Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

KAPACITETE ZA PLIN NAPUNITI PRIJE ZIMSKE SEZONE - STAV JE VIJEĆA EU


OBVEZA POPUNJAVANJA SKLADIŠNIH KAPACITETA
DO KRAJA PROSINCA 2025.


Vijeće EU 27.lipnja 2022. donijelo uredbu kojom se osigurava da se kapaciteti za plin, usprkos poremećaju na tržištu plina napune prije zimske sezone i da se mogu dijeliti među državama članicama u duhu solidarnosti. To EU smatra važnim korakom prema jačanju sigurnosti opskrbe energijom u Europskoj uniji u kontekstu rata u Ukrajini.
Većina država članica EU-a na svojem državnom području ima postrojenja za skladištenje plina. Skladišni kapaciteti u pet zemalja, a to su: Njemačka, Italija, Francuska, Nizozemska i Austrija, zajedno čine dvije trećine ukupnog kapaciteta EU-a. Prema novom bi prijedlogu zemlje koje nemaju postrojenja za skladištenje surađivale s državama članicama koje ih imaju i tako si osigurale rezerve.

Evo kakvi su skladišni kapaciteti za plin zemalja EU:

Dnaska Twh :9,1
Hrvatska Twh:5,2
Finska nema skladišnog kapaciteta već dogovora o solidarnosti s drugim državama članicama,
Latvija ima kapacitet Twh :21,8
Litvanija nem skladišnih kapaciteta za plin,
Poljska Twh: 35,8
Slovačka Twh :38,7
Mađarski kapacitet za plin je Twh : 67,2
Rumunjska ima kapaciteta Twh: 33,6
Bugarska ima kapacitet Twh : 5,8
Češka Twh: 36,0
Španjolska Twh :34,2
Portugal Twh : 3,6

Grčka nema kapaciteta za plin te treba dogovoriti solidarnost s drugim država članicama EU, a kapaciteta za skladištenje plina nema ni Irska.

Italija ima kapacitet za skladištenje plina Twh:197,7
Austrija ima kapacitet Twh :95,5
Njemačka Twh: 245,3
Nizozemska Twh :143,8
Francuska Twh :128,5



Uredbom se predviđa da se podzemna skladišta na područjima država članica moraju napuniti do najmanje 80 % njihova kapaciteta prije početka zime 2022./2023., a potom do 90 % prije početka narednih zimskih razdoblja.
Općenito, Unija će 2022. kolektivno nastojati napuniti 85 % razine ukupnih podzemnih kapaciteta za skladištenje plina u Uniji.
Budući da se kapaciteti za skladištenje plina i nacionalne situacije znatno razlikuju, države članice moći će, ovisno o situaciji, djelomično ostvariti ciljeve skladištenja ubrajanjem zaliha ukapljenog prirodnog plina (LNG) ili alternativnih goriva. Kako bi se uzelo u obzir da neke države članice imaju vrlo velike skladišne kapacitete u odnosu na svoju potrošnju plina, obveza punjenja podzemnih zaliha ograničit će se na 35 % prosječne godišnje potrošnje plina u tim državama članicama u posljednjih pet godina.

CERTIFICIRANJE OPERATERA PODZEMNIH SKLADIŠTA PLINA


Neke države članice nemaju skladišta na svojem državnom području; stoga se uredbom predviđa da te države članice skladište 15 % svoje godišnje potrošnje plina u zalihama koje se nalaze u drugim državama članicama i tako imaju pristup zalihama plina pohranjenima u drugim državama članicama. Tim će se mehanizmom povećati njihova sigurnost opskrbe plinom i istodobno podijeliti financijsko opterećenje povezano s popunjavanjem skladišnih kapaciteta Unije.
Uredbom se predviđa i obvezno certificiranje svih operatora podzemnih skladišta plina, koje obavljaju tijela dotičnih država članica. Cilj je njihova certificiranja izbjeći moguće rizike od vanjskog utjecaja na kritičnu infrastrukturu za skladištenje koji bi mogli ugroziti sigurnost opskrbe Unije energijom ili bilo koji drugi ključni sigurnosni interes. Ubrzani postupak certificiranja predviđen je za skladišne prostore kapaciteta većeg od 3,5 TWh koji su 2020. i 2021. bili popunjeni na razinama ispod prosjeka Unije.
Obveze popunjavanja skladišnih kapaciteta istječu 31. prosinca 2025., a obveze certificiranja operatora skladišta nastavit će se i nakon tog datuma. Uredbom se predviđa odobravanje odstupanja za Cipar, Maltu i Irsku sve dok nisu izravno povezani s plinskim sustavom drugih država članica.


Post je objavljen 08.08.2022. u 12:24 sati.