Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

20 GODINA MEĐUNARODNOG KAZNENOG SUDA



ISKORAK U GLOBALNOJ BORBI PROTIV NEKAŽNJIVOSTI




Prema priopćenju za javnost Vijeća EU, 30. lipnja 2022. je 20 godina otkako je na snagu stupio Rimski statut Međunarodnog kaznenog suda (ICC).

Usvajanje Rimskog statuta, Rome Statute of the International Criminal Court, bio je veliki korak naprijed u evoluciji međunarodnog pravnog poretka i iskorak u globalnoj borbi protiv nekažnjivosti. MKS je prva stalna kaznenopravna institucija univerzalnog karaktera osnovana za progon počinitelja najtežih zločina od interesa za međunarodnu zajednicu u cjelini, kako je predviđeno člankom 5. Rimskog statuta.
Od svog osnivanja Međunarodni kazneni sud prošao je dug put: od prvog upućivanja država stranaka 2004. do prve presude ICC-a 2009. i prve odluke o reparacijama žrtvama 2012. Njegove značajne odluke pridonijele su borbi protiv nekažnjivost i razvoj međunarodne kaznene jurisprudencije, na primjer o seksualnim i rodno utemeljenim zločinima, novačenju i korištenju djece u oružanim sukobima i uništavanju kulturnih dobara.
Ističemo važnu ulogu Suda u pružanju pravde žrtvama nezamislivih zločina, dajući im glas omogućavajući im sudjelovanje u njegovim postupcima, pružajući pomoć i dodjeljivanje odštete.
ICC se neprestano trudi poboljšati i razvijati. Tekući proces revizije Međunarodnog kaznenog suda i sustava Rimskog statuta prilika je da se Sud učini učinkovitijim i djelotvornijim. Nastavit ćemo podržavati razmatranje preporuka neovisnog vještačenja, uz očuvanje integriteta Rimskog statuta i poštivanje tužiteljske i sudske neovisnosti Suda.

Podsjećamo, kaže se u priopćenju Vijeća EU, da je ICC sud posljednje instance, komplementaran nacionalnim jurisdikcijama. Države snose primarnu odgovornost da istraže, kazneno gone i privedu počinitelje najtežih međunarodnih zločina pravdi. Države stranke imaju obvezu surađivati sa Sudom u skladu s Rimskim statutom. Kako bi povećao svoju učinkovitost i djelotvornost, MKS također ovisi o dobrovoljnoj suradnji u područjima kao što su premještanje svjedoka, izvršenje kazni te privremeno i konačno puštanje pritvorenih osoba. Predani smo jačanju naših napora u suradnji i razmjeni informacija o najboljim nacionalnim praksama.

ICC je obavio značajan pravosudni posao i znatno je ubrzao ritam svoje aktivnosti s višestrukim tekućim istragama u gotovo svim regijama svijeta. Veliko opterećenje Suda također zahtijeva povećana i održiva sredstva. Pozivamo države stranke da plate svoje financijske doprinose u cijelosti i na vrijeme.
Na ovu obljetnicu ponovno potvrđujemo našu nepokolebljivu podršku Sudu, kao neovisnoj i nepristranoj pravosudnoj instituciji. Obnavljamo našu predanost našim obvezama prema Rimskom statutu te ćemo podržavati, braniti i promicati njegova načela i vrijednosti.
Pozivamo sve države koje to još nisu učinile da ratificiraju ili pristupe Rimskom statutu kako bi se okončala nekažnjivost počinitelja najtežih međunarodnih zločina. EU i njegove države članice nastavit će promicati univerzalnu ratifikaciju Rimskog statuta i njegovu učinkovitu domaću provedbu. Nastavit ćemo pružati političku i financijsku potporu Sudu kako bismo mu omogućili da učinkovito izvršava svoj mandat u ime žrtava.



Post je objavljen 30.06.2022. u 22:32 sati.