NAGRADE ZA POTICANJE INTEGRACIJE DJECE U DRUŠTVO
Velika Gorica je bila domaćin 8. svečane sjednice Vijeća za djecu, koja je održana u Vijećnici Pučkog otvorenog učilišta povodom Svjetskog dana djece 20. studenog . Tom su prilikom uručene i prigodne nagrade. Nagradu za životno djelo dobila je Senka Klarić, upraviteljica Zaklade "Vaša pošta", koja se više od 10 godina bavi volonterskim radom u vidu podrške djeci bez roditelja ili odgovarajuće roditeljske skrbi.
Godišnju nagradu za promicanje prava djeteta dobile su učenice prvih razreda srednje škole - Ljubica Marković, Klara Malčić, Ena Mikel i Magdalena Grgić.
One su kao učenice 8. razreda OŠ Zdenka Turkovića u Kutjevu, uz podršku škole i romske zajednice, izradile dvojezičnu slikovnicu na hrvatskom i romskom jeziku. Tema slikovnice je romski dječak kojemu se djeca rugaju jer jednog dana želi postati liječnik.
Time su poslale poruku o važnosti izgradnje i očuvanju društva slobodnog od predrasuda te da se snovi mogu ostvariti.
Nagradu su dobile i Sabina Lončar, Suzana Rešetar i Marica Mikulić, članice Udruge obitelji djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom "Sjena" iz Zagreba, ali koja u članstvo prima osobe s invaliditetom iz cijele Hrvatske koje su nesebičnim djelovanjem i aktivnostima dale poseban doprinos u ostvarivanju prava djece s teškoćama u razvoju.
Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić koji je sudjelovao u događaju je istaknuo da su nagradom obuhvaćeni učenici koji svojim idejama žele pomoći da se njihovi vršnjaci što bolje integriraju u društvo, te članovi udruge "Sjena" koja promovira prava djece s teškoćama u razvoju, a na čiju su inicijativu ove godine treći put izmijenili Zakon o socijalnoj skrbi.Ministar je istakao kako je Vladi važno da ima članove u Vijeću za djecu, ali i brojne dionike kroz civilni sektor da budu zajedno u kreiranju politika.
„Od sljedećeg polugodišta uvodi se besplatan školski obrok za svu djecu u osnovnim školama, a u kontinuitetu se radi i na jačanju kapaciteta za smještaj djece u vrtiću.
Potpomažemo rad gradova i općina da zaista dosegnemo standard da svako dijete bude obuhvaćeno predškolskim odgojem i obrazovanjem. Nedavno je podijeljeno preko 250 ugovora kako bi se pojačali kapaciteti u vrtićima i izgradili novi", rekao je ministar.
Ministar je najavio da od početka 2023. godine Ministarstvo osniva Obiteljski centar koji će biti izdvojen iz postojećih centara za socijalnu skrb jer je cilj trajno stvoriti jaku ustanovu koja će biti potpora svim obiteljima, kroz postupanja i savjetodavne usluge, istaknuo je i Informirao da je očinski dopust iskoristilo njih 6000 te rekao je da je ta brojka za početak pozitivna stvar s obzirom da je to pravo tek uvedeno, te pozvao i druge očeve da iskoriste očinski dopust. Prema riječima ministra Piletića, intencija je Vlade da sve naknade, koju mogu, povećaju, te da se za stavke koje su tiču zaštite obitelji i demografske politike uvijek mora naći novca u proračunu.
Svjetski dan djeteta je ustanovljen 1954. kao Svjetski dan djeteta i obilježava se 20. studenog svake godine kako bi se promicalo međunarodno zajedništvo, svijest o zajedništvu među djecom diljem svijeta te da bi se poboljšala dobrobit djece.
Opća skupština UN-a usvojila je Deklaraciju o pravima djeteta 20. studenog 1959. godine. Istog je datuma 1989. Opća skupština UN-a usvojila Konvenciju o pravima djeteta.
Od 1990. Svjetski dan djeteta također obilježava godišnjicu datuma kada je Opća skupština UN-a usvojila i Deklaraciju i Konvenciju o pravima djece.
Post je objavljen 21.11.2022. u 21:35 sati.