Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

EURO POVISIO CIJENE NAMIRNICA PREKO NOĆI!


DIZANJE CIJENA - BEZ PISANIH SANKCIJA - NE MOŽE PROĆI ?

Nakon što je hrvatska platežna valuta kuna otišla u povijest, a na platežnu realnost 1.1. 2023. stupio euro, već drugog dana upotrebe eura, nastupilo je burno stanje među potrošaćima koji su se pojavili u kupovini te konstatirali da su u trgovinama cijene proizvoda, koji su oni, eto baš taj drugi dan 2023. već kupili - veće od onih u prosincu 2022. i da su zaokružene na više. Čak što više tvrdnja je bila da su namirnice poskupjele. Neke nekoliko centi, a neke usluge i više od jednog ili dva eura. Nije precizirano koje namirnice, ali ministar gospodarstva RH Filipović sazvao je konferenciju za novinare i rekao da povišenje i zaokruživanje cijena prilikom plaćanja, sada u eri eura “neće proći”
. Predstavnici trgovaca su izajvljivali da su iznenađeni tim postupkom ministra gospodarstva, te da optužbe da su podigli cijene nekih namirnica ne stoje.
Inspekcijski nalazi u prva dva radna dana 2023. potvrđuju da prekršaja ima, jer su prema riječima glavnog državnog inpektora Mikulića u 306 inspekcijskiH nazora, u 96 nazora utvrđeni prekršaji. “ Nije smisao eura da se netko neopravdano bogati na račun građana. Val poskupljenja neće proći bez reakcije države”- rekao je premijer Plenković na sjednici Vlade 5. siječnja. Vlada je donijela zaključak kojim se obvezuju svi poslovni subjekti kojim su robe i usluge poskupjele nakon uvođenja eura, da redigiraju svoje maloprodajne cijene “ I to na način da cijene budu određene najviše do visine maloprodajnih cijena koje su vrijedile na dan 31. prosinca 2022.”- rekao je 5. siječnja ministar gospodarstva Davor Filipović

ZAŠTO SUSTAV BEZ PISANIH SANKCIJA ?

A kakve su sankcije za one koji ne vrate cijene? Pisanih sankcija u smislu Zakona ili Odluke nema, već se radi o sročenoj retorici koja slijedi najadekvatniju logiku govornika, a ona je “ Zamrzavanje širokog spektra proizvoda, ukidanje subvencija koje se odnose na struju, a mogu se odnositi i na uvođenje drugačijih poreznih opterečenja”- rekao je o mogućim sankcijama ministar Filipović.
No da li je to dovoljno za veliku trgovačku mrežu prodaje prehrambenih namirnica? A što je s ostalim artiklima koji su u lancu ponude i prodaje? Zar se u velikom spektru artikala koji se ne kupuju svaki dan, ali su u prodaji, nove cijene, s obzirom na plaćanje eurima, nisu mogle napisati? Tko će to sankcionirati? I gdje su tu prava potrošaća u hrvatskom slučaju neopravdanog zaokruživanja i podizanja cijena koja su u razvijenim zemljama Europske unije podignuta na vrlo visoki nivo. A u Hrvatskoj potrošaći su u tolikoj mjeri zakinuti da potkradanje kupaca – kroz više cijene- uopće nije sankcionirano nikakvom zakonodavnom odredbom! Tko u takvom slučaju može dokazati svoje pravo?
Itekako se sve može prepravljati, jer Hrvatska nema sustav koji prati cijene.
Premijer Plenković izjavljuje “Dizati cijene, baciti sjenu na uvođenje eura, plus pridonijeti inflaciji, to je nepoštena praksa, to neće ići. “ Zar bez pisane odredbe netko mora premijera i ministra gospodarstva slušati?

Trgovci odbacuju odgovornost i tvrde da su postupali po zakonu. Podizanje cijena opravdavaju inflatornim udarom. No u svojoj nagloj ovogodišnjoj brizi za cijene, građane i inflaciju, ni ministar gospodarstva Filipović ni premijer Plenković nisu se sjetili ni riječi progovoriti o devet proizvoda kojima su 8. rujna 2022. temeljem Zakona o iznimnim mjerama kontrole cijena ograničili cijene. Ograničene su tada cijene suncokretovog ulja na 15,99 kuna, (1 litra) mlijeka na 7,39, te na kilogram - glatkog brašna na 5,99, oštrog brašna na 6,29, bijelog šećera na 7,99, cijelog pileta na 24,99, svinjskog vrata s kosti na 24,99, svinjske lopatice bez kosti na 24,99 i miješanog mljevenog mesa na 32,99 kuna.

PROFITERSKO PODIZANJE CIJENA LJETI

Od vremena kada je Vlada javno komunicirala da će od 1.1. 2023. u RH valuta plaćanja biti euro, a da će od 5. rujna cijene u trgovini biti obvezno izražene i u kunama i u eurima, krenuo je stampedo podizanja cijena prehrambenih namirnica. Lipanj i srpanj bili su čisto profitersko podizanje cijena namirnica. A onda je došla energetska retorika Europske komisije i Vijeća radi energenata povezanih s ratom u Ukrajini, tako da je energetika postala i pokriće za inflaciju koja je u RH na prehrambenim namirnicama uzela značajnog udjela, iznad 10 posto do rujna. Vlada RH se tada odlučila na ograničavanje cijena devet prehrambenih proizvoda.
No da je ikada inspekcija provjeravala tko poštuje ograničene cijene devet namirnica? U nekim trgovinama su one poštivane i sada, a u nekima ne. Naprimjer u jednoj maloj trgovini Konzuma 5. siječnja je paket od 10 jaja koštao 2,85 eura. Fantastično skupo! A to što u Hrvatskoj ima sve manje peradarskih farmi nije opravdanje za rast cijene paketa od 10 jaja, za nekoliko kuna mjesečno!
Nije važno imati zaštićenu cijenu brašna, jer u domaćinstvu rijetki peku kruh, ali je potrebno imati financijski izdržljivu cijenu jaja, rajčice u tetrapaku, cikle, kiselih salata, ribe, sira svježeg -čija je cijena za pola kilograma veća od dva eura, maslaca čijih 250 grama stoji 2,50 eura naviše, marmelade, riže i graha koji su također veoma visokih cijena kao i maslac, sokova, tjestenine- čija je cijena također astronomska…. Vlada RH može mnogo učiniti na smanjenju cijena, ali sistematično i promišljeno.
Brze informacije govore da su prehrambene namirnice u susjednim državama niže nego u Hrvatskoj. Valuta je ista, granice otvorene.
Informacija i njena poruka je jasna.

Margareta Zouhar Zec


OPERATERI ŽELE USKLAĐENJE S INFLACIJOM

No novo poskupljenje najavljuju teleoparateri, a oni planiraju uvesti indeksnu klauzulu koja će im omogućiti da jednom na godinu usklade cijene svojih usluga sa stopom inflacije.
Zato su operateri već korisnicima uputili obavijest – konkretno hrvatski lelekom, u kojoj se kaže :
1. Uvodi se mogućnost usklađenja naših cijena s prosječnom godišnjom stopom inflacije koju jednom godišnje objavljuje Državni zavod za statistiku.

2. Ograničit ćemo podizanje cijena do maksimalno 10% godišnje. Tako ćemo osigurati da ako stopa inflacije bude i veća od 10%, naše cijene ne prelaze taj postotak.

3. Ako želite, svoje usluge možete raskinuti bez plaćanja naknade za pogodnosti i popuste koje ste imali u sklopu usluge. To možete napraviti u roku od dva mjeseca od primitka ove obavijesti.

4. Ako dođe do usklađivanja cijena s inflacijom, informirat ćemo vas na vrijeme, a najkasnije 30 dana prije nego što nove cijene stupe na snagu. U tom trenutku nećete imati pravo raskinuti svoje usluge bez plaćanja naknade za prijevremeni raskid ugovora. Osim opisane dopune Općih uvjeta poslovanja, na jednak način ćemo nadopuniti i specifikaciju Vaše usluge. „







Post je objavljen 06.01.2023. u 16:52 sati.