Godina 2022. je na kraju, pa prema godišnjem pregledu nasilja i zlostavljanja nad novinarima koji su objavili Reporteri bez granica (RSF) 14.12. 2022. godine, ukupno je 533 novinara u zatvoru diljem svijeta. Broj ubijenih veći je nego prošle godine - čak 57, 65 novinara držani su kao taoci, a 49 novinara je nestalo.
Taoc je još uvjek Olivier Dubois, francuski novinar kojeg je u malijskoj regiji Gao 8. travnja 2021. otela oružana Grupa za podršku islamu i muslimanima povezana s Al-Qaidom, također poznata kao Jamaa Nusrat al-Islam wal-Muslimin (JNIM) .
Još nije oslobođen Austin Tice, američki slobodni novinar koji je otet u kolovozu 2012. godine u Siriji. Dakako da ga obitelj i Amerika traži, a ove godine je predsjednik Biden u kolovozu rekao da sa sigurnošću može potvrditi da je živ i da ga drži Sirijska Vlada. Nadalje, u 2022. prijavljen je nestanak još dva novinara, čime je ukupan broj trenutno nestalih novinara 49.
Kina, u kojoj su cenzura i nadzor dosegli ekstremne razine, i dalje je najčešći zatvor za novinare na svijetu, ukupno je tamo zatvoreno 110 novinara . Među njima je Huang Xueqin, slobodni novinar koji je izvještavao o korupciji, industrijskom zagađenju i uznemiravanju žena.
Islamska Republika Iran, sa 47 zatočenih postala je treći najveći zatvorenik novinara u svijetu samo mjesec dana nakon početka masovnih prosvjeda. Među prvim uhićenim novinarima bile su dvije žene, Nilufar Hamedi i Elahe Mohammadi, koje su privukle pozornost na smrt mlade iranske Kurdkinje Mahse Amini. Sada njima prijeti smrtna kazna.
U prvih šest mjeseci rata u Ukrajini ubijeno je osam novinara. Među njima su bili Maks Levin, ukrajinski fotoreporter kojeg su 13. ožujka ustrijelili ruski vojnici, i Frederic Leclerc-Imhoff, francuski videoreporter, koji je radio za televizijski informativni kanal BFMTV, koji je ubijen od gelera eksplozivne granate dok je pratio evakuaciju civila. Ivan Safronov, jednog od najboljih ruskih istraživačkih novinara, osuđen je na 22 godine zatvora zbog otkrivanja "državnih tajni" koje su bile lako dostupne na internetu. Ovo je bila najduža kazna koju je RSF zabilježio 2022. Također je težak i slučaj Doma Phillipsa, britanskog novinara čije je raskomadano tijelo pronađeno u zabačenom dijelu brazilske Amazone, kamo je otišao istražiti krivolov domorodačkih skupina ilegalno iskopavanje zlata i krčenje šuma.
Jedanaest novinara je ubijeno u Meksiku. Na Haitiju ih je ubijeno šest, a u Brazilu su ubijena tri novinara.
"Diktatorski i autoritarni režimi pune svoje zatvore brže nego ikad zatvarajući novinare. Ovaj novi rekord u broju pritvorenih novinara potvrđuje hitnu i hitnu potrebu da se odupremo ovim beskrupuloznim Vladama i da proširimo svoju aktivnu solidarnost na sve one koji utjelovljuju ideal novinarske slobode, neovisnosti i pluralizma" poruka je tajništva RSF. C. Deloire /mzz