Europa pred brzim razvojem proizvodnje i transporta vodika
Vodik će imati veliki značaj u energetskom sustavu Europe, možda već 2030. g..
"Vodikovodi" mogu prenositi vodik na velike razdaljine. Za tu se svrhu mogu prenamijeniti postojeći plinovodi. Vodik ili spojevi koji sadrže vodik mogu se prevoziti i brodovima.
European hydrogen backbone, ažurirana mapa planova, rujan 2022.. Sve je još na početku, pa ovdje nije ucrtan Srednjoeuropski koridor iz Ukrajine.
Za snabdjevanje gusto napučenih prostora u sjeverozapadnoj Europi, koja će i u budućnosti morati uvoziti energiju, veliki značaj imat će "vodikovi koridori". Jedan takav planiran je u Srednjoj Europi, od Ukrajine, preko Slovačke i Češke do Njemačke.
Danas (11. listopada) je objavljena vijest o ugovoru, koji su potpisale španjolska kompanija za naftu i plin Cepsa i Roterdamska luka. Cepsa će proizvoditi zeleni vodik iz obnovljivih izvora u San Roque Energy Park, blizu luke Algeciras u Španjolskoj, te ga u obliku amonijaka ili metanola brodovima prevoziti u Rotterdam, najvažniju europsku luku za uvoz energenata. Odatle će se cjevovodima distribuirati u industrijske centre u Nizozemskoj, Belgiji i Njemačkoj.
Uz podršku nizozemske vlade, kao dio Plana energetske tranzicije Rotterdama, uprava Luke i mnoge privatne kompanije razvijaju potrebnu infrastrukturu i postrojenja. Koridor bi trebao proraditi 2027..
U travnju o.g. u Španjolskoj su se ujedinili regionalni projekti korištenja vodika iz Aragona, Katalonije, Baskije i Navare u Ebro vodikov koridor. Cilj je brzo i efikasno širenje vidokivoe ekonomije. Formiran je multi-sektorski konzorciji Španjolska vodikova mreža (engleska kratica SHYNE, Spanish Hydrogen Network).
Na sjeveru, formiran je konzorcij Nordijski vodikov koridor (Nordic Hydrogen Corridor, NHC). Švedska planira postići ugljičnu neutralnost do 2045.. U tom planu vodik iz obnovljivih ima bitnu ulogu u prometu.
Generalna vizija za Europu je Europska vodikova okosnica (kičma?) (European Hydrogen Backbone). Namjeru da se ona realizira do 2030. izrazili su Europskoj komisiji, u srpnju o.g., generalni direktori 31 europske kompanije za plinsku infrastrukturu; među njima je i hrvatska Plinacro. To je konkretizacija plana iz strategije REPower EU, objavljenog u svibnju o.g..