„Teritorijalna konkurentnost je sposobnost regije da ponudi atraktivno i održivo okruženje za život i rad poduzeća i stanovnika. Ovaj revidirani indeks daje nam dublji uvid u različite razine konkurentnosti u regijama EU-a i dragocjen je alat za bolje kreiranje politika. Omogućit će nam izradu boljih politika koje mogu pružiti privlačne i održive životne uvjete za građane u europskim regijama. To je glavni cilj kohezijske politike. Budući da je svaka regija jedinstvena, pružamo prilagođenu podršku kako bismo ih osnažili i pomogli im da kapitaliziraju svoje prednosti” izjavila je povjerenica za koheziju i reforme Elisa Ferreira povodom objave Indeksa regionalne konkurentnosti EU 2.0 - izdanje 2022. koji je EU objavila 27. ožujka.
Povjerenica za koheziju i reforme Elisa Ferreira
Da bi bilo jasnije o čemu se radi treba reći da je indeks pokrenut 2010. i objavljen svake tri godine,
Regional Competitiveness Index (RCI). RCI omogućuje regijama EU-a da prate i procjenjuju svoj razvoj tijekom vremena i u usporedbi s drugim regijama. To je važan alat koji daje europsku perspektivu o konkurentnosti regija na temelju 68 indikatora.
Izdanje RCI-ja iz 2022. koristi potpuno revidiranu metodologiju i ponovno izračunava prethodna dva izdanja. Ovaj RCI 2.0 sastoji se od 3 podindeksa 'Osnovno', 'Učinkovitost' i 'Inovacija' i od 11 stupova koji se odnose na različite aspekte konkurentnosti: 'Institucije', 'Makroekonomska stabilnost', 'Infrastrukture', 'Zdravlje', ' Osnovno obrazovanje', 'Visoko obrazovanje, osposobljavanje i cjeloživotno učenje', 'Učinkovitost tržišta rada', 'Veličina tržišta', 'Tehnološka spremnost', 'Poslovna sofisticiranost' i 'inovativnost'.
RCI 2.0 temelji se na statističkim regijama NUTS 2 (Nomenklatura jedinica za teritorijalnu statistiku). Svi pokazatelji prethode ratu u Ukrajini. Ovo je prvo izdanje RCI-ja bez Ujedinjenog Kraljevstva.
Od 2010. Indeks regionalne konkurentnosti EU (RCI) mjeri glavne čimbenike konkurentnosti za sve regije NUTS-2 razine diljem Europske unije. Indeks mjeri, pomoću bogatog skupa pokazatelja, sposobnost regije da ponudi privlačno okruženje za život i rad tvrtki i stanovnika. Izdanje indeksa iz 2022. temelji se na ažuriranoj metodologiji i stoga se naziva RCI 2.0. Objavljivanje RCI 2.0 prati set interaktivnih alata.
I dalje postoje velike razlike među regijama EU, ali manje razvijene regije poboljšavaju svoju konkurentnost. Indeks pokazuje da su regije Utrecht, Zuid-Holland i regija glavnog grada Francuske ile-de-France najkonkurentnije regije u EU.
Između objave indeksa za 2016. i 2022., regionalna konkurentnost se poboljšala u manje razvijenim regijama, dok je napredak tranzicijskih regija bio mješovitiji. Razvijenije regije i dalje imaju najbolje rezultate.
Sve regije u istočnim državama članicama EU-a poboljšale su svoj učinak između izdanja 2016. i 2019., dok je učinak u južnim regijama EU-a, koji također predstavljaju relativno niske razine konkurentnosti, bio mješovit. U periodu 2019. i 2022. većina istočnih regija EU nastavila je napredovati, uključujući baltičke države a onda Hrvatsku, Mađarsku, Poljsku i Sloveniju. Međutim, dijelovi Češke, Rumunjske, Slovačke i Bugarske još su se više udaljili od prosjeka EU-a.
Na jugu EU-a, regije u Portugalu, Španjolskoj i većem dijelu Grčke poboljšale su svoj učinak (iako potonja s vrlo niskih razina), ali većina regija u Italiji i Cipru odmaknula se od prosjeka EU-a.
Regije glavnog grada gotovo su uvijek najkonkurentnije, ali razlika je manja u konkurentnijim državama članicama.
Regije glavnih gradova najkonkurentnije su u svim državama članicama osim u Njemačkoj, Italiji i Nizozemskoj. Jaz u odnosu na druge regije može biti velik, a posebno je visok u Francuskoj, Rumunjskoj i Slovačkoj.
Konkurentnije zemlje obično imaju manji jaz između regije svog glavnog grada i ostalih regija. To naglašava da javne politike i ulaganja trebaju promicati uzlaznu konvergenciju, koja pomaže manje konkurentnim regijama da poboljšaju svoju izvedbu i sustignu, dok se osigurava da najkonkurentnije regije nastave napredovati.
U konkurentnijim regijama, BDP po stanovniku je veći. Žene također imaju bolje rezultate, s višim postignućima i manjim brojem mladih žena koje nisu zaposlene, niti su u obrazovanju ili obuci. Konačno, konkurentnije regije posebno su privlačne za one koji su nedavno diplomirali jer je tamo lakše pronaći posao.
Rezultati RCI 2.0 pokazuju kako regije EU-a i dalje trebaju potporu EU-a za poboljšanje svoje konkurentnosti i smanjenje jaza među njima. Kohezijska politika glavna je investicijska politika EU-a za potporu regijama kada je riječ o otvaranju radnih mjesta, poslovnoj konkurentnosti, gospodarskom rastu, održivom razvoju i poboljšanju kvalitete života građana. Internet eu /mzz