Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

ISTINA – NAJVEĆA KVALITETA IZVJEŠĆA PREMIJERA RH ANDREJA PLENKOVIĆA



PREMIJER IZREKAO JAVNO - SKORO 80 tisuća DJECE U SIROMAŠTVU

Izvješće koje je premijer RH Andrej Plenković podnio zastupnicima u Hrvatskom saboru 18. listopada 2022. u naslovu se zove Godišnje izvješće, no već u narednoj rečenici premijer kaže „ kada se osvrnemo na proteklih šest godina, siguran sam da ni najveći pesimisti nisu mogli zamisliti s kakvim se je izazovima morala suočavati Hrvatska i naši građani“.
Prezentirajući izvješće premijer Plenković se ne fokusira samo na rad Vlade u proteklu godinu dana. On sumira rad Vlade u svom dosadašnjem mandatu dugom šest godina.
Iz svoje pozicije premijer vjeruje da je mnogo radio i da je dobro radio, što je prema tonu njegova iznošenja izvješća donijelo dobre i pozitivne rezultate. Na taj način i izlaže svoje izvješće te kaže „ u proteklih šest godina osigurali smo prijeko potrebnu političku stabilnost i očuvali socijalnu koheziju te spriječili socijalnu frakturu“. U fokusu izvješća je imenica množine MI koju premijer naglašava . Predstavlja li imenica Mi Vladu ili stranku HDZ-a? Ali, da ne bude nedoumica, odgovor je u govoru: u imenici Mi premijer RH podrazumijeva „parlamentarnu većina koju predvodi Hrvatska demokratska zajednica, pozicionirana na desnom centru, zajedno sa zastupnicima nacionalnih manjina, liberalnih, narodnih i demokršćanskih stranaka“ .“ I ta je većina stabilna i nastavlja poduzimati sve da Hrvatska ide naprijed“.



Premijer RH Andrej Plenković

GODINA ISPORUKE
Činjenice koje dobro zvuče jer su pozitivne za Hrvatsku i građane , koje su dio političkog i ekonomskog djelovanja, dogodile su se tijekom ove godine ili će se dogoditi na samom početku 2023. premijer je nazvao isporukom, a to razdoblje događanja nazvao je godinom isporuke. Rekao je u tom kontekstu „Otvorili smo Pelješki most ( dug 2 404metra ) i spojen je hrvatski teritorij, to je srž modernog suverenizma;uvodimo euro čime jačamo monetarnu i ekonomsku snagu Hrvatske; ulazimo u Schengen čime štitimo granice, olakšavamo kretanje naših građana i dolazak turista, imamo odličnu turističku sezonu, na razini rekordne 2019. godine, a po prihodima još i bolju.
Rast BDP-a očekujemo na razini od 5,7 posto, što je za 2,7 posto bodova više nego smo sami očekivali kada smo usvajali Nacionalni program reformi i Program konvergencije u travnju. Imamo povijesnu razinu kreditnog rejtinga, i to prema sve tri svjetske agencije za rejting na razini investicijskog.
Podigli smo stupanj razvijenosti zemlje po stanovniku sa 61% na 70% prosjeka Europske unije.Usmjeravamo rekordnih 25 milijardi eura europskih sredstava za reforme obrazovanja, zdravstva, pravosuđa i uprave te za obnovu, ravnomjerni regionalni razvoj, unaprjeđenje infrastrukture i gospodarstva.
Vlada je radila odvažno i intervenirala više puta, i u pandemiji i u energetskoj krizi, kako bi izdašnim mjerama zaštitila građane, poljoprivrednike, radnike i poduzetnike.“


O ZDRAVSTVU I KORUPCIJI SAMO U TRAGOVIMA
Premijer se u svom izvješću referirao na sve Vladine ministarske resore, no o svakom je govorio ono što je želio reći.
Za zdravstvo je rekao da je „ključ poboljšati zdravstvenu skrb za pacijente, staviti ih u fokus, osigurati što bolju prevenciju, ojačati primarnu zdravstvenu zaštitu, napraviti bolji model upravljanja ljudskim resursima, napraviti pomake u kvaliteti i, u konačnici, racionalizirati i smanjiti troškove.“
Za realizaciju izrečenog potreban je jedan cijeli mandat Vlade i drugi agilniji ministar zdravstva i tisuću liječnika kojih hrvatska više nema, jer su je napustili i otišli raditi izvan Hrvatske. Premijer je najavio savjetovanje Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju, uz napomenu da su ti zakoni važne reforme, jer su dio Nacionalnog Plana oporavka i otpornosti i bitni su za realizaciju ulaganja u visini od 2 milijarde i 600 milijuna kuna.“" Na raspolaganju za zdravstvo je i 1,8 milijardi iz Višegodišnjeg financijskog okvira Europske unije“ rekao je.
Premijer RH Plenković je istakao da je u pet godina mandata do sada izdvojeno 10 milijardi kuna za posebno skupe lijekove, što je povećanje od čak 150 posto. O dugovima koje resor zdravstva ima nije rekao ni riječi. A o plaćama liječnika samo jednu rečenicu i to „ukupna masa plaća u zdravstvu je također značajno povećana.“
Najavio je da će ministar predstaviti reforme koje će unaprijediti status mladih liječnika. Spomenuo je i izgradnju nacionalne dječje bolnice, ali ništa detaljnije.

O korupciji koja je predmet rasprava u Saboru premijer je rekao na način koji je potpuno retorički i to ovako „Iskorjenjivanje korupcije jedna od temeljnih zadaća kojoj je Vlada posvećena već šest godina. I upravo u tu svrhu, ciljanim mjerama, unaprjeđivanjem zakonskog okvira, jačanjem pravosudnih tijela radimo na suzbijanju korupcije.
Donijeli smo novi Zakon o sprječavanju sukoba interesa, kojeg su pozitivno ocijenili Vijeće Europe i Europska komisija. Izradili smo Akcijski plan za sprječavanje korupcije“ rekao je premijer o korupciji, ali dodao i slijedeće: Izmijenili smo Zakon o Vladi, samoinicijativno ukinuli imunitet članovima Vlade za koruptivna kaznena dijela, a paralelno s tim usvojili i Kodeks ponašanja za državne dužnosnike. Prva smo Vlada koja ima propisana etička pravila za dužnosnike izvršne vlasti“.

Za pljačka u INI od milijardu kuna, za koju je javnost saznala 29. kolovoza ove godine, premijer je rekao, „Mi smo itekako i bijesni i nezadovoljni ona opterećuje i kompaniju i njenu reputaciju, reputaciju MOL-a, kao mađarskog partnera, i reputaciju Hrvatske.I nije moguće da stvari ostanu onakve kakve su sada. Zato smo rekli da će ova afera biti ona točka prekretnica u kojoj je jasno dokazano da je model upravljanja neprihvatljiv.“
No rekao je i slijedeće „Međutim, ovakva situacija gdje nitko u vertikali to nije otkrio, nije otkrila ni policija ni DORH, otkrio je Ured za sprječavanje pranja novca naše Vlade, u Ministarstvu financija. I povezao što se događa. I novac je sačuvan, srećom.“
Ne kriju li ove tri zadnje rečenice važne tajne ?

PREMIJER JE DETEKTIRAO SIROMAŠTVO!

Međutim, ni povećanje minimalne plaće, ni povećanje prosječne plače, nije toliko neočekivano koliko informacija koju je premijer Plenković u svom izvješću u Saboru javno rekao, a to je da da će za 311 tisuća školske djece od prvog do osmog razreda od početka sljedeće kalendarske godine država financirati jedan obrok dnevno. Ali najvažnije je slijedeće što je premijer rekao, a to je da je njih, „učenika, 80 tisuća skoro, u siromaštvu. To su naše realnosti“- rekao je
I to je najvažnija informacija ovog izvješća, jer se sada, po jedinicama lokalne uprave i samouprave i županijama može početi raditi na oblicima saniranja tog problema koji se zove siromaštvo. Hrvatsko siromaštvo u obiteljima je siromaštvo koje ima svoj slijed koje počinje s gospodarskim promašajima u mjestima i regijama, koji svoju refleksiju imaju na obiteljima, koje su zbog gospodarskih okolnosti koje su zavladale u njihovom, mjestu, općini, gradu ili županiji ostale bez stalnih i sigurnih prihoda i otišle su u siromaštvo iz koga samo svojim obiteljskim snagama ne mogu izaći. Potrebne su ozbiljne intervencije s otvaranjem radnih mjesta i sigurnim prihodima.

Premijer je u izvješću dalje rekao „ ne želimo da više bude ijedno dijete u osnovnoj školi koje, ne zbog sebe nego zbog okolnosti u svojoj obitelji, možda nema sredstava da financira obrok.“ „I još ćemo to napraviti na način da se u najvećoj mogućoj mjeri jede hrvatska hrana. To će nas koštati 550 milijuna kuna.“- riječi su premijera Plenkovića u Saboru u izvješću koje je više šestogodišnje nego jednogodišnje izvješće Vlade RH.
Margareta Zouhar Zec



Post je objavljen 19.10.2022. u 08:48 sati.