Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

KONFERENCIJA O SIGURNOSTI U MUNCHENU 2023 POSVEĆENA UKRAJINI



STAV ZAPADA VOĐEN JE MEĐUNARODNIM PRAVOM

Forum za rasprave o međunarodnoj sigurnosnoj politici, 59. Münchenska konferencija o sigurnosti održana je od 17. do 19. veljače 2023. u hotelu Bayerischer Hof u Münchenu. Tijekom tri dana MSC 2023. bila je platforma za rasprave na visokoj razini o najvećim izazovima vanjske i sigurnosne politike našeg vremena. Gotovo godinu dana nakon početka ruskog agresorskog rata protiv Ukrajine, Konferencija pruža priliku za provjeru kohezije unutar Saveza i političke predanosti međunarodnom poretku temeljenom na pravilima.
Konferencija je okupila oko 450 donositelja odluka na visokoj razini i istaknutih kreatora javnog mnijenja iz cijelog svijeta – uključujući šefove država, ministre, čelnike međunarodnih organizacija i nevladinih organizacija, kao i čelnike iz gospodarstva, medija, istraživanja i civilnog društva.

Sa Internet stranice Deutsche Welle prenosim nekoliko izjava u kontekstu sudjelovanja na konferenciji utjecajnih svjetskih političkih osoba koje su bili sudionici Münchenske konferencije o sigurnosti.


Kamala Haris podpredsjednica SAD

Na Münchenskoj konferenciji o sigurnosti potpredsjednica Sjedinjenih Država Kamala Harris upozorila je Kinu da ne podržava Rusiju oružjem u ratu protiv Ukrajine. „To bi samo nagradilo agresiju“. U isto vrijeme, Harris je obnovia američku tvrdnju o vodstvu i odbacila izolacionistička razmišljanja. "Previše je toga na kocki", rekla je zamjenica američkog predsjednika Joea Bidena, potvrđujući predanost NATO-a pružanju pomoći.

Kineski diplomat Wang Yi optužio je SAD za agresivno ponašanje prema njegovoj zemlji. Problemi među državama ne bi se trebali rješavati pritiscima ili jednostranim sankcijama. Najavio je kineski prijedlog za mirovno rješenje u Ukrajini, ali nije iznio detalje. Wang je izbjegao jasno pozicioniranje Pekinga o ratu u Ukrajini. Pozvao je Europljane da poguraju pregovore između Rusije i Ukrajine. Nije želio osuđivati Moskvu. Od ruske invazije, vodstvo u Pekingu više je puta naglašavalo vlastitu neutralnost. Odnosi Kine i SAD-a zategnuti su zbog prijetnji Pekinga Tajvanu i pokazivanja vojnih snaga u Južnom kineskom moru. Odnosi s SAD su dodatno zahladili nakon što je kineski balon lansiran iznad američkog teritorija.

Savezna ministrica vanjskih poslova Njemačke Annalena Baerbock odbacila je ustupanje okupiranih ukrajinskih teritorija Rusiji. Takav bi pristup značio "da bismo narod Ukrajine učinili plijenom Rusije - a to nećemo učiniti". Ako ne želimo da agresorski rat nađe imitatore, moramo jasno staviti do znanja da je stav Zapada vođen međunarodnim pravom. Vlada u Kijevu je više puta naglasila da inzistira na povlačenju ruskih trupa prije nego što počnu bilo kakvi mirovni pregovori.
Ministrica Baerbock se zalagala za odgovornost odgovornih za zločine u Ukrajini. Riječ je o “zločinima protiv čovječnosti, ratnim zločinima i zločinu agresije”." Žrtvama morate dati glas."
Estonski ministar vanjskih poslova Urmas Reinsalu ponovio je svoj poziv za posebnim međunarodnim sudom koji bi sudio ruskim organizatorima rata. Na rubu Münchenske konferencije o sigurnosti, rekao je u intervjuu za Deutsche Welle: "Postoje različiti pogledi na to kako bi se to pitanje trebalo rješavati: treba li postojati poseban sud za rusku agresiju, za zločine, na temelju mandata iz Opće skupštine koju su uspostavili Ujedinjeni narodi ili bi to trebao biti nekakav mješoviti sud."
Prema Reinsaluu, on podržava prvu varijantu jer je to sredstvo za nadjačavanje imuniteta samog ruskog predsjednika Vladimira Putina i ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova. Inače biste zapeli na pola puta, rekao je, a to je "nedopustivo".

Grupa G7 vodećih zapadnih gospodarskih sila upozorila je treće zemlje na vojnu potporu Rusije. U zajedničkoj izjavi ministara vanjskih poslova objavljenoj na Münchenskoj konferenciji o sigurnosti navodi se da je G7 odlučan sankcionirati zemlje "koje su pružile materijalnu potporu za ruski ilegalni rat protiv Ukrajine" ili koje su zaobišle sankcije protiv Rusije. Takve bi zemlje morale računati s "znatnim troškovima".
G7 čine Njemačka, SAD, Francuska, Velika Britanija, Italija, Kanada i Japan. Američka potpredsjednica Harris i američki državni tajnik Antony Blinken prethodno su upozorili na vojnu potporu Kini. Predsjednik Biden je jasno dao do znanja kineskom predsjedniku Xi Jinpingu da se ovo smatra "vrlo ozbiljnim problemom", rekao je Blinken.
Predsjednica EU komisije Ursula von der Leyen ranije je Ukrajini obećala pomoć u nabavi streljiva – također u MSC-u. U tu će svrhu Komisija kontaktirati industriju kako bi potaknula proizvodnju, rekla je von der Leyen. To bi se moglo učiniti na način na koji je nebirokratski ubrzana proizvodnja cjepiva tijekom pandemije korone. Von der Leyen spomenula je mogućnost proširenja proizvodnih pogona sredstvima EU. Vrijeme je da se ubrza standardizirana proizvodnja oružja i streljiva u Europi.

Ukrajini sada treba materijal, rekla je von der Leyen . Nije moguće da će proći mjeseci ili čak godine prije nego što opskrba oružjem i streljivom, koja je trenutno vitalna za Ukrajinu, bude dostupna. "Moramo ići korak dalje i moramo zadržati zaista ogromnu podršku", rekla je von der Leyen. To je potrebno kako bi “ovi imperijalistički planovi” ruskog predsjednika Vladimira Putina “u potpunosti propali”.

Poljski predsjednik Andrej Duda također je pozvao na dalju pomoć napadnutoj zemlji. "Bez naše potpore Ukrajina će kapitulirati - bit će poražena od Rusije i nećemo imati mira u svijetu", rekao je Duda na sastanku s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom i francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom na marginama Münchenske sigurnosne konferencije. Ruska agresija "neće završiti u Ukrajini, ona će se nastaviti", prorekao je Duda u slučaju ruske pobjede u Ukrajini. "Rusija se mora istisnuti s ovih okupiranih područja. To će se dogoditi samo ako damo ovu potporu Ukrajini", rekao je poljski predsjednik.

Ususret formatu takozvanog Weimarskog trokuta ima za cilj "uvjeriti se koliko je naša suradnja od iznimne važnosti", rekao je kancelar Scholz. To se odnosi i na EU i na NATO. Macron je naglasio da sve tri zemlje žele "zaštititi Europu, Europu obrane, ne u konkurenciji s NATO-om, već kao njegov dio". Trostrani razgovori su "vrlo važni". Weimarski trokut osnovali su 1991. godine - 13 godina prije nego što se Poljska pridružila EU - tadašnji ministri vanjskih poslova Hans-Dietrich Genscher, Roland Dumas i Krzysztof Skubiszewski.




Post je objavljen 19.02.2023. u 21:53 sati.