Suvremeni čovjek je navikao biti neprestano bombardiran tzv. informacijama. Nivo njegove navike službeno se zove, nemojmo si tepati, ovisnost. Dakle, on je ovisan. Kad kažem on, zapravo mislim vi. Ne radi se samo o stalnoj navučenosti na tzv. informacije, već na stalnoj potrebi za nekom vrstom vanjskog podražaja.
Fromm je taj fenomen obrađivao prije 50ak i više godina. I jako dobro ga je obradio. Uočio je brojne patologije tadašnjeg suvremenog čovjeka. Zaključio je kako je rijetko tko zapravo normalan i da se one normalne gleda kao nenormalne, a da nenormalni kolo vode. Fromm je bio vrhunski pronicljiv i njegovi uvidi vrijede i dalje, s malom korekcijom, što je patologija danas podignuta na znatno viši nivo. Sumnjam da se danas puno čita Fromma. A vrijedilo bi uzeti u obzir barem njegove klasike za šire mase, kao što su 'Imati ili biti' ili 'Umijeće ljubavi'. Samo kažem.
Evo u čemu je problem. Ako ste neprestano na nekom 'sadržaju', ako vam stalno treba neki vanjski podražaj, ako stano mora biti uključeno nešto oko vas, ako stalno morate biti okrenuti prema nečem vanjskom, onda je prilično sigurno da ste odvojeni od svog unutarnjeg sadržaja. Od svog temelja, svoje baze.
Tišina je danas praktički neprihvatljiva. Osim eventualno redovnicima po samostanima i ljudima sklonima meditaciji i kontemplaciji. Zato je dobro uvesti naviku čitanja, jer ona sa sobom nosi i vrlo poželjnu dozu tišine i isključenosti od vanjskog ekraniziranog svijeta.
U mjeri u kojoj uvedete periode tišine u vlastiti život, u toj mjeri vam se povećava šansa da se bolje povežete sa sobom. Kada ste bolje povezani sa sobom, stabilniji ste, imate temelj u sebi, sve manje i manje vas pogađaju vanjski događaji.
Buka se danas smatra jednim od najvećih zagađivača. Zanimljivo, zar ne? U vašoj je mogućnosti da to smanjite, barem kad ste kod kuće, to je u vašim rukama. Osim ako ste ovisni, onda nije.
Danas redovito imamo priliku vidjeti odrasle ljude koji, sami ili u društvu, stoje nasred Korza ili bilo gdje, i kao zombiji bulje u svoje telefone. Zar svi oni neprestano imaju razlog provjeravati nešto na svojim spravicama? Nemaju. To je ovisnost. To je problem. I taj problem je dosegao razmjere epidemije. Vrlo tiha i vrlo opasna epidemija. I da, ona ubija, ali polako. A cjepiva nema. Ništa osim razumijevanja i dobre volje neće biti od pomoći. Sretno!
Underdog
Take it easy
Post je objavljen 07.01.2023. u 08:10 sati.