U prethodna dva posta sam na prilično uvjerljiv način pokazao kako je moguće na raznim lokacijama nekadašnjeg „Rimskog carstva“ pronaći toponime, odnosno nazive mjesta, koji snažno ukazuju na vjerojatnost postojanja jedne velike etrurske države, u antičko doba. No, isto sam tako uvjeren, da postoje skeptici, koji i dalje tvrde da se tu radi o slučajnostima i koincidencijama. I zato sam se potrudio da nađem još sličnih primjera, dakle naziva naselja i drugih toponima, koja sadrže riječ „Tin“ ili „Uni“. (Ponekad je to teško, ne samo zbog promjene naziva tokom dugih stoljeća povijesti, već i zbog različitih varijanti istog naziva. Npr. Knin se nesumnjivo zvao Tinina, i to je etrurski naziv, dok je Tenen vjerojatno grčka inačica. Na karti Grčke primjerice možemo naći otok Tinos, no njegov grčki naziv jest Tenos. Jasno, u oba slučaja ime potječe od etrurskog „Tinija“.)
S obzirom da je Solin (Salona) bio nekad glavni grad rimske (odnosno etrurske) provincije Dalmatia, ima li nekih mjesta zanimljivih naziva u blizini? Ja sam na karti našao Slatine na Čiovu(otoku u neposrednoj blizini Splita), a u zaleđu mjesto Unešić. Također je blizu rijeka Cetina.
Jupiterov (odnosno izvorno Tinijin) hram postojao je i u Puli. A blizu Pule su Brijuni (po mom mišljenju izvorni naziv jest Briuni – etrurski), također sa ostacima hrama posvećenog kapitolijskoj trijadi. U neposrednoj blizini Brijuna nalazi se Štinjan. Dakle opet imamo dva toponima sa „Tin“. I još nešto - otok u Dalmaciji pod nazivom Unije udaljen je svega 30ak km od Pule. U centralnoj Istri, kod Pazina, nalaze se mjesta Tinjan i Katuni. Negdje u blizini, pretpostavljam da je morao postojati hram posvećen trijadi Tinia-Uni-Menrva. (Moguće je da je na njegovim temeljima sagrađen samostan Sv. Petar u Šumi.)
Zapravo je na području bivše Jugoslavije moguće naći još primjera, gdje se mjesta u vezi sa „Tin“ i „Uni“(Una) dobro podudaraju, odnosno na maloj su geografskoj udaljenosti jedno od drugog. Recimo na obali rijeke Une jest gradić Martin-Brod, upravo blizu ušća desne pritoke Unca u Unu. U Srbiji, odnosno Vojvodini imamo Apatin, koji je na samoj obali Dunava, dok je Negotin od iste rijeke udaljen oko 10 km. Tutin u južnoj Srbiji je oko 50 km daleko od Juničke pl. U Makedoniji je pak Negotino oko 35 km udaljen od rijeke Babuna (u blizini je i planina istog naziva), dok su između njih ruševine drevnog grada Stobi. (Ovdje bi valjalo još pripomenuti da niz etrurskih gradova ima nazive, koji završavaju na –una, kao primjerice Pupluna, Tarchubna, Vetluna, Catuna, Luna, Veltuna.)
Također, mogli bismo se zapitati, čega je Tinina bio glavni grad, u sklopu etrurskog carstva. Meni izgleda prilično logično, da je bio glavni grad ne samo neke lokalne županije, već i velike provincije, koja se nalazila vjerojatno na prostoru između Dalmacije i Panonije. Po meni, ta se provincija zvala „Romania“, a ne „Illyricum“. Na to upućuju najmanje dvije stvari. Prvo, naziv lokaliteta „Kapitul“, što asocira na Romu, glavni grad carstva (a i savršeno korespondira sa imenima Romul, Faustul, Katul, i drugima, pa čak i Bartul, kako se zvao svetac po kojem je crkva na kninskom Kapitulu dobila ime. Kao drugo, sačuvano je ime u vidu toponima Romanija, planine u blizini Sarajeva. (Inače bi sigurno neki toponim nosio ime Ilirija ili slično.)
Netko bi mogao primijetiti, da u neposrednoj blizini Rima nema mjesta, koja sadrže imena glavnih etrurskih božanstava. No, dva značajna toponima u Rimu sadrže ime „Tin“, to jest brežuljci Palatin i Aventin. Karta grada iz doba carstva pokjazuje da je na prvom bio hram posvećen Iovis Statoris-u. (Na obronku drugog bio je hram posvećen Minervi. Inače, poznata je činjenica da su kršćanske crkve najčešće bile građene na mjestima poganskih hramova. Jedan takav primjer jest crkva S. Maria sopra Minerva, također u Rimu.)
Dakle, božanstvo Jupiter (Tinia) imalo je više aspekata, odnosno pridjevaka. Naziv za grom i grmljavinu vjerovatno etimološki potječe od Tinia, kako u romanskim (rum. tunet), tako i u germanskim jezicima (eng. thunder). U prošlom postu smo vidjeli da naziv grada Tunisa u grč. inačici glasi Tines. (Iako u neposrednoj blizini Rima nema mjesta, koja asociraju na „Tin“ i „Uni“, na nekih 50-60 km naći ćemo gradove Nettuno i Latina. Još malo dalje nalazi se mjesto imenom – Pontinia.)
Što se tiče sjeverne Afrike, postavlja se pitanje, ima li još neki grad ili mjesto, koje asocira na etrurska božanstva? U Alžiru sam uspio tako naći „Tindauf“. Nisam bio siguran je li u bilo kakvom 'srodstvu' sa bogom Tinia, dok nisam pronašao nešto interesantno u knjizi „Mitologija i religija Etruraca“ sovjetske etruskologinje N.K. Tmofejeve. Naime, u dijelu knjige, koji govori o etrurskom panteonu (na osnovu kojeg je izveden rimski), spominje se brončani model jetre za proricanje iz Piacenze. Na njemu je ime boga Tinije spomenuto 4 puta. Jedno od imena glasi Tin Duf. Što savršeno korespondira sa alžirskim mjestom, pošto se na francuskom izgovara – „Tinduf“.
Post je objavljen 20.08.2022. u 08:55 sati.