EURO KOVANICE SA HRVATSKIM MOTIVIMA
Valuta Euro od 1. siječnja 2023. postaje hrvatski novac. Vlada RH je strategiju uvođenja eura u Hrvatsku pokrenula u proljeće 2018. godine, a sredinom 2020. Hrvatska je primljena u bankovnu uniju i Europski tečajni mehanizam II.
Osnovne pripreme za krajnji cilj eura, da se nađe u rukama građana Hrvatske su uvelike u tijeku; proizvodnja kovanica je u tijeku, a prema obvezi postupka uvođenja eura, iskazivanje dvojnih cijena u svim trgovinama, osim u kunama, sada i u eurima otpočelo je 5. rujna ove godine i trajati će do 31. prosinca ove godine. Tečaj jednog eura je 7,53450 hrvatskog novca kuna.
EUROKOVANICE su u apoenima od 1 cent, 2 centa, 5, 10, 20, i 50 centi te 1 euro i 2 eura.
Kuna, životinjica, kao simbol hrvatske novčarske tradicije neće nestati – kuna će ostati na kovanici od jednog eura.
Na kovanici od dva eura je geograska karta Hrvatske. Na obodu te kovanice je stih “ O lijepa, o slatka slobodo” iz pjesme Himna slobodi pjesnika Ivana Gundulića.
Na eurima, odnopsno apoenima od 10, 20 I 50 centa je lik Nikole Teske.
Na apoenima od jedan, dva i pet euro centi je oznaka svima poznata za Republiku Hrvatsku- HR -ispisana na glagoljici u obliku koj spaja dva slova. Na pozadini svih euro kovanica je hrvatska šahovnica kao simbol hrvatske države.
Eurokovanice svih država mogu se upotrebljavati u svim zemljama EU koje kao platežno sredstvo imaju euro.
Euro je nastao 1. siječnja 1999. S ciljem stvaranja ekonomske i monetarne unije Najprije je moneta formirana virtualno, a novčanice i kovanice puštene su u opticaj 2002. Taj početak se zove Prva serija euro novčanica, dok se druga serija koja je puštena u promet plaćanja 2012.godine zove Serija Europa. Euro ima novčanice od 5, 10, 20,50, 100, 200 eura i 500 eura.
Ono što je ovoga trenutka važno znati potrošačima je informacija kako će od 1. prosinca ove godine u bankama, Fini I Hrvatskoj pošti moći za protuvrijednost od 100 kuna kupiti početni paket eurokovanica koji će u eurima vrijediti 13, 28 eura. U tom će paketu biti 33 kovanice, a svatko će moći kupiti najviše dva takva paketa. Zašto? Zato da bi 1. siječnja mogli kupiti osnovne potrepštine, prije nego što na bankomatu podignu euro potreban za – sve ostale životne potrebe.
Dvojno plaćanje, dakle i u eurima i u kunama predviđeno je do 14. siječnja 2023., no trgovac ili drugi primatelj plaćanja nije dužan prihvatiti više od 5o straih hrvatskih kuna . M. Zouhar Zec