Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/toco1980foto

Marketing

Snimke nasilništva

U zadnje vrijeme se u medijima može čitati o dva slučaja nasilništva i nasiličkog ponašanja koji su zabilježeni video snimkama stanara zgrada ispred kojih su se ti slučajevi dogodili.

Prvi slučaj je slučaj policijske brutalnosti iz Splita u kojem je jedan policajac nogama i palicom mlatio čovjeka kojeg na zemlji u zahvatu imobilizacje drži drugi policajac, i koji za policajce ne predstavlja nikakvu opasnost u smislu da bi upotreba sile bila opravdana u svrhu samoobrane. Naknadno se ispostavilo da se radilo o slučajnom prolazniku koji se vraćao s posla i nije sujelovao u neredima (sukobu navijača Torcide i policije) već se zatekao na krivom mjestu u krivo vrijeme.

Otac pretučenog Splićanina: Policajci su ga nevinog namlatili. Vraćao se s posla

Slučaj iz Splita postaje jedan od gorih skandala u povijesti policije

Odvjetnik: Splićanin kojeg je pretukla policija ima dobre šanse ako želi tužiti RH



Drugi slučaj je slučaj iz zagrebačkog naselja Prečko gdje su trojica nasilnika na parkiralištu premlatila čovjeka i baseball palicom, te mu demolirali automobil, navodno zbog lakšeg sudara koji su sami skrivili. Auto je uništen, a čovjek sa teškim ozlijedama završio u bolnici.

Policija objavila detalje divljaštva u Zagrebu: Mladići prebili starijeg muškarca i palicom mu razbili automobil te pobjegli

Izvukli čovjeka iz auta, prebili ga i razbili mu auto. Uhićena trojica napadača



Međutim, kada mediji objave vijesti u ovakvim slučajevima nasilničkog ponašanjaa, uvijek nađe pametnjakovića (pogotovo u komentarima ispod medijskih napisa, te na društvenim mrežama) koji će bulazniti kako je "snimanje zabranjeno" ili da "takve snimke nisu dokaz na sudu". A takvim rezoniranjem dotični pametnjakovići zapravo pokazuju da nemaju pojma o zakonima, već se i svrstavaju na stranu snimljenih nasilnika i onih koji odobravaju nasilje.

Naime, na javnim mjestima snimanje je dozvoljeno, i ako netko nnegdje nešto radi na javnoj površini, tu nema govora o nekakvoj "povredi privatnosti" ili "obvezi traženja dozvole za snimanje" (pogotovo ne u situaciji ako se radi o činjenju prekršaja i kaznenih djela). Uz to, svaka snimka može itekako biti dokaz na sudu, ali o tome u svakom zasebnom slučaju odlučuje sud.

U ova dva gore navedena slučaja ostaje samo za vidjeti hoće li i u kojoj mjeri "institucije" odraditi svoj posao...

Post je objavljen 30.10.2022. u 12:54 sati.