PREDSJEDNIK SRBIJE MORA ODLUČITI!
Bugarska, Sjeverna Makedonija i Crna Gora, zemlje koje okružuju Srbiju, zatvorile su svoj zračni prostor za službeni avion kojim je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov trebao doputovati u Srbiju 6.lipnja u posjet predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Iz središta ruske politike,Kremlja objavljeno je da čin zabrane preleta smatraju neprijateljskom akcijom. No u ovom trenutku manje je važno što misli Kremlj, Putin i Lavrov. Jer Srbija je na Balkanu i uvlačiti Rusiju u Balkansku sredinu bilo bi politički opasno za veći broj zemalja. A predsjednik Vučić Rusiji ne želi izravno reći Ne.
I tako su susjedi Vučiću, na način zabrane preleta zrakoplova s diplomatom Lavrovom sugerirali s kim bi trebao održavati diplomatske odnose, a s kim bi ti odnosi trebali postati od drugorazrednog interesa. Jer gospodin predsjednik Vučić kao da sam bez tuđe sugestije ne zna kome prikloniti sebe kao političara i Srbiju kao zemlju kojoj je predsjednik . Jer elemenata koji Vučića privlače, ima i sa strane Rusije i sa strane Europske unije.
VUČIĆ U BRUXELLESU
Vučić je 26. travnja posjetio Bruxelles gdje je došao razgovarati o ubrzanju procesa eurointegracije zemlje i početku primjene nove metodologije za pristupne pregovore Beograda. Rukovodeći ljudi Europske unije, su ga dočekali sa spremnim i realističnim dijalogom, koji se bazira na stvarnim elementima. Borrell šef diplomacije EU, Michael Charles predsjednik Vijeća EU, te predsjednica EK Ursula von der Leyen
rekli su mu da očekuju od Srbije da dovede u red reformsku agendu, posebno na području vladavine prava i medijskih sloboda te da uskladi Srbiju s vanjskom i sigurnosnom politikom EU-a. „Ako želite biti član kluba morate se uskladiti sa zajedničkim pravilima kao što su vanjska politika, a ne da imate različitu politiku o tako važnim pitanjima“, rekao je Borrell Vučiću.
Šefovi EU su Aleksandru Vučiću potvrdili da će raditi na realizaciji kapitalnog projekta izgradnje brze pruge od Beograda do Sjeverne Makedonije, čime bi se povezala srednja Europu s jugom, odnosno Sofijom i Istanbulom u jednom kraku, te Skopjem, Solunom i Atenom u drugom kraku. Za dionicu pruge od 200 kilometra koja vodi od Beograda do Niša, EU je Srbiji dala bolju ponudu od Kineza. Ta pruga bi trebala stajati oko milijardu i 766 milijuna eura. EU bi donirao od 35 do 50 posto novca. Radovi bi trebali završiti u idućih pet godina, a putovanja između luke Pirej i Istanbula, kroz Sjevernu Makedoniju i Srbiju prema srednjoj Europi, trebala bi biti kraća i do sedam puta.
Novinari su zabilježili Vučićeve riječi:
„Nikada mi se nešto slično nije dogodilo u Bruxellesu. Hvala ljudima iz EU-a. Ovo je velika nada za nas, velika šansa i poticaj za ubrzan rad po svim drugim temama“, rekao je tada predsjednik Srbije potkraj travnja. U EU-u su istakli da će biti i glavni posrednici u pregovorima o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova.
Zatim je 19. svibnja Charles Michel doputovao u Beograd te je potpisan ugovor o zajedničkoj suradnji Srbije i EU. Kada je Putin apsorbirao sve te informacije nazvao je telefonom Aleksandra Vučića 29. svibnja i ponudio mu ruski plin po iznimno jeftinoj cijeni, najnižoj u Europi, s ugovorom na tri godine, pojasnio je Vučić medijima i javnosti.
Ali tu Putin nije stao, već je smatrao da njegova osoba od velikog povjerenja, ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov, mora razgovarati s Vučićem. Jer shvaća Putin, EU vuče Srbiju i Vučića na svoju europsku stranu i Srbija će postati dio Europske unije, a on to želi spriječiti.
I onda politički neuspjeh Rusije u Srbiji. Lavrov nije stigao u Srbiju, jer avion nije letio.Taj su neuspjeh Lvrova organizirali susjedi Srbije koji dalje pogledom vide budućnost od srbijanskog predsjednika .
VUČIĆ, RADI SRBIJE, MORA ODLUČITI
Aleksandar Vučić je mlad i neiskusan političar. Za Vučića su Putin i Rusija veliki lav, koje zanima samo - interes. A geopolitički položaj Srbije, koja ima oko sedam milijuna stanoivnika je privlačan Rusiji. Osim toga Srbija je bogata s više vrsta rude, a najvažnije su bakar, olovo, cink, zlato, željezna ruda, potom ima velike količine zaliha litija i bora.
Rusija je agresivna zemlja, čiji dugovječni predsjednik ima krivu hipotezu o svemu što dolazi sa zapada. Vodi rat protiv samostalne države Ukrajine, s težnjama za osvajanjem teritorija. Vodi politiku širenja gomile laži, zabranjuje medije i informaciju, a još je iz komunizma zadržao potkupljivanje građana, radi špijuniranja, podrivanja i stvaranja nesigurnosti svih među svima, od mikro razine na dalje. Takva Rusija nije ni u kom pogledu poželjan partner, pa niti zbog plina i nafte. Ono što slijedi, a kako je već prije dva mjeseca najavljeno je sastanak EU u lipnju u Bruxellesu na koji će biti pozvan i Vučić.
Predsjednik Srbije mora definitivno odlučiti kamo, na koju stranu, će politički odvesti Srbiju. Njegova priča o nezavisnosti Srbije od bilo koga nije baš prikladna za vrijeme rata na tlu Europe.
Margareta Zouhar Zec
Post je objavljen 06.06.2022. u 22:35 sati.