Prilikom snimanja na film, odnosno, prilikom određivanja potrebne ekspozicije, potrebno je imati na umu da svaki film ima svoju ISO vrijednost. To zapravo znači da fotograf prilikom snimanja na jedan film, može određivati samo otvor blende ili brzinu okidanja zatvarača. (Za razliku od digitalije gdje za snimanje svake zasebne fotografije može neovisno određivati sve tri vrijednosti.)
Moderni fotoaparati na film u sebi čak imaju i sustav koji prilikom ulaganja filma očita takozvani DX kod na spremniku filma, i automatski podesi ISO vrijednost ugrađenog svjetlomjera, dok se kod starijih aparata za ugrađenim svjetlomjerom ta vrijednost podešava ručno, a zatim prema njoj svjetlomjer dalje sam očitava potrebnu ekspoziciju. (Ili, ako aparat nema ugrađeni svjetlomjer, koristi se zasebni svjetlomjer koji radi po istom principu).
Međutim, u nekim situacijama se može dogoditi da fotograf u nekom trenutku na raspolaganju nema film dovoljno visoke ili dovoljno niske ISO osjetljivosti. U tom slučaju se previsoka ili preniska ISO vrijednost filma mogu kompenzirati posebnim načinima snimanja i razvijanja.
"Push" razvijanje (u prijevodu bi značilo kao "guranje" ili "forsiranje"), koristi se u situacijama kada je potreban osjetljiviji film sa većom ISO vrijednosti. Ono se izvodi na način da se nakon ulaganja filma svjetlomjer podesi na veću ISO vrijednost od ISO vrijendosti filma koji je u aparatu, te se se zatim film ispuca na postavkama blende i zatvarača kao da se zaista radi o osjetljivijem filmu.
Prilikom razvijanja tako ispucanog filma, film se namjerno dulje razvija, kako bi se kompenziralo njegovu nižu osjetljivost. Koliko je potrebno dulje razvijati film ovisi o samom filmu, razvijaču, te na kojoj ISO vrijednosti je film ispucan.
(U principu se ISO nikada ne povećava za više od dvije ISO vrijednosti, pa se tako npr. film ISO100 može ispucati kao ISO200 ili maksimalno ISO400, film ISO400 kao ISO800 ili maksimalno ISO1600... sve preko toga je rizik, i pitanje kakvi će biti rezultati, a redovito rezultira visokim kontrastom, većom zrnatosti, a kod kolor filmova se događa da boje budu intenzivnije ili "pomaknute".).
"Pull" razvijanje je suprotno od "push" razvijanja, gdje se film visoke ISO vrijednosti namjerno ispuca kao film niže ISO vrijednosti, te ga se zatim slabije razvije.
Inače se u praksi "pull" razvijanje dosta rijetko koristi jer se u slučaju preosjetljivog filma sve može jednostavno riješiti upotrebom odgovarajućeg ND filtera.
Post je objavljen 07.01.2023. u 23:57 sati.