EUMAM UKRAINA – VOJNA MISIJA EU
Još jučer 20. listopada u Hrvatskom saboru su saborski zastupnici diskutirali i raspravljali, trebaju li ukrajinski vojnici doći u Hrvatsku, koja je članica EU već devet godina, na obuku. Negativan stav prema toj ideji koja dolazi iz sjedišta Europske unije, prethodno je javno iznio i predsjednik RH Zoran Milanović, tvrdeći da on to neće potpisati. Sada su u mikrofon javnosti negativne stavove iznijeli i neki saborski zastupnici. Jer može li saborski zastupnik u Hrvatskom saboru i govoriti s razine svog komoditeta, a da ništa drugo nije uzeto u obzir?
Europska unija je ekonomski i politički savez gdje se za svako sudjelovanje države u zajedničkoj aktivnosti ne pita njihove predsjednike, već se djeluje po načelu solidarnosti. Od početka ruskog rata u Ukrajini taj izraz solidarnost predsjednica EK von der Leyen je mnogo desetaka puta izgovorila na sastancima i sammitima, kako bi državama, njih 27, članicama EU bilo jasnije zašto je potrebno pomoći i pomagati Ukrajini. Ukrajina je bila tiha europska država zaokupljena vlastitim politikama razvoja, do 24. veljače kada je Rusija započela oružani rat za osvajanje ukrajinskog teritorija.
Zasigurno nema onog koji imalo prati politička događanja na području Ukrajine, s naglaskom na sve što poduzima predsjednik Rusije, a da može ostati hladan i nezainteresiran za događaje . Jer rat je u Europskom dvorištu. A od 23. lipnja 2022.Ukrajina ima status zemlje kandidatkinje za pridruživanje Europskoj uniji. I na tom statusu dalje aktivno radi.
Pomoć i primanje izbjeglog stanovništa iz Ukrajine, a izbjeglo ih je do sada više od četiri milijuna, vojna pomoć EU koja do sada iznosi za Ukrajinu oko 9,5 milijardi eura, zbog svega što nameće ruski osvajački rat, nametnulo je i pitanje obuke ukrajinskih vojnika.
VOJNA MISIJA EUMAM UKRAINA
I prije nego što su 20. listopada proturječni stavovi o izneseni u Hrvatskom saboru, točnije već 17. listopada, što samo potvrđuje da su zastupnici ne informirani, Vijeće Europske unije donijelo je odluku da uspostaviti Misiju vojne pomoći za potporu Ukrajini – naziva EUMAM Ukrajina ( Misija Europske unije za pomoć Ukrajini). Cilj misije je pridonijeti jačanju vojne sposobnosti ukrajinskih oružanih snaga za vođenje vojnih operacija. Tako bi se Ukrajini omogućilo da još učinkovitije brani svoj teritorijalni integritet unutar svojih međunarodno priznatih granica, da provodi svoj suverenitet te da štite svoje civilne građane.
Josep Borrell, visoki predstavnik za vanjske poslove i sigurnosnu politiku tom je prilikom rekao da će misija EUMAM Ukraine djelovati na teritoriju država članica EU, ne imenujući pojedinačno države, a svoje operativno sjedište misija će imati u Bruxellesu. Tako će se osigurati sveukupna koordinacija na strateškoj razini. Viceadmiral Herve Blejean bit će zapovjednik misije. EUMAM Ukraine će pružiti individualnu, kolektivnu i specijaliziranu obuku Oružanim snagama Ukrajine, uključujući njihove Teritorijalne obrambene snage, te koordinaciju aktivnosti država članica koje podržavaju obuku.
Misiju vojne obuke potpisali su ministri vanjskih poslova EU, za obuku petnaest tisuća vojnog osoblja iz Ukrajine.
Margareta Zouhar Zec
Post je objavljen 21.10.2022. u 15:39 sati.