SOLIDARNOSTI U SLANJUU ORUŽJA ZELENSKOM
TREBA POSTAVITI GRANICE!
Mogu li zemlje Europske unije zadovoljiti potrebe ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog za naoružanjem koje je potrebno Ukrajini za obranu?
Još sredinom godine 2022. u svojim zaključcima od 23. i 24. lipnja Europsko vijeće istaknulo je da je EU snažno predan pružanju daljnje vojne potpore Ukrajini kako bi pomogao da ona ostvari svoje inherentno pravo na samoobranu od ruske agresije i da obrani svoj teritorijalni integritet i suverenitet. EU čvrsto stoji uz Ukrajinu i nastavit će pružati snažnu potporu cjelokupnoj gospodarskoj, vojnoj, socijalnoj i financijskoj otpornosti Ukrajine, uključujući humanitarnu pomoć, stav je Europskog vijeća.
Uskoro će biti puna godina dana, 24.2. 2023. od kada Rusija vojno napada Ukrajinu, a potrebe Ukrajine su sve veće. Što vrijeme dalje protiče, Zelenski traži sve više i više naoružanja. U svojim jutarnjim javljanjima koje prenose mnoge TV kuće, u kojima u nekoliko rečenica govori o stanju u Ukrajini, Zelenski otvoreno traži naoružanje, i to od EU i od Zapada i od SAD-a ovisno o tome na koga je njegov zahtjev adresiran. Zahtjev za naoružanjem više kao da nije predmet diplomatskih međudržavnih razgovora, u tome nema više nikakvih tajnosti. Zelenski eterom požuruje slanje naoružanja i objašnjava zašto mu to baš treba.
Zelenski ima potporu Europske unije. Mnogo puta mu je to rečeno s najviših političkih poziciji,a to vodeći europski političari u svojim govorima potvrđuju i javnosti. Možda i odatle njegova agilnost i nestrpljenje.
No, Ukrajinski predsjednik čini dvije važne pogreške, prvo sve o potrebi naoružanja objavljuje javno, sve nervoznije a drugo ne vodi, ne bar za sada, pregovore o miru s Rusijom. Pregovori o miru kojih je u prvim mjesecima napada Rusije na Ukrajinu bilo, napušteni su. Tvrdi i beskompromisni stavovi Zelenskog u pogledu teritorija zemlje čija se infrastruktura razara, a civilno stanovništvo gine u stanovima koje Rusi oružjem razaraju, pokazuju njegovo neveliko političko iskustvo. No takav i nadalje ima golemu podršku svih centara moći političke Europe i SAD-a. Ruski ministar vanjskih poslova Lavrov izjavljuje da su europski saveznici Zelenskog uvjereili da mu pregovori o miru nisu potrebni.
ZELENSKI ŽELI TENKOVE
Osim sustava protuzračne obrane, sustava topništva, lakog naoružanja, Zelenski sada traži tenkove. Požuruje njihovu isporuku u svojim jutarnjim javljanjima u televizijski eter. Govori o tom opasnom oružju kao o komadima informatičke opreme koji se što brže trebaju dostaviti. A ponekad i kritizira europsku neodlučnost i nedovoljnu brzinu reagiranja na njegovo traženje.
Zelenski se video vezom javio u Davos na svjetski ekonomsku konferenciju, njegova supruga Olena bila je tamo fizički i govorila o stradanju stanovništva i djece, ali i o humanitarnim potrebama za Ukrajinu, koje su i dalje potrebne i velike. EU je Ukrajini već sada na kraju siječnja,a na početku 2023. dodijelila 500 milijuna eura kao sedmu tranšu pomoći, što je već ukupno 3,5 milijarde eura.
NJEMAČKA POD PRITISKOM RADI TENKOVA
Mediji su prenijeli da je 20 . siječnja u zračnoj bazi Ramstein koja je američka baza na jugu Njemačke, održan sastanak 50-ak predstavnika zemalja saveznica Ukrajine. Ministri obrane pregovarali su o slanju teškog oružja Kijevu. Europske zemlje i SAD potvrdili su isporuku streljiva, oklopnih vozila i sustava protuzračne obrane. Ali odluka o slanju onoga što Zelenski najviše želi, nije donesena - a to su moderni njemački tenkovi Leopard 2 .NATO Savez je rekao da će se rasprava o tenkovima nastaviti.
Njemačka vlada je pod sve većim pritiskom da pošalje Ukrajini tenkove Leopard s kojima bi, vjeruje se, Ukrajina mogla utjecati na odnos snaga na bojištu. Ali odluka Njemačke o isporuci tenkova Leopard 2 – koji se smatraju jednim od modela s najboljim performansama u svijetu još se nije ostvarila.Unatoč pritisku i kritikama, Njemačka je rekla da još nije odlučila hoće li dati dopuštenje drugim europskim zemljama da prebace tenkove njemačke proizvodnje u Ukrajinu.Poljska je objavila da je spremna Kijevu isporučiti 14 tenkova Leopard, no premijer Mateusz Morawiecki rekao je u nedjelju da čeka "jasnu izjavu" iz Berlina mogu li ih zemlje koje imaju Leoparde prebaciti Ukrajini. Prema ugovoru o licenci, zemlje ne mogu poslati njemačke tenkove bez odobrenja Berlina. Kancelar Njemačke Olaf Scholz se dosad nije htio očitovati o tim neizravnim isporukama, kao ni o izravnoj isporuci Leoparda s njemačkih skladišta. Upitan o tome nakon konferencije Njemačka – Francuska u Parizu, na tiskovnoj konferenciji s Emmanuelom Macronom, kancelar nije jasno odgovorio, nego je tek o slanju tenkova rekao da se treba dogovarati s ukrajinskim saveznicima.
Zelenski je u prosincu 2022. posjetio američki Kongres gdje je došao govoriti o potrebi Ukrajine za oružjem. Dobiti će Petriot oružani sustav.
U drugom planu s lijeva Kamala Haris , podpredsjednica SAD-a i Nensi Pelozi tadašnja predsjednica Kongresa.
UKRAJINA JE DOBRO OPREMLJENA
Očito je da kancelaar Scholz ne može lako donijeti odluku, vjerojatno razmišlja o posljedicama. U međuvremenu Američki ministar obrane Lloyd Austin je rekao da iako je nužno na vrijeme opremiti Ukrajinu za proljeće kada će se nastaviti borbe u punom intenzitetu, Ukrajina je dobro opremljena čak i bez Leoparda. Rekao je da Ukrajina ne ovisi o jednoj platformi. Loyd Austin je također rekao da je Njemačka pouzdan saveznik i da će nastaviti obnašati vodstvo, unatoč tome što Berlin još nije odobrio prebacivanje svojih tenkova u Ukrajinu. Njemačka je pod pritiskom saveznika da dopusti slanje tenkova. Tenk Leopard se smatra idealnim jer ga posjeduju mnoge zemlje, što znači da bi mogle podijeliti teret opremanja Ukrajine.
RUSI PROMATRAJU NAORUŽAVANJE UKRAJINE
Dmitri Peskov, glasnogovornik predsjednika Rusije rekao je da Rusija vidi predanost dramatičnoj zabludi da Ukrajina može uspjeti na bojnom polju, jer takve isporuke neće ništa bitno promijeniti, ali će stvoriti dodatne probleme Ukrajini i ukrajinskom narodu.
Dmitrij Medvedev, bivši predsjednik Rusije blizak suradnika Putina, upozorio je NATO Savez kako bi poraz Rusije u Ukrajini mogao izazvati nuklearni rat. Nuklearne sile nikada nisu izgubile velike sukobe od kojih zavisi njihova sudbina”, naveo je na Telegramu Medvedev, zamjenik predsjednika Savjeta za sigurnosti Rusije, a prenijele su novinske agencije.
Kamo vodi rat Rusije protiv Ukrajine? Kamo vodi beskompromisno slanje oružja Zelenskom iz Europe i SAD-a jer Zelenskom su tenkovi obećani i u SAD-u, a sve iz želje da Ukrajina pobjedi Rusiju? Hoće li Rusija željeti priznati poraz, ili će i ona tražiti neke svoje partnere koji će joj pomoći u uništavanju Ukrajine u svakom smislu. Nije li započeo put – stvaranja velikog rata, neopaženo i bez namjere da se to dogodi. Važno je biti solidaran s nekim kome treba pomoći. Ali biti solidaran u oružju i s oružjem čija se vrijednost mjeri u milijardama, to baš i nema razuman prizvuk. Solidarnosti u slanju oružja Zelenskom i Ukrajini treba postaviti granice. Tko sada može postaviti granice? A o teritoriju, na području Ukrajine koji želi Rusija – što prije započeti mirovne pregovore. I uključiti mnogo kompromisa. I zaustaviti rat, dok nije prekasno.
Margareta Zouhar Zec
Post je objavljen 24.01.2023. u 15:01 sati.