ZA HITNU ENERGETSKU POMOĆ UKRAJINI
Povjerenik Europske komisije za upravljanje krizama Janez Lenarčič i poljski premijer Mateusz Morawiecki posjetili su prema priopćenju EK 26.1. novo rescEU energetsko središte u Poljskoj koje će djelovati kao logističko središte za dostavu hitne energetske pomoći Ukrajini.
EU je Poljskoj dodijelio 114 milijuna eura za kupnju generatora koji će biti dio ove rescEU energetske rezerve. Kao prvi korak, 1000 novih generatora iz rezerve rescEU u Poljskoj bit će isporučeno Ukrajini, što je povrh 1400 generatora i milijuna energenata koji su već ponuđeni putem Mehanizma civilne zaštite EU-a.
Središte EU omogućit će međunarodnim partnerima i privatnom sektoru da pomognu u usmjeravanju svojih donacija. EU će u potpunosti financirati transport zaliha od čvorišta do Ukrajine.
Središte se koristi za isporuku generatora električne energije u Ukrajinu, pomažući zemlji da održi opskrbu električnom energijom usred namjernih ruskih napada na njezinu energetsku infrastrukturu. Ovi generatori s kanalima EU-a kreću se od malih veličina sposobnih za napajanje pojedinačnih kućanstava, do puno većih modela pogodnih za održavanje javnih zgrada i vitalnih društvenih usluga kao što su bolnice i centralna grijanja.
Povjerenik za upravljanje krizama EK, Janez Lenarčič tom je prilikom rekao rekao je: „Otvaranjem novog energetskog čvorišta rescEU za druge donatore, možemo pomoći u povećanju energetskih donacija Ukrajini u njezinom najmračnijem trenutku. Želim zahvaliti Poljskoj što se pojačala i preuzela vodstvo. Od prvog dana rata, radili smo ruku pod ruku s poljskim vlastima kako bismo osigurali brzu i organiziranu dostavu pomoći koja spašava živote iz cijele Europe u Ukrajinu.”
Na karti zemalja članica Europske unije - Poljska. Poljska je članica EU od 1.5. 2004., u schengen zoni je od 21.12. 2007. Valuta joj je još uvijek nacionalna - zloti.
Što je rescEU?
Europska komisija nadogradila je EU mehanizam civilne zaštite i stvorila rescEU za zaštitu građana od katastrofa i upravljanje novim rizicima. U potpunosti ga financira EU.
rescEU je uspostavio novu europsku rezervu resursa („rescEU rezerva”). Uključuje flotu protupožarnih zrakoplova i helikoptera, zrakoplove za medicinsku evakuaciju i zalihe medicinskih artikala i poljskih bolnica koje mogu odgovoriti na hitne zdravstvene situacije.
Rezervat rescEU također uključuje mobilna skloništa za raseljene osobe. Nadalje, EU također razvija pričuvu za odgovor na kemijske, biološke, radiološke i nuklearne incidente.
Zašto je to važno? Zato što EU igra ključnu ulogu u koordinaciji odgovora na katastrofe u Europi i šire. Katastrofe su posljednjih godina pogodile sve regije Europe, uzrokujući stotine žrtava i milijarde štete na infrastrukturi i okolišu. Epidemije, bujične poplave, oluje, šumski požari, potresi i katastrofe izazvane ljudskim djelovanjem kontinuirano vrše pritisak na sposobnosti odgovora zemalja. Osim toga, sigurnosni problemi postali su složeniji i očekuje se da će klimatske promjene pogoršati učinak katastrofa u budućnosti.
Sukob na europskom kontinentu, ekstremni vremenski uvjeti i nove prijetnje, kao što je COVID-19, nadjačali su sposobnost država članica da pomognu jedna drugoj, posebno kada se nekoliko zemalja istovremeno suočava s istom vrstom krize.
U takvim slučajevima, kada je državama članicama potreban poticaj kako bi pružile snažan odgovor na krize, EU pruža dodatni sloj zaštite. Kroz rezervu rescEU, EU osigurava brži i sveobuhvatniji odgovor.Kako pomažemo?
Kada razmjeri hitnog slučaja premašuju mogućnosti zemlje da sama odgovori, ona može zatražiti pomoć putem Mehanizma civilne zaštite EU-a.Nakon što se aktiviraju, kanali EU-a nude pomoć koju stavljaju na raspolaganje njegove države članice i 8 država sudionica putem Centra za koordinaciju odgovora u hitnim slučajevima. U je uspostavio medicinsku rezervu kako bi brže odgovorio na medicinske potrebe uzrokovane zdravstvenim krizama poput pandemije COVID-19 ili rata u Ukrajini.
Rezerva omogućuje brzu isporuku medicinske opreme kao što su respiratori i osobna zaštitna oprema. Zalihe se nalaze u Belgiji, Danskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Mađarskoj, Rumunjskoj, Sloveniji, Švedskoj i Nizozemskoj.
Šumski požari! Kako bi ojačala odgovor EU-a na šumske požare 2022., Komisija financira raspoloživost vatrogasne flote rescEU u pripravnosti. Zato Hrvatska, Francuska, Grčka, Italija, Španjolska i Švedska za ovu su godinu zajedno stavile 12 protupožarnih zrakoplova i 1 helikopter na raspolaganje drugim državama članicama u slučaju opasnosti. Komisija zajedno s tim državama članicama odlučuje o raspoređivanju tih resursa. S vremenom će se floti rescEU pridružiti dodatni zrakoplovi za gašenje požara.(mzz)
Post je objavljen 27.01.2023. u 10:43 sati.