Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/viatrix

Marketing

Sovinjak – barok s tračkom klasicizma

Sovinjak je naselje koje administrativno spada pod Grad Buzet, a prema popisu stanovništva iz 2021. godine je imao 68 stanovnika. Naselje se nalazi na cesti L50032 koja povezuje ceste Ž5013 (Buzet Cerovlje) i L50030 (D44 /čvor Nova Vas, A9 - čvor Lupoglav, A8/ - Pračana) i sjedište je mikroregije Sovinjštine, brežuljkastoga kraja iznad srednjeg toka rijeke Mirne, koju čine nekoliko naselja (Pračana, Sirotići, Sovinjsko Polje i Sovinjsko Brdo) i zaseoka (Jermanija, Beneži, Brnozi, Majer, Tuki, Cunjci...). Na položaju današnjeg groblja (toponim kaštel) nekada se nalazio kaštel koji je podignut na prapovijesnoj histarskoj gradini. Kaštel se prvi put spominje 1195. godine kada su vlasnici bili vazali akvilejskih patrijarha. U 13. i 14. stoljeću je bio u posjedu vazala Goričkih i Devinskih grofova. Kaštel je u 15. stoljeću počeo propadati i tada se na mjestu današnjeg naselja Sovinjak razvilo naselje zaštićeno zidinama. Zanimljivo je da je 1498. godine u Sovinjaku bilo 11 podanika i 2 udovice zbog brojnih epidemija i sukoba. 1508. godine je prešao u posjed Mletačke Republike i postao je jedno od najvažnijih naselja Rašporskog kapetanata (tada već sa sjedištem u Buzetu) i značajan centar glagoljske pismenosti. U 16. i 17. stoljeću naselili su ga hrvatski prebjezi koji su izbjegli pred Osmanlijama s područja današnje Dalmacije. Za vrijeme Uskočkoga rata (1615.-1618.) Sovinjak ima važnu obrambenu ulogu. Tijekom 17. i 18. stoljeća se većim dijelom ruše obrambeni zidovi oko naselja ili se ugrađuju u nizove novih kuća, a u središtu se gradi nekoliko baroknih i klasicističkih stambenih zgrada. Gotovo je u cijelosti sačuvao barokni izgled koji je nastao na podlozi srednjovjekovnog urbanizma pošto je udaljen od glavnih prometnica.



Prema predaji rimska carica Livia Drusilla (Rim, 30. siječnja 58. pr. Kr. – Rim, 29.) naručivala je i pila isključivo vino Pucinum iz Sovinjaka.



Kratku šetnju naseljem smo započeli na platou pored trobrodne župne crkve sv. Jurja gdje su još vidljivi fragmenti gradskih zidina.



S platoa (293 mnv) se pruža lijep pogled na dolinu rijeke Mirne i na okolna brda. Na platou se nalazi kameni sat koji mi izgleda kao da je nekada bio na nekom tornju i…



…bista hrvatskog skladatelja i dirigenta Slavka Zlatića (Sovinjak, 1. lipnja 1910. – Pula, 27. listopada 1993.) čija se rodna kuća nalazi blizu župne crkve sv. Jurja.



Župna crkva sv. Jurja je izgrađena 1927. godine na mjestu starije iz 1556. Ima pravokutno svetište i sakristiju na spoju s brodom. Pročelje je klasicističko u čijem središtu je renesansni zvonik visok 15 metara. Zvonik je izgrađen 1557. godine prema akvilejskom modelu i jedan od najstarijih u Istri.



Dalje smo nastavali preko središnjeg trga prema jugoistoku.



S desne strane ceste smo primijetili zgradu žitnice iz 1647. godine s kamenim reljefom raspela na pročelju i ranobaroknim portalom koji veže dva krila zgrade.



S lijeve strane ceste je kasnogotička jednobrodna crkva sv. Roka.



Crkva sv. Roka je izgrađena početkom 16. stoljeća, nadsvođena je šiljasto-bačvastim svodom i ima freske iz 1571. koje je izradio Dominik iz Udina (Domenicus Utinensis). U srednjem polju, iza oltara, bila je freska koja je prikazivala svetog Roka od koje se danas vide fragmenti (čizme na nogama sveca i uz njega njegov vjeran pas). Na pročelju je preslica i trijem koji je dodan 1682. godine u baroknom stilu.



Kratku šetnju smo završili nekoliko metara dalje ispred spomenika žrtvama fašizma podignutom 1978. godine.



Karta naselja Sovinjak s posjećenim lokacijama.



Dužina rute 123 m.



Post je objavljen 29.03.2023. u 20:23 sati.

DNEVNIK.hr10Nakon prijave pratite svoje najdraĹľe blogere i kreirajte vlastite liste blogera!Naslovnica