Ne mogu a da vam ovo odmah ne pokažem, još je novo, dimi se...iako je staro skoro ko Svemir.
Na stranici NASA je pokazana fantastična slika koju prenosim ovdje:
Crveno se giba od nas, plavo prema nama.
Ništa posebnog, reći ćete, u usporedbi s onim iz prethodnog posta...ali, ali, tamo je nešto "maleckog" u našoj Galaksiji (veliko G znači da je riječ o Mliječnom Putu, kad je malo g, onda su to neke druge galaksije) bilo udaljeno 6500 svjetlosnih godina. Ovdje vidimo nešto mnogo većeg od naše Galaksije, tu ih je par i jurcaju naokolo, igraju se lovice, i svjetlo s njih je putovalo do nas 11.5 milijardi godina!
Sad si pustite Rundeka s tekstom "kad je svijet bio mlad", sjetite se da je Zemlja stara samo 4.5 milijarde godina, a Sunce samo malo starije, pogledajte malo dulje ovu slikicu i razmislite koliko je to daleko i davno.
Dobro, ima takvih slikica i nisu ovo baš najdalje galaksije koje smo snimili, i tako su vidljive samo kao slabašne točkice. Ali jesu prve na kojima je Webb, jednim od svoja tri glavna instrumenta, NIRSpec (Near Infrared Spectrograph) uočio nešto novog o vrlo ranim galaksijama, što do sada nismo vidjeli: ovdje bar tri (možda ih je i više) mlade galaksije plešu, vrte se, oko velike aktivne galaksije (AGN), koja "puše" svoj međuzvjezdani materijal u međugalaktički prostor. Nećete si ni zamisliti kako se trgaju te zvijezde i prašina, stvarajući nove oblake materijala iz kojih onda opet nastaju zvijezde...pravo vrzino kolo! 350 kilometara u sekundi lijevo-desno...stvarno nigdje njihovog stana!
Materijala je naokolo i više nego što vidimo, jer nije dovoljno samo zbrojiti ono što vidimo za ove brzine i gibanja, kad se ide računati koliko tu radi gravitacija, nego je i poprilično tamne materije. Inače, NIRSpec je zvijer od spektrografa, novi nivo spektrografije u astronomiji...razlikuje se od ostalih time da može obraditi sliku sa cijelog vidnog polja, ne samo iz pojedinih točaka, pa istovremeno može istraživati centralni kvazar, galaksije naokolo i njihovu okolicu. Zato je i mogao razlučiti da se radi o kvazaru u centru gustog čvora galaksija u stvaranju.
Što tu zapravo vidimo će se još razglabati podosta vremena, ali činjenica je da vidimo nešto što do sada nismo ni zamišljali. Od takvih sličica se stvara mozaik novih shvaćanja.