Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/viatrix

Marketing

Socerb – strateška utvrda i podzemna crkva

U Sloveniji na cesti koja spaja A1 (čvor Kastelec) s Republikom Italijom, oko dva kilometra od čvora Kastelec, nalazi se raskršće s cestom koja nakon stotinjak metara ulazi u naselje Socerb. Naselje administrativno spada u Gradsku općinu Kopar i 2020. godine je imalo 27 stanovnika.



Šetnju smo započeli ispred jednobrodne crkve sv. Socerba (sv. Servula) koja je izgrađena između 1583. i 1607. godine. Crkva ima polukružnu apsidu, a na sjevernom zidu je zvonik.



Krenuli smo prema jugu te na raskršću skrenuli lijevo, uzbrdo prema obližnjoj kapelici.



Cestu smo pratili sedamstotinjak metara, tj. nakon oštrog lijevog zavoja skrenuli smo desno na makadamsku cestu.



Nakon pedesetak metara smo skrenuli lijevo na šumsku cestu i ubrzo stigli do Svete špilje na Socerbu (Sveta jama pri Socerbu).



Sveta špilja na Socerbu je duga 231 metara i duboka 44 metara te je bogata špiljskim ukrasima (stalaktiti, stalagmiti, stalagnati...). Naročito su monumentalni stalagnati. U najnižem dijelu teče potok. Tijekom istraživanja je ustanovljeno da je špilja posjećivana u kasnom željeznom dobu.



Uz špilju se veže legenda da je sveti Servul (Trst, oko 270. - Trst, 28. svibnja 284.) živio u špilji dvije godine u 3. stoljeću (slično kao i špilji Cingarela). Špilja je pretvorena u svetište u kojem se svake godine 24. svibnja služila sveta misa sve do Drugog svjetskog rata.



U špilju se ulazi kamenim stepeništem. Tu se nalazi dvorana koja je služila kao crkva i to je jedinstven primjer u Sloveniji. U dvorani se može vidjeti kameni oltar iz 17. stoljeća, a iza stalagnata, koji izgledaju kao stupovi u nekoj katedrali, je malo jezerce.



Dalje smo se spustili stepeništem s kojim smo došli do manje dvorane u koju se ulazi kroz kamenom sazidani lučni otvor. Ovdje se nekada nalazio vinski podrum.



Prema pričama lokalnog stanovništva, vlasniku utvrde Socerb se svake godine vino ukiselilo pa ga je odlučio čuvati špilji te više nije imao ukiseljeno vino.



Nakon obilaska Svete špilje na Socerbu nastavili smo dalje šumskom cestom i nakon 150 metara stigli do asfaltirane ceste.



Skrenuli smo desno i nakon stotinjak metara stigli do parkirališta pored kojeg se nalazi utvrda Socerb ili Strmec (Grad Socerb ili Strmec).



Prije nego što smo se uputili prema utvrdi Socerb skrenuli smo desno i ušli na šumski put koji prolazi paralelno s liticom.



Prošli smo pored ruševnog objekta, vjerojatno nekada vojnog,...



…te stigli do stražarnice bivše JNA - Jugoslavenska narodna armija (Stražnica nekdanje JLA - Jugoslovanska ljudska armada) koja se nalazi na samoj litici.



Nije čudno da je JNA baš na ovom mjestu postavila stražarnicu kada je Trst s okolicom i Tršćanski zaljev kao na dlanu.



Vratili smo se nazad do parkirališta i nastavili prema utvrdi Socerb.



Utvrda Socerb se nalazi na nadmorskoj visini od 437 metara, na litici tridesetak metara iznad naselja. Zbog svog izvanrednog strateškog položaja, na rubu krasa, utvrda je bila iznimno važna i spominje se već u srednjem vijeku. Više je puta stradala zbog raznih ratova, a vlasnici su se neprestano mijenjali. Današnji izgled utvrde je iz 1924./25. godine kada se obnovilo samo dio zidina. Tijekom NOB-a (Narodnooslobodilačke borbe) utvrda je zbog svog strateškog položaja bila u središtu borbi. Tako je 1944. godine bila sjedište VOS-a (Varnostno-obveščevalna služba - Sigurnosno obavještajna služba) i Narodnog suda.



Nakon što smo uživali u pogledu s utvrde Socerb,...



...spustili smo se stazom do naselja Socerb i završili šetnju ispred crkve sv. Socerba.



Karta s posjećenim lokacijama.



Dužina rute 2,46 km.



Post je objavljen 21.03.2023. u 20:34 sati.