Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE INFORMACIJE DAJE NA KAPALJKU

O LOVAČKOJ UDRUZI ŠOLTA - SA ZAKAŠNJENJEM

Informaciju o obilježavanju 100 godina postojanja i djelovanja Lovačke udruge Šolta objavljujem sa zakašnjenjem od petnaestak dana. Nije si djelatnik u Ministarstvu poljoprivrede u priopćenju dao truda opisati rad te udruge kroz 100 godina ni na novinarskoj kartici od 30 redaka. Ali su zato napisana imena gospode iz političkog života Hrvatske koji su toga dana bili na obilježavanju 100 godina Lovstva. To je za moje poimanje informacije, drugorazredan pristup informaciji.
Ali ono zbog čega se vraćam na tu informaciju su neke činjenice koje je ministrica poljoprivrede Marija Vučković kao izaslanica predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića u subotu, 24. rujna 2022. u Grohotama na Šolti iznijela.
Ministarstvo poljoprivrede javnosti daje informacije na kapaljku,na sličan način kako je sada postupila ministrica. Doduše mora se priznati da ona na ovakav način, na nekim događanjima izađe sa relevantnim informacijama. Takve su informacije vrijedne pažnje, ali su uvijek u drugom dijelu teksta i teško ih se uočava. I ostanu nezapažene. I rijetki ih pročitaju.

ZAŠTO MINISTARSTVO NEMA TJEDNIH PRES KONFERENCIJA?

U velikom ministarstvu kao što je Ministarstvo poljoprivrede, sa desetak različitih sektora, konferencije za novinare trebale bi biti organizirane svaki tjedan – kada bi postojala volja aktualne Vlade i ministrice, da javnost bude informirana. Zašto konferencije za novinare? Zato da novinari mogu pitati sve što je za sektore relevantno, da hrvatska javnost bude informirana, da nitko ne živi u zabludi, koliko proizvodni sektori proizvode, stoke, svinja, sjemena, jaja, voća i povrća, cvijeća, koliko se proizvodi i koliko uvozi i izvozi, itd…
Koliko potkraj 2022. Hrvatska ima krava na hrvatskom selu, a koliko u velikim uzgajivačkim tvrtkama kojoj su vlasnici jedan ili dva subjekta? Koliko ima ovaca? Koliko koza i konja? Koliko zapuštenih pašnjaka? Gdje završava ovčja vuna i tko je prerađuje? Koliko poljoprivrednika plaća svoje dadžbine za poljoprivrednu mirovinu?Koliko ima vinograda i vina? Koji su vinari u vrhu svjetske kvalitete vina? Koliko u Hrvatskoj ima super modernih traktora vođenih najmodernijom elektronikom?
Koliko se protekle godine u hrvatski poljoprivredni sektor slilo novca iz natječaja koje financira Europska unija?....... itd. Zašto novinari nikada ne mogu dobiti odgovore na ta pitanja i na mnoga druga pitanja? Vjerujem da je razlog u tome što tako želi raditi aktualna Vlada RH. A takav je način raspolaganja s informacijama i vođenjem poljoprivredne politike – netransparentan. Ne može se govoriti da se radi o tajnosti, jer te informacije nigdje nemaju oznaku Tajno. Ali službenici koji su u nadležnosti tih informacija, zajedno s ministricom Vučković – ne rade na način da informacije dođu u javnost, već da ostanu tajna. Tajna za mnoge, jer je Hrvatska osim turistička i poljoprivredna zemlja.
Zašto se radi tako? Kako je to moguće?

Kad bi na način kako s informacijama za javnost raspolaže Ministarstvo poljoprivrede radila Europska unija i Europska komisija, tog političkog saveza ne bi više bilo. Zašto? Nestalo bi povjerenja koje dolazi kroz informaciju i činjenice do nosioca vlasti u zemljama članicama
.

Margareta Zouhar Zec


OD 2018. DO 2022. ZA ŠTETU NASTALU
NALETOM VOZILA NA DIVLJAČ – 109 MILIJUNA KUNA


Ministrica Vučković je na svečanoj sjednici Lovačke udruge Šolta, kojoj je predsjednik Robert Kalebić rekla kako su selo i šuma te poljoprivreda i lovstvo neodvojivi te kako je uloga lovstva izuzetno važna u ekološkom smislu i za očuvanje bioraznolikosti, ali isto tako kao oblik druženja i zajedništva u ruralnim područjima.

Kako je zaštita i opremanje onih koji čuvaju, između ostalog, najvrjednije prirodne resurse cilj ovoga Ministarstva, u posljednje četiri godine iz sredstava naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma (OKFŠ) na području splitsko dalmatinske županije kupljeno je devet kombi vozila za vatrogasne djelatnosti i zajednice te financirano razminiranje površine šuma i šumskog zemljišta od 823.838 m2 u vrijednosti devet milijuna kuna. U tom kontekstu, u sljedećem dvogodišnjem razdoblju planirano je financiranje nabave šest vatrogasnih vozila za gašenje šumskih požara ukupne vrijednosti devet milijuna kuna. Od 2016. do 2022. Ministarstvo je provelo osam natječaja za unaprjeđenje lovstva putem kojih je sufinancirano četiri programa iz Splitsko-dalmatinske županije.

U 2022. godini raspisan je Natječaj za sufinanciranje premije police osiguranja za štetu od divljači na poljoprivrednim usjevima. Ukupno planirana vrijednost Natječaja za 2022. godinu iznosi četiri milijuna kuna s mogućnosti povećanja. Intenzitet sufinanciranja iznosi do 70 % prihvatljive premije osiguranja.

Upravo zahvaljujući razumijevanju i suradnji Ministarstva poljoprivrede i Hrvatskog lovačkog saveza iznađeno je žurno rješenje problematike štete od divljači na vozilima, na način da je Savezu dodijeljeno 12,3 milijuna kuna za financiranje naknade štete od divljači na vozilima kao prijelazno rješenje do sklapanja nove police. Od 2018. do 2022. ukupno za područje cijele Hrvatske dodijeljeno gotovo 109 milijuna kuna za financiranje police osiguranja za štetu nastalu od naleta vozila na divljač.

Iz Programa ruralnog razvoja je na području Splitsko-dalmatinske županije ugovoreno 798 milijuna kuna i isplaćeno gotovo 638 milijuna kuna, pri čemu je za Općinu Šolta ugovoreno 14,7 milijuna kuna i isplaćeno 11 milijuna kuna. U okviru provedbe Operativnog programa za pomorstvo i ribarstvo do sada su na području županije odobrena ukupno 924 projekta i dodijeljena je potpora u iznosu od 354 milijuna kuna, od čega je do sada isplaćeno 234 milijuna kuna.



Post je objavljen 05.10.2022. u 13:35 sati.