Početkom studenog, a zapravo tokom cijelog studenog, možete uočiti meteorski roj Taurida-radi se o zviježđu Bika, u kojem su Hijade i Plejade, dakle, lako za pronaći na nebu.
Zapravo, postoje Sjeverni i Južni Tauridi, ovaj napis se tiče južnih, koji su niže od Sjevernih (kojih radijant=ishodišna "točka" je uz same Plejade, koje izgledaju kao još manja kopija Malog Medvjeda-koji sam izgleda kao zarotirana i smanjena kopija Velikog Medvjeda-ovo za one kojima se miješaju ta tri rasporeda zvijezda na nebu), koji su niže i nešto zapadnije od Plejada.
Čine otprilike istokračni trokut sa najsjajnijom zvijezdom, Aldebaranom, u Hijadama (koje se vide kao sjajni trokut na nebu).
Pišem ovako lopatološki jer često nailazim da ljudi ostanu paf kad probaju nešto pronaći na nebu (joj koliko zvjezda!) a jednom davno im je netko pokazao osnove i naravno da ih se ne sjećaju. Naravno da je najbolje uzeti neku kartu neba ili pogledati online na ovaj crtež i sve je jasno.
Južni Tauridi su zanimljivi jer su ostatak nakon raspada komete koji se desio sasvim nedavno, pred dvadesetak tisuća godina, i još se veliki komadi nalaze duž njene putanje (znamo da su "zvijezde padalice" uglavnom prašina koju komete stresaju sa sebe po svojoj putanji, pa kad Zemlja prođe kroz taj trag prašine, spaljuju se u našoj atmosferi zbog trenja) pa kad se spali malo veći, vidimo ih kao "bolide", koji ostavljaju sjajniji i dugotrajniji trag na nebu, a ponekad ih se može i čuti, "booom"! zbog zvučnog vala nastalog prilikom udara i spaljivanja.
Oko polovice studenog još su zanimljivi Leonidi, kojima je radijant u glavi Lava, pa pogledajte ako vas posluži vrijeme!
Ovdje jedna crna zvijezda koju sam vam već pokazivao za dana, ali evo je i u noćnoj verziji: