DANI SJEĆANJA NA ŽRTVE VUKOVARA
Tugujemo. Tuguje cijela Hrvatska. Dan je sjećanja na žrtvu Vukovara 18. studeni. Prije 31 godinu, grad su oružjem osvojili neprijatelji, željni hrvatske zemlje i hrvatskog teritorija. Od grada Vukovara su tada razornim oružjem učinili ruševinu. S civilima su postupali brutalno, ne držeći se nikakvih konvencija.
A neprijateljI su bili susjedi, Srbi i oni koji su živjeli u Vukovaru i oni koji su iz Srbije došli u punoj ratnoj spremi, u formaciji slavne Jugoslavenske Narodne Armije, slavne po bojevoj spremnosti i po kvaliteti naoružanja, bila je to armija po snazi visoko rangirana u svijetu. I sada je to oružje okrenula protiv Hrvata u Hrvatskoj. Hrvatska je željela biti svoja i samostalna država. I nakon opredjeljena i izglasavanja samostalnosti države, nastale su srpske ratne provaokacije po Hrvatskoj i rat .
Bitka za Vukovar smatra se u povijesti Domovinskoga rata najkrvavijom bitkom. Opsada grada trajala je 87 dana, a Vukovar nije imao opskrbu strujom i vodom 56 dana. Početkom se smatra 24. kolovoz 1991. kada su hrvatske snage srušile dva zrakoplova JNA koji su mitraljirali silos Đergaj. Grad Vukovar branilo je 1 800 branitelja ustrojeno u 204. brigadu Hrvatske vojske, s dobrovoljcima koji su došli iz mnogih gradova Hrvatske, Varaždina, Rijeke, Dubrovnika,Zadra itd. a JNA je imala novosadski korpus, oklopnu mehaniziranu brigadu, jedinice teritorijalne obrane Srbije, te paravojne četničke formacije iz Srbije i Hrvatske te jedinice pobunjenih Srba.
Život u razrušenom gradu bio je iznimno težak odraslima, a posebno djeci. Vukovarci su tjednima bili u podrumima i skloništima. Vukovarska bolnica je bila teško oštećena granatiranjem i bombardiranjem pa su ranjenici zbrinjavani u podrumu. U tim teškim danima ratne opsade u bolnici je rođeno 16 -tero djece.
VUKOVARSKA BOLNICA
Ove godine, u 31. godini od stradanja Vukovara, 21. ožujka umrla je dr. Vesna Bosanac (73) koja je bila ravnateljica opće bolnice Vukovar u vrijeme ratne opsade grada Vukovara. Bila je specijalistica pedijatrije i junakinja Domovinskog rata. Kao ravnateljica vukovarske bolnice u najtežim ratnim trenucima grada Vukovara postala je simbolom junaštva, hrabrosti i čovječnosti. Postala je ravnateljica bolnice u srpnju 1991. Organizirala je bolnicu za rad u ratnim uvjetima.
Kroz bolnicu je prošlo dvije i pol tisuće ranjenika, bez obzira na nacionalnost. Tisuću ranjenika je bilo podvrgnuto teškim operacijama. Dr. Bosanac je u bolnici ostala do samog pada Vukovara te je nakon toga bila zatočena i kasnije puštena. Najveći organizirani i masovni zločin u Vukovaru, dogodio se nad ranjenicima iz bolnice. Prema naredbi oficira JNA Veselina Šljivančanina iz Vukovarske bolnice odvezeno je 450 ranjenika i civila. U noći od 20.na 21. studeni 1991. ranjenici su odvezeni na farmu Ovčara gdje su pogubljeni.
Hrvatska liječnička komora odlikovala je medaljom časti 43 liječnika i medicinskog osoblja koji su radili u vukovarskoj bnolnici u vrijeme ratne opsade Vukovara. Ali još priznanje nisu primili sa nivoa Hrvatske države. A takvo priznanje, lječnicima i bolničkom osoblju za rad u ratnim uvjetima, najvišeg reda, pripada.
U Vukovaru je ranjeno 1219 branitelja i civila. Oko 2 717 hrvatskih branitelja i civila ubijeno je i poginulo u agresiji na Vukovar . U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7 000 zarobljenika, protjerano je 22 000 Hrvata i nesrba iz Vukovara nakon pada grada Vukovara u agresorske ruke. Vukovarci su bili smješteni po Hrvatskoj na 56o lokacija. Mnogi su otišli k rodbini u zemlje diljem svijeta. Mnogi poginuli su i nestali. Rodbina ih traži 31. godinu. Pretužno za njih, ali politički netaktično od onih koji u traženju otkrivanja nestalih - šute.
Na Dan sjećanja na žrtvu Vukovara osim predsjednika, premijera i dužnosnika RH pijetet je u Vukovaru iskazala i podpredsjednica srpske nacionalnosti u Vladi Andreja Plenkovioća Anja Šimpraga te izjavila da je potrebno da u Vukovaru započne život Hrvata i Srba tako da ne samo da žive jedni pored drugih, već da žive jedni s drugima.
DANI SJEĆANJA OD 11. DO 20 STUDENOG
Vukovar je u ustavnopravni poredak RH vraćen Mirnom reintegracijom na temelju Erdutskog sporazuma 15. siječnja 1998. godine.
Dani sjećanja na žrtvu Vukovara, obilježavaju se u Vukovaru od 11. studenog do 20. studenog ove godine. Prvih sedam dana posvećeno je kulturnom obilježavanju kroz održavanje tribina, okruglih stolova, predstavljanje novih knjiga na temu vukovarskih ratnih događanjka, kao i izlozbi u Gradskom muzeju dok je obilježavanje od 18.11. posvećeno sjećanju na ratna događanja kroz posjećivanje i hodnju do mjesta stradanja , te slavljenje misnih slavlja za duše stradalih.
Tako je osmišljen program za žrtve masovne grobnice na Ovčari, u dvorištu Veleprometa, u Borovo Comercu, na farmi Lovas, te na obali Dunava u Borovu selu.
Ove godine je predviđeno paljenje svijeća u svakom gradu u ulici Grada Vukovara ili u glavnoj ulici, pod nazivom “I U MOM GRADU VUKOVAR SVIJETLI” .
ŽRTVE U ŠKABRNJI
Istoga dana kada je Vukovar osvojen od agresora 18.11. 1991., u Škabrnji, selu u Zadarskom zaleđu, pobunjeni Srbi i JNA počinili su masakr nad 26 vojnika i 58 civila hrvatske nacionalnosti.
Škabrnju su povodom Dana sjećanja posjetili i predsjednik RH i premijer RH sa ostalim hrvatskim dužnosnicima te položili vijence i svijeće na spomenik žrtava te iskazali poštovanje koje stradali u maskru zaslužuju
Margareta Zouhar Zec
Post je objavljen 18.11.2022. u 19:30 sati.