NAJAVA NATJEČAJA OD 1,9 MILIJARDI KUNA
Prvoga dana mjeseca srpnja u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja ministar dr. Davor Filipović i državna tajnica ministarstva Nataša Mikuš Žigman najavili su poziv na natječaj za financiranje bespovratnim sredstvima, a u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti ( NPOO). Radi se o financiranju čija ukupna raspoloživa suma iznosi 1,9 milijardi kuna. Zaprimanja prijava na natječaj početi će 1. kolovoza i trajati će do 1. prosinca 2022. Ime natječaja je „Potpora poduzećima za tranziciju za energetski i resursno učinkovito gospodarstvo"
Prema riječima ministra dr. Davora Filipovića radi se o najvećem natječaju do sada koji će biti na raspolaganju poduzetnicima, kako bi promicali ulaganja malih i srednjih te srednje kapitaliziranih privatnih poduzeća iz energetski intenzivnih industrija.
"U ovim izazovnim vremenima ovakav iznos koji je na raspolaganju našem gospodarstvu nešto je što se mora iskoristiti", rekao je ministar Filipović, dodavši kako očekuje da se na natječaj javi i veći broj uspješnih poduzeća.
Ministar je rekao da ministarstvo program NPOO-a provodi kroz dvije skupine aktivnosti – 1. se odnosi na pojednostavljenje i unapređenje uvjeta za poslovanje poduzeća, a 2. na stavljanje sredstava na raspolaganje poduzećima kako bi im se poboljšala konkurentnost. Do sredine srpnja, najavio je, bit će raspisana još dva poziva pa će ukupno ovdašnjem gospodarstvu biti na raspolaganju 2,7 milijarde kuna. Rekao je i da se u sljedećem razdoblju može očekivati značajno smanjenje parafiskalnih nameta.
Državna tajnica Nataša Mikuš Žigman rekla je da je cilj osigurati sredstva za projekte kojima se promiče kružno gospodarstvo, odnosno kojima proizvodni proces postaje učinkovitiji u smislu korištenja resursa, dok je drugi cilj smanjenje štetnih emisija energetski intenzivnih industrija.Očekuje da će se kroz provedbu projekata, koji će se financirati u okviru programa, štetne emisije smanjiti za najmanje 20 posto, kao i da će se korištenje sekundarnih sirovina također smanjiti za 20 posto.
Državna tajnica Mikuš Žigman rekla je da mala i srednja poduzeća mogu ostvariti potpunu bespovratnu potporu za ulaganja u okviru svog projekta od 750 tisuća do 7,5 milijuna kuna. Srednje kapitalizirana poduzeća mogu ostvariti bespovratnu potporu od dva milijuna kuna do 35 milijuna kuna.
Mikuš Žigman očekuje da će se financirati najmanje 250 projekata malih i srednjih poduzeća, te najmanje 40 projekata srednje kapitaliziranih poduzeća.
Prijaviti se mogu mala i srednja poduzeća s više od devet, a manje od 250 zaposlenih, a srednje kapitalizirana poduzeća su ona do tri tisuće zaposlenih. Natječaj se odnosi na energetski intenzivne industrije što znači da se mogu prijaviti poduzeća koja rade u segmentu tekstilne, prehrambene, drvoprerađivačke, papirne, kemijske, građevinske ili metaloprerađivačke industrije, a svi projekti moraju biti sukladni klimatskim ciljevima.
Moći će se prijavit ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu, odnosno u nove tehnologije i procese. Promicati će se i ulaganja vezana uz proizvodnju električne, toplinske i rashladne energije iz obnovljivih izvora, a moći će se financirati i provedba energetskog pregleda i priprema tehničke dokumentacije.
Post je objavljen 03.07.2022. u 08:10 sati.