RIBARSTVU I AKVAKULTURI ZA UBLAŽAVANJE POREMEĆAJA NA TRŽIŠTU
Europska komisija je 13. travnja 2022. godine, službeno predstavila prijedlog izmjena i dopuna Uredbe (EU) br. 508/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo, kao jedan od mehanizama kojim bi se omogućile posebne mjere potpore sektoru ribarstva i akvakulture za ublažavanje poremećaja tržišta, uzrokovanih vojnom agresijom Rusije na Ukrajinu.
Za Hrvatsku prvenstveno su značajne izmjene kojima se predlaže omogućavanje potpore sektoru ribarstva, akvakulture i prerade proizvoda ribarstva i akvakulture u obliku kompenzacije za dodatne troškove i izgubljene prihode koji su nastali zbog negativnih učinka u lancima opskrbe. Republika Hrvatska je predlagala omogućavanje ove potpore, kako kroz zajedničke inicijative država članica putem Vijeća Europske unije, tako i izravno prema Europskoj komisiji.
Uvođenje ove posebne mjere pomoći predstavlja brzi odgovor na situaciju u kojoj se sektor nalazi, u slučaju Republike Hrvatske kroz postojeći Operativni program za pomorstvo i ribarstvo za 2014.-2020. godine.
Za donošenje ove izmjene Uredbe provodi se redovna zakonodavna procedura Europske unije, a nakon usuglašavanja trebaju je usvojiti Europski parlament i Vijeće kako bi stupila na snagu i time se omogućila provedba ove potpore i na nacionalnoj razini. Prve aktivnosti na razini Vijeća kojega sačinjavaju države članice Europske unije predviđene su već sljedeći tjedan.
PROGRAMU RURALNOG RAZVOJA 33 UGOVORA
IZ MJERE 4, 5, 6, i 7 65 MILIJUNA KUNA
Ministrica poljoprivrede Marija Vučković je 13. travnja u nazočnosti državnih tajnika Ministarstva poljoprivrede Zdravka Tušeka i Šime Mršića, ravnatelja Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Antuna Vujića uručila nove ugovore iz Programa ruralnog razvoja. Korisnicima su izdana 33 nova ugovora iz mjera 4, 5, 6 , i 7 Programa ruralnog razvoja, u vrijednosti odobrene potpore od 65 milijuna kuna.
Navedena potpora uključuje 12 ulaganja koja se odnose na restrukturiranje, modernizaciju i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava. Radi se o različitim sektorskim ulaganjima u području maslinarstva i vinogradarstva, putem nabave mehanizacije i povećanja proizvodnih kapaciteta. Vrijednost ovih ugovora je 5,8 milijuna kuna.
Pet ugovora o potporama od 3,7 milijuna kuna odnose se na ulaganja u pokretanje nepoljoprivrednih djelatnosti te razvoj nepoljoprivrednih djelatnosti u ruralnim područjima. Kroz mjeru sedam je potpisano devet ugovora čija potpora iznosi 51 milijun kuna, a ulaganja se odnose na rekonstrukciju i opremanje dječjih vrtića, sportskih građevina, centra za kulturu i vatrogasnih domova.
Sedam korisnika s područja Sisačko- moslavačke županije primili su ugovore za obnovu poljoprivrednih potencijala uništenih u potresu koji iznose 3,8 milijuna.
„Posebno mi je drago uputiti korisnicima ovako vrijednu potporu za ugovore iz četiri različite mjere Programa ruralnog razvoja, čija isplaćenost iznosi 85 %. Na kraju prvog tromjesečja 2022. godine ugovorili smo gotovo 19,9 milijardi kuna, a korisnicima Programa kroz različite mjere isplaćeno je više od 16 milijardi kuna.
Također, u prvom tromjesečju ove godine objavljeno je šest natječaja iz Programa ruralnog razvoja ukupne vrijednosti 583 milijuna kuna. Ovom prilikom želim naglasiti kako ćemo nastaviti pružati što je moguće snažniju podršku našim poljoprivrednicima“, izjavila je ministrica poljoprivrede te dodala kako do kraja 2027. godine na raspolaganju imamo pet milijardi eura i da vjeruje kako će ih hrvatski poljoprivrednici, ulažući u nove projekte, znati optimalno iskoristiti.
Kroz Program ruralnog razvoja dosad je kroz Mjeru 7 za infrastrukturne projekte na području cijele Hrvatske isplaćeno dvije milijarde kuna za gotovo tisuću korisnika. Pri tome je milijarda kuna uložena u 200 vrtića diljem Hrvatske. Od potresa do sada je, ne uključujući ove ugovore, putem investicijskih mjera Programa ruralnog razvoja u Sisačko-moslavačkoj županiji isplaćeno 73 milijuna kuna, odnosno ukupno 500 milijuna kuna potpora. Za 82 projekta obnove poljoprivrednih potencijala uništenih u potresu utrošeno je 18 milijuna kuna te su mnogi zahtjevi u obradi. Za više od trideset tisuću korisnika u Hrvatskoj isplaćeno je 900 milijuna kuna putem COVID mjera pomoći.