Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

PAKET „ŠTEDITE PLIN ZA SIGURNU ZIMU“



Ursula von der Leyen
„RUSIJA ŽELI KALKULANTSKI IZVRŠITI PRITISAK NA NAS“




Kolegij Europske komisije izabran 2019. na vrijeme do 2024. godine s Ursulom von der Leyen na čelu.

Ursula von der Leyen je 20. srpnja iz Bruxellesa izvijestila o odlukama koje je EK donijela,s fokusom na potražnju plina. Izjava je ovo predsjednice von der Leyen o paketu „Štedite plin za sigurnu zimu”. Izjava je na 147. dan agresije Rusije protiv Ukrajine.
„Danas imamo 12 država članica koje su pogođene djelomičnim ili potpunim prekidom opskrbe ruskim plinom. A sveukupno, protok ruskog plina sada je manji od jedne trećine onoga što je bio, u isto vrijeme prošle godine. Rusija nas ucjenjuje. Rusija koristi energiju kao oružje. Stoga, u svakom slučaju, bilo da se radi o djelomičnom ili većem prekidu ruskog plina, ili potpunom prekidu ruskog plina, Europa mora biti spremna. Ne počinjemo od nule i to je dobro – već smo učinili mnogo kako bismo smanjili svoju ovisnost o ruskim fosilnim gorivima.

Postavili smo zajedničko skladište plina. Skladišta su sada popunjena 64%. Uspostavili smo Energetsku platformu EU za zajedničku kupnju. Predložili smo naš plan REPowerEU. I znate da su to dva stupa: prvi je na opskrbi; povećati opskrbu iz drugih pouzdanih izvora osim ruskog. A drugi stup je sveukupno smanjenje potražnje za plinom.
O prvom stupu: opskrba plinom iz drugih izvora osim Rusije prilično je impresivno porasla od siječnja ove godine za 35 bcm do sada. Sjećate se da smo imali američki sporazum o povećanju opskrbe LNG-om. Norveška je znatno napredovala. Katar, Zaljevske države, Alžir. Bili sam s Kadrijem (Simsonom) u Egiptu kako bismo potpisali Memorandum o razumijevanju o dodatnim isporukama. Bili smo prije dva dana u Azerbajdžanu kako bismo potpisali Memorandum o razumijevanju o povećanju opskrbe.

I puno smo radili na povećanju opskrbe kroz obnovljivu energiju. Ovo je energija budućnosti; ovo je energija koja nam je potrebna. Osim što je riječ o čistoj energiji, domaća je i čini nas neovisnima. I eto, imamo i dobre vijesti. Jer od početka ove godine imamo procijenjenih dodatnih 20 gigavata kapaciteta obnovljivih izvora energije. Ako to stavite kao ekvivalent plinu, do sada je oko 4 bcm zamijenjeno obnovljivim izvorima energije.

„Danas se želimo usredotočiti na stranu potražnje, uštedu energije rekla je Ursula von der Leyen i nastavila. I tu također ne počinjemo od nule. Države članice već čine mnogo. Trenutačno imamo 11 država članica koje su pokrenule rano upozorenje, što se tiče njihove opskrbe plinom, a jedna je država članica čak pokrenula upozorenje. Ali isto tako znamo da se moramo pripremiti za više, priprema nije dovoljna. Moramo se pozabaviti – i ovo je prvi put – našom energetskom sigurnošću na europskoj razini. Moramo biti proaktivni; moramo se pripremiti za potencijalni potpuni prekid ruskog plina. Ovo je vjerojatan scenarij, s onim što smo vidjeli u prošlosti. Kao što znamo, Rusija kalkulantski pokušava izvršiti pritisak na nas smanjenjem isporuke plina. Stoga je vjerojatan scenarij da dođe do potpunog prekida isporuke ruskog plina. A to bi pogodilo cijelu Europsku uniju. Plinska kriza na jedinstvenom tržištu EU-a – našoj gospodarskoj snazi – utjecat će na svaku državu članicu u našoj Europskoj uniji.“

MORAMO ŠTEDJETI PLIN
„Sada smo naučili lekciju iz pandemije. Znamo da je u takvoj krizi naš najgori neprijatelj fragmentacija. A ako djelujemo jedinstveno, možemo riješiti svaku krizu. Puno smo, puno jači od zbroja od samo 27 država članica. A znamo da je puno toga u pitanju: dobrobit naših građana, radna mjesta, naše gospodarstvo. Dakle, ako možemo djelovati u jedinstvu, možemo svladati poteškoće. Kakav je prijedlog? Kako bismo prebrodili zimu, pod pretpostavkom da dođe do potpunog prekida isporuke ruskog plina, moramo štedjeti plin kako bismo brže napunili svoja skladišta plina. A da bismo to učinili, moramo smanjiti potrošnju plina. Znam da je to veliki zahtjev za cijelu Europsku uniju, ali potrebno nas je zaštititi.Zato danas predlažemo hitni instrument na temelju članka 122. Imamo dva cilja.
Jedan je: svaka država članica treba smanjiti upotrebu plina. A naš drugi cilj je: pružamo sigurnosnu mrežu za sve države članice. O smanjenju upotrebe plina: U slučaju da imamo situaciju koja se pogoršava, kao što je potpuni prekid opskrbe ruskim plinom, pokrećemo opću uzbunu EU-a za Europsku uniju. Od država članica tražimo smanjenje potrošnje plina za 15%. Zašto 15%? To je ekvivalent 45 bcm plina. S takvim smanjenjem možemo sigurno pregurati ovu zimu u slučaju potpunog prekida ruskog plina. To se izračunava pod određenim pretpostavkama. Ali to bi nas, ako uštedimo 15% na skladištu, sigurno preživjelo zimu. A moto je: Što brže djelujemo, što više štedimo, to smo sigurniji.
Drugi cilj je solidarnost. Postoje neke države članice koje su izravnije od drugih izložene ruskom plinu i one su, naravno, ranjivije od drugih na poremećaje. Ali sve će države članice trpjeti posljedice takvog poremećaja kroz jedinstveno tržište. Zato je važno da sada sve države članice pridonose uštedi, skladištenju i spremne su dijeliti plin s drugim susjedima u slučaju potrebe. Energetska solidarnost temeljno je načelo našeg Ugovora. Već imamo Uredbu o sigurnosti opskrbe koja predviđa da države članice mogu računati jedna na drugu. I na tome gradimo hitni instrument koji danas predstavljamo.“

OVO SU VREMENA TESTIRANJA
„Znam da su ovo vremena testiranja. Ali također znamo, sadašnjim iskustvom i krizom kroz koju smo prošli, da vremenska ispitivanja zahtijevaju da budemo dobro organizirani, dobro koordinirani na europskoj razini, da pokažemo snažno jedinstvo i da pokažemo solidarnost. To su tri sastojka koja nas čine jakima i omogućavaju da prođemo kroz svaku krizu. Svladali smo pandemiju; na taj smo način vodili cijepljenje; uspjeli smo stvoriti NextGenerationEU. Iskoristili smo ovo jedinstvo, ovu europsku koordinaciju i ovu solidarnost kada smo se suočili s ruskim ratom.
Prošli smo kroz primjenu šest paketa sankcija. U tijeku je sedmi. Dakle, ako pogledamo Europsku uniju danas, uvjeren sam da možemo svladati ovu rusko projektiranu energetsku krizu ostajući zajedno, rekla je Ursula von der Leyen“


Post je objavljen 21.07.2022. u 11:53 sati.