POJEDINAČNE I SEKTORSKE MJERE SANKCIJA
Europska komisija dogovorila je četvrti paket restriktivnih mjera protiv Rusije kao odgovor na njezinu nemilosrednu agresiju na Ukrajinu i njezin narod, objavila je EU 15. ožujka . Ove sankcije dodatno će pridonijeti jačanju gospodarskog pritiska na Kremlj i umanjiti njegovu sposobnost financiranja invazije na Ukrajinu.
Sankcije su koordinirane s međunarodnim partnerima posebno s SAD-om.
Dogovorene mjere su sljedeće:
Potpuna zabrana bilo kakvih transakcija s određenim ruskim državnim poduzećima u različitim sektorima - vojno-industrijskom kompleksu Kremlja.
Zabrana uvoza u EU za te proizvode od čelika koji su trenutno pod zaštitnim mjerama EU-a, što iznosi približno 3,3 milijarde eura izgubljenog izvoznog prihoda za Rusiju. Povećane uvozne kvote bit će raspoređene u druge treće zemlje radi kompenzacije.
Dalekosežna zabrana novih ulaganja u ruskom energetskom sektoru, s ograničenim iznimkama za civilnu nuklearnu energiju i transport određenih energetskih proizvoda natrag u EU.
EU zabrana izvoza luksuzne robe (npr. luksuznih automobila, nakita itd.) kako bi se izravno pogodila ruska elita.
Popis sankcioniranih osoba i subjekata dodatno je proširen kako bi uključio više oligarha i poslovnih elita povezanih s Kremljom, kao i tvrtki koje djeluju u vojnim i obrambenim područjima, koje logistički i materijalno podržavaju invaziju.
Tu su i novi popisi aktera aktivnih u dezinformacijama.
Zabrana ocjenjivanja Rusije i ruskih tvrtki od strane agencija za kreditni rejting EU-a i pružanja usluga ocjenjivanja ruskim klijentima, što bi rezultiralo daljnjim gubitkom pristupa financijskim tržištima EU-a.
EU s članicama Svjetske trgovinske organizacije (WTO) uskratili su ruskim proizvodima i uslugama tretman najpovoljnije nacije na tržištima EU. To slijedi nakon objave članova G7 u petak, 11. ožujka. To će obustaviti značajne pogodnosti koje Rusija uživa kao članica WTO-a. Ove akcije protiv Rusije štite važne sigurnosne interese EU-a i njezinih partnera radi smišljene agresije Rusije na Ukrajinu, uz pomoć Bjelorusije. s obzirom na materijalnu potporu Bjelarusa djelovanjima Ruske Federacije, EU smatra da bjeloruski proces pristupanja WTO-u treba biti suspendiran.
Kao čuvar Ugovora EU-a, Europska komisija zadužena je za praćenje provedbe sankcija EU-a u cijeloj Uniji. EU je ujedinjen u svojoj solidarnosti s Ukrajinom i nastavit će podržavati Ukrajinu i njezin narod zajedno sa svojim međunarodnim partnerima, uključujući dodatnu političku, financijsku i humanitarnu potporu.
„Prilikom poslovanja morate se pridržavati zabrana. Da biste provjerili je li određeni pojedinac ili subjekt na popisu, možete koristiti funkciju pretraživanja na karti sankcija EU-a koju održava Komisija“ Informacije su na Internet stranici :
www.sanctionsmap.eu/.