Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

EU POZIVA ZAPADNI BALKAN NA UBRAZENJE PROCESA PRISTUPANJA





UKRAJINI I MOLDOVI STATUS KANDIDATKINJA



Glavni zaključci, sa sastanka EUROPSKOG VIJEĆA 23. i 24. lipnja 2022. u BRUXELLESU gdje je prisutan bio i premijer RH Plenković.


>Europsko vijeće održalo je stratešku raspravu o odnosima Europske unije sa svojim partnerima u Europi. Raspravljalo se o prijedlogu za pokretanje europske političke zajednice. Europskim zemljama na cijelom kontinentu želi se ponuditi platforma za političku koordinaciju. Ona bi mogla obuhvatiti sve europske zemlje s kojima imamo bliske odnose. Cilj bi bio poticati politički dijalog i suradnju kako bi se rješavala pitanja od zajedničkog interesa radi jačanja sigurnosti, stabilnosti i blagostanja europskog kontinenta. Takav okvir neće zamijeniti postojeće politike i instrumente EU-a, posebno u području proširenja, te će se njime u potpunosti poštovati autonomija Europske unije u donošenju odluka. Nadovezujući se na tu prvu razmjenu mišljenja, Europsko vijeće ponovno će razmotriti to pitanje – kaže se u materijalu Zaključaka
Europsko vijeće raspravljalo je o različitim dimenzijama agresivnog rata Rusije protiv Ukrajine. Europsko vijeće ponovno ističe da čvrsto stoji uz Ukrajinu i da će Europska unija nastaviti pružati snažnu potporu sveukupnoj gospodarskoj, vojnoj, socijalnoj i financijskoj otpornosti Ukrajine, među ostalim u obliku humanitarne pomoći.
Donošenjem šestog paketa sankcija EU-a dodatno se pojačava pritisak na Rusiju kako bi okončala rat protiv Ukrajine. Nastavit će se rad na sankcijama, među ostalim kako bi se ojačala njihova provedba i spriječilo njihovo zaobilaženje. Europsko vijeće poziva sve zemlje da se usklade sa sankcijama EU-a, osobito zemlje kandidatkinje. Treba hitno finalizirati odluku Vijeća kojom se kršenje mjera EU ograničavanja dodaje na popis kaznenih djela EU-a.
Europsko vijeće napominje da će Komisija ubrzo predstaviti prijedlog da se 2022. Ukrajini odobri nova izvanredna makrofinancijska pomoć u iznosu do 9 milijardi EUR. Poziva Komisiju da ubrzo predstavi svoje prijedloge o potpori EU-a za obnovu Ukrajine, uz savjetovanje s međunarodnim partnerima, organizacijama i stručnjacima.

Služeći se hranom kao oružjem u ratu protiv Ukrajine Rusija je jedina odgovorna za globalnu krizu povezanu sa sigurnošću opskrbe hranom koju je izazvala, stav je Europskog vijeća, te poziva Rusiju da odmah prestane ciljati poljoprivredne objekte i oduzimati žitarice te da okonča blokadu Crnog mora, posebno luke Odese, kako bi se omogućio izvoz žitarica i aktivnosti komercijalnog brodskog prijevoza. Europsko vijeće podupire napore glavnog tajnika Ujedinjenih naroda u tu svrhu. Ono ističe da sankcije EU-a protiv Rusije dopuštaju slobodan protok poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda te isporuku humanitarne pomoći.

UKRAJINI I MOLDOVI STATUS KANDIDATKINJA,
GRUZIJI STATUS KADA UVAŽI PRIORITETE MIŠLJENJA EK


Europsko vijeće potvrđuje europsku perspektivu Ukrajine, Republike Moldove i Gruzije. Budućnost je tih zemalja i njihovih građana u Europskoj uniji, stav je Vijeća EU , koje je odlučilo Ukrajini i Republici Moldovi dodijeliti status zemalja kandidatkinja. Komisija se poziva da u okviru svojeg redovnog paketa za proširenje izvijesti Vijeće o ispunjavanju uvjeta navedenih u mišljenjima Komisije o tim zahtjevima za članstvo. Vijeće će odlučiti o daljnjim koracima nakon što se u potpunosti ispune svi ti uvjeti.
U Zaključcima se navodi da je Europsko vijeće spremno Gruziji dodijeliti status zemlje kandidatkinje nakon što se uvaže prioriteti navedeni u mišljenju Komisije o zahtjevu Gruzije za članstvo.
Što se zemalja Zapadnog Balkana tiče, Europska unija izražava svoju potpunu i nedvosmislenu predanost perspektivi članstva zapadnog Balkana u EU-u i poziva na ubrzanje procesa pristupanja.
Europsko vijeće obaviješteno je o najnovijim događajima u pogledu rasprava između Bugarske i Sjeverne Makedonije.

Poziva na brzo rješavanje posljednjih preostalih pitanja kako bi pregovori o pristupanju mogli započeti bez odgode. Europsko vijeće ponovno potvrđuje da je hitno potrebno postići konkretan napredak u rješavanju otvorenih bilateralnih i regionalnih sporova, osobito putem dijaloga Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova.

Europsko vijeće pozdravlja politički dogovor koji su čelnici Bosne i Hercegovine postigli 12. lipnja 2022. u Bruxellesu, a koji je potreban za stabilnost i potpuno funkcioniranje te zemlje te kako bi se odgovorilo na težnje stanovništva.
Poziva sve političke čelnike u Bosni i Hercegovini da brzo provedu obveze koje su preuzete tim dogovorom te da hitno dovrše ustavnu i izbornu reformu, što će toj zemlji omogućiti da odlučno napreduje na svojem europskom putu, u skladu s mišljenjem Komisije.

Europsko vijeće pozdravlja činjenicu da je Hrvatska ispunila sve konvergencijske kriterije kako su navedeni u Ugovoru. Podržava prijedlog Komisije da Hrvatska 1. siječnja 2023. uvede euro i poziva Vijeće da brzo donese relevantne prijedloge Komisije



Post je objavljen 25.06.2022. u 12:47 sati.