Premijer Plenković: „DO SADA PROVEDENO 34 TISUĆE PROJEKATA“
U Pitomači najzapadnijoj općini Virovitičko-podravske županije održana je 20.prosinca 14. sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem, kojoj je predsjedao premijer RH Andrej Plenković . Podsjećam da je Savjet za Slavoniju, Baranju i Srijem osnovan 8. ožujka 2017. godine kao savjetodavno tijelo na području koordinacije provedbe i praćenja korištenja europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESI), instrumenata i programa Europske unije, Europskoga gospodarskog prostora i nacionalnih izvora u okviru „Projekta Slavonija, Baranja i Srijem“. Do sada su sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem održane u Osijeku, Požegi, Slavonskom Brodu, Virovitici, Vinkovcima, Belom Manastiru, Pakracu, Novoj Gradiški, Orahovici, Vukovaru, Našicama, Pleternici i Okučanima, što obuhvaća svih pet slavonskih županija:Brodsko- posavsku , Osječko- baranjsku,, Požeško slavonsku,
Virovitičko- podravsku i Vukovarsko - srijemsku županiju.
Sjednica Vlade u Pitomači.
Otvarajući sjednicu Savjeta, premijer RH Plenković je rezimirao je dosadašnju suradnju istaknuvši da je Projektom Slavonija, Baranja i Srijem uspostavljen stabilan, sustavan i strukturiran okvir suradnje i dijaloga na realizaciji projekata za pet slavonskih županija, koji daje puno rezultata.
„To ne bi bilo moguće u ovoj mjeri bez načela solidarnosti i zajedničkih mehanizama iz Europske unije, bilo kroz kohezijsku ili poljoprivrednu politiku bilo kroz višegodišnji financijski okvir. Ove godine krenula je provedba Nacionalnog plana oporavka i otpornosti a Hrvatska je dobila dodatnih 5,5 milijardi eura bespovratnih sredstava iz Instrumenta EU iduće generacije. Dosad smo primili 2,2 milijarde eura, ili 40 posto ukupnih sredstava koja su nam namijenjena do 2026. godine, za dodatna ulaganja u gospodarstvo, poduzetništvo, obrazovanje, promet, zdravstvo, obnovu. Godina 2022. bila je godina u kojoj smo živjeli u isprepletenim posljedicama Covid krize i ruske agresije na Ukrajinu koja traje, a koja je izazvala energetsku i prehrambenu krizu te inflatorne pritiske.Zbog toga je Vlada, nakon što je očuvala radna mjesta i gospodarstvo u vremenu Covida, krenula u nove intervencije s paketima mjera ukupno vrijednim 26 milijardi kuna, spriječila poskupljenja struje i plina tijekom jeseni i zime koja je stigla, te smanjila troškove naftnih derivata. Sve se to radi kako bi građani i gospodarstvo mogli proći kroz ovaj vrlo zahtjevan i kompleksan period“- rekao je premijer Plenković.
Kada je riječ o direktnoj potpori pet slavonskih županija, do sada je ugovoreno preko 20 milijardi kuna za brojne važne projekte. "Mi smo do sada kroz Projekt Slavonija, Baranja i Srijem proveli preko 34 tisuće projekata, provodi se 67 razvojnih projekata vrijednih 12 milijardi kuna, na temelju Razvojnog sporazuma. Danas će se uručiti i niz novih ugovora, među ostalima i 36 novih ugovora iz Programa ruralnoga razvoja u iznosu od 13,8 milijuna kuna, koji će doprinijeti unaprjeđenju poljoprivredne proizvodnje, razvoju nepoljoprivrednih djelatnosti, podizanju kvalitete nasada i korištenju obnovljivih izvora energije.
Kroz program Učinkoviti ljudski potencijali ugovoreno je 1.100 projekata vrijednih 2,5 milijardi kuna. U okviru prve dvije faze Poziva "Zaželi", na području slavonskih županija financirana su 303 projekta vrijedna 840 milijuna kuna. Zaposleno je 6.800 žena, a potpora i pomoć pružena je za više od 37.000 starijih i nemoćnih osoba.
Ovom prigodom će se dodijeliti 72 ugovora ukupne vrijednosti 65,4 milijuna kuna koji će omogućiti zapošljavanje još 150 žena i skrb o još 8.000 krajnjih korisnika.
U razvoj zdravstvene infrastrukture od početka provedbe Projekta Slavonija ugovoreno je 48 projekata vrijednih 392 milijuna kuna – primjer su Opća bolnica u Viroviticu, dnevna bolnica i dnevna kirurgija u KBC-u Osijek, dnevna bolnica i dnevna kirurgija u Memorijalnoj bolnici u Vukovaru.
O prometnoj povezanosti koja je ključna za gospodarstvo i za kvalitetu života, premijer Plenković podsjetio je da se prije manje od mjesec dana otvorila dionica koridora 5C od 25 kilometara između Osijeka i Belog Manastira. Ostalo je još pet kilometara do mađarske granice, čime će Hrvatska u potpunosti imati puni profil autoceste kroz Slavoniju i u konačnici spojiti Budimpeštu i Ploče.
Nastavit će se, najavio je, s realizacijom ključnih projekata – poput brze ceste Farkaševac-Bjelovar-Virovitica, zatim autocesta do Požege te srijemska granična transverzala, te cesta od Križevaca prema Koprivnici.
Na taj će se način, u prometnom smislu, napraviti ogromni iskoraci za Hrvatsku i praktički do 2030. riješiti pitanje prometne povezanosti kao jednog od ključnih preduvjeta za ravnomjeran regionalni razvoj.
U okviru Plana oporavka danas će u Pitomači, najavio je premijer, ministar Butković potpisati ugovor o izgradnju nove skele "Križnica", vrijedan više od 6,8 milijuna kuna, koji će omogućiti bolju povezanost Pitomače.
Što se tiče vodno-komunalne infrastrukture, premijer Plenković naveo je brojne projekte modernizacije.
Do sada su završena tri velika projekta, u vrijednosti od 311 milijuna kuna – projekt poboljšanja vodno-komunalne aglomeracije Virovitica, zatim poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture aglomeracije Županja te regionalni vodoopskrbni sustav Osijek.
U pet slavonskih županija uloženo je 689 milijuna kuna u osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje.U tom je kontekstu premijer Plenković spomenuo i kapitalnu odluku Vlade o 544 milijuna kuna za besplatni obrok za svih 311 tisuća osnovnoškolaca u Hrvatskoj.
„Kao država i društvo sada moramo perfektuirati gospodarstvo, socijalnu situaciju, funkcionalnost institucija, jačati pravnu državu i borbu protiv korupcije te pozicionirati ulaganja na takav način da se može živjeti u bilo kojem kraju Hrvatske i biti približno jednak kada je riječ o mogućnostima“ –rekao je premijer RH Andrej Plenković.
Sljedeća sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem održat će se u gradu Otok u Vukovarsko-srijemskoj županiji.
Stranica Vlade /mzz