Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/mojeduhovnevjezbe

Marketing

KO JE BIO PRAVI ALEKSANDAR MAKEDONSKI?

T
Je li doista postojao neki pravi, realni vladar imenom Aleksandar Makedonski? Nekome se to pitanje može činiti čudnim, pa čak i smiješnim. No, doista je Aleksandrija morala dobiti ime po nekoj stvarnoj osobi, odnosno u ovom slučaju, vladaru.
Ukoliko pogledamo dugački spisak bizantskih careva , od Arkadija I do Konstantina XI, među njima ćemo uočiti i jednoga imenom Aleksandar. I, gle koincidencije – taj jedan među njima je iz – makedonske dinastije! Doista, zanimljivo. Mitski Aleksandar III Makedonski je umro sa 33 godine. Njegov imenjak je pak bio suvladar u istom periodu od 33 godine, uz starijeg brata Lava VI. Zavladao je samostalno 912. godine, i prema Wikipedijinom članku, prvi je za sebe koristio termin „autokrator“. Ovaj je Aleksandar vodio rat na Istoku, ali doista nije išao tako daleko kao mitski Aleksandar. Zajedno sa bratom Leom VI ratovao je sa Arapima i Bugarima. I mada je živio na prijelazu iz IX u X stoljeće, prakticirao je poganske običaje, kako veli navedeni članak.
Kako mogu biti siguran da je ovaj Aleksandar I bio stvarna ličnost? I dalje naravno smatram da su biografije velike većine vladara iz I milenija nove ere izmišljene, s izuzetkom bizantskih vladara IX/X stoljeća. Makedonsku dinastiju bio je utemeljio Bazilije (Vasilije) I, koji je vladao od 867. do 896. godine. Za njega se veli da je vodio uspješne ratove sa Arapima, te da je izvršio rekonkvistu južne Italije.
Po mojem mišljenju Bazilije I bio je uistinu prvi autentični bizantski vladar, iz čega logički slijedi da je upravo on bio taj koji je ujedinio Makedonce sa grčkim plemenima, te izvršio velika osvajanja na Istoku, u sjevernoj Africi, te u Italiji, dok se na Balkanu ujedinio s tamošnjim Romanima i štoviše, da su otada i Makedonci i Grci sebe smatrali Romanima (Romejcima). Imamo zanimljiv podatak, a to je da je car Konstantin VII Porfirogenet (vladao od 905. do 959. godine) nazvao svojeg sina Roman, koji ga je kao car Roman I naslijedio na tronu. (Po meni, upravo po ovom caru je Konstantinopol dobio ime. Može se spomenuti i to, da M. Psel u „Kronografiji“ češće navodi Bizantion, nego Konstantinopol kao glavni grad, i to navodi na misao da nije bio tako davno promijenio ime.)
A što se tiče imena grada Aleksandrije, mislim da je dobio ime tek u X stoljeću, mada je već ranije postojao, pod nazivom Rakotis. Vjerojatno su gradom prije Bizanta vladali Etrurci (nemojmo zaboraviti da je najduži etrurski tekst, koji se čuva u Arheološkom muzeju u Zagrebu, bio pisan na povojima, u koje je bila obmotana egipatska mumija). Shodno tome, u Aleksandriji se ne nalaze rimske, nego etrurske nekropole.


Post je objavljen 24.10.2022. u 16:55 sati.