Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/mojeduhovnevjezbe

Marketing

TINGIS I GORTYN POTVRĐUJU TININ(U)


U prošlom postu sam iznio dvije pretpostavke, to jest:
1) da je Tinin(a) bio važan grad u etrurskoj državi
2) da je ta država bila mnogo veća no što to dopušta oficijelna znanost
Bio sqam prilično siguran u ono, što sam napisao. No, treba uzeti u obzir i one prigovore, koji vele da se može raditi samo o neobičnoj koincidenciji, tj. da se na malom prostoru nađu tri pojma, koja se savršeno logički povezuju i podudaraju (Kapitul, Tinina, Una).
I zato, kako bi na neki način, dao veću težinu ovoj mojoj hipotezi, potražio sam još nekoliko primjera. U tu svrhu jednostavno sam uzeo dvije mape Sredozemlja. Jednu historijsku, sa nazivima naselja iz doba „starih Rimljana“ i jednu suvremenu geografsku kartu.
Na povijesnoj mapi Rimske imperije, nakon kratkog traženja, našao sam grad zanimljivog imena – Tingis. To je u stvari antički naziv za današnji grad u Maroku, Tanger (pomislio sam), koji gleda na Gibraltarska vrata, te na španjolsku obalu na suprotnoj strani tjesnaca. No, ako zavirimo u Opću enciklopediju, saznat ćemo da se antički grad Tingis nije nalazi točno na istom mjestu kao dana Tanger, ali – bio je „u neposrednoj blizini“. Rimljani (čitaj: Etrurci) učinili su ga glavnim gradom zapadne Mauretanije (tzv. Mauretania Tingitana). Riječ Kapitul dakle asocira na glavni grad, i to je Tingis doista i bio.
Promatrajući tu istu kartu Mediterana u antičko doba nakon kraćeg vremena uočio sam još jedan grad, Gortyn na Kreti. Hajde da opet zavirim u Opću enciklopediju, pa je li moguće da je i on bio glavni grad. Da vidimo... 'Gortina' [grč. Gortine], drevni grad na Kreti, Grčka. Naseljen već u minojsko doba... a u rimsko doba bio je šta – glavni grad otoka i provincije.
Ne samo Tingis, već i Gortyn/Gortina bili su glavni gradovi.
Ima li nešto interesantno vezano za Kartagu, upitat će se netko. Odgovor je potvrdan. Za Kartagu je vezan Tunis, glavni grad istoimene države. (Jer se ruševine Kartage nalaze u neposrednoj blizini.) Pokušajmo izgovoriti „Tunis“ na francuskom... Tin'is. U jednom imenu imamo i Uni (etimol.) i Tin (fon.). Opet zavirujem u istu enciklopediju. „Kao Tines [grč. naziv] spominje se već početkom IV st.“ Završen citat.
Odlično. Sad se i skeptici moraju zamisliti nad ovim dodatnim „koicidencijama“.


Post je objavljen 16.08.2022. u 14:40 sati.