evo su neki dan u zagrabačkoj mensi našli crve u pohanim šnicelima, i oma se digla halabuka oko toga. onda je šef mense to pokuša opravdat rižom koja je po njegovim ričima pečena na gradele pa je dobila poprečne prugice. no, mensaši nisu popušili to providno obrazloželje, jer oni čine dva posto svjetske populacije, ostali devedesetosan posto su primitivci koji se hrane janjetinon i komarčama, pa je onda slijedom dobrih navika i kućnog odgoja nađena i dlaka u jajetu, fale još samo šišmiši.
međutim, ti isti mensaši su previdili najnovija znanstvena isttaživanja u kojima stoji da je budućnost svjetske prehrane u crvima i skakavcima, dobro, dlake se ne spominju al neš jist pečenog crva bez prioga.
e sad, da je oni šef kuhinje član mense on bi oma zna da su crvi uz alge budućnost prehrane i mensašima reka da je to u skladu sa svjetim trendovima o zdravoj prehrani, punoj proteina i bjelančevima, ali on to nije moga znat jer spada u onih devedesetosan posto koji jedu janjetinu, komarče i odojke.
dakle, moremo zaključit da ti mensaši i nisu toliko inteligentni koliko se itaju pameću, jer ipak bi radije jeli odojka nego crve i alge. ali ajmo postavit jedno ključno pitanje: što je to inteligencija? po definiciji iz vikipedije koju uređuju mensaši, inteligencija je: Inteligencija je mentalna karakteristika koja se sastoji od sposobnosti za učenje iz iskustva, prilagodbe na nove situacije, razumijevanja i korištenja apstraktnih pojmova i korištenja prethodnih znanja za snalaženje u novoj okolini u kojima ne pomaže stereotipno nagonsko ponašanje. Još se definira kao sposobnost brzog i učinkovitog snalaženja u novim i nepoznatim situacijama, a postoji i apstraktna definicija da je "inteligencija ono što se mjeri testovima inteligencije".
iz ove definicije je oma uočljivo da su testovi inteligencije 'apstraktan pojam' šta znači: 'bez oslonca na materijalnost činjenica, neusmjereno prema stvarnom stanju stvari.' a to pak znači da mensaši nisu prepoznali nove, apstraktne trendove u gastronomiji nego bi se tili hranit stereotipno, 'primitivnim jelima' kako je to lipo obrazložio pok. igor mandić, pečenom janjetinom, komarčama i odojcima. i zato ja nisam član nijedne mense i spadam u onih devedesetosan posto svjetske populacije koji zagađuju okoliš janjetinom s ražnja, gradelama, pečenim kokošama i carskim mesom. a baj d'vej, jel znate od kuda naziv 'carsko meso'?
Post je objavljen 09.11.2022. u 13:08 sati.