Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

ČETVRTI PAKAET RESTRIKTIVNIH MJERA PROTIV RUSIJE



POJEDINAČNE I SEKTORSKE MJERE SANKCIJA

Europska komisija dogovorila je četvrti paket restriktivnih mjera protiv Rusije kao odgovor na njezinu nemilosrednu agresiju na Ukrajinu i njezin narod, objavila je EU 15. ožujka . Ove sankcije dodatno će pridonijeti jačanju gospodarskog pritiska na Kremlj i umanjiti njegovu sposobnost financiranja invazije na Ukrajinu.
Sankcije su koordinirane s međunarodnim partnerima posebno s SAD-om.
Dogovorene mjere su sljedeće:

Potpuna zabrana bilo kakvih transakcija s određenim ruskim državnim poduzećima u različitim sektorima - vojno-industrijskom kompleksu Kremlja.

Zabrana uvoza u EU za te proizvode od čelika koji su trenutno pod zaštitnim mjerama EU-a, što iznosi približno 3,3 milijarde eura izgubljenog izvoznog prihoda za Rusiju. Povećane uvozne kvote bit će raspoređene u druge treće zemlje radi kompenzacije.

Dalekosežna zabrana novih ulaganja u ruskom energetskom sektoru, s ograničenim iznimkama za civilnu nuklearnu energiju i transport određenih energetskih proizvoda natrag u EU.

EU zabrana izvoza luksuzne robe (npr. luksuznih automobila, nakita itd.) kako bi se izravno pogodila ruska elita.

Popis sankcioniranih osoba i subjekata dodatno je proširen kako bi uključio više oligarha i poslovnih elita povezanih s Kremljom, kao i tvrtki koje djeluju u vojnim i obrambenim područjima, koje logistički i materijalno podržavaju invaziju.

Tu su i novi popisi aktera aktivnih u dezinformacijama.

Zabrana ocjenjivanja Rusije i ruskih tvrtki od strane agencija za kreditni rejting EU-a i pružanja usluga ocjenjivanja ruskim klijentima, što bi rezultiralo daljnjim gubitkom pristupa financijskim tržištima EU-a.


EU s članicama Svjetske trgovinske organizacije (WTO) uskratili su ruskim proizvodima i uslugama tretman najpovoljnije nacije na tržištima EU. To slijedi nakon objave članova G7 u petak, 11. ožujka. To će obustaviti značajne pogodnosti koje Rusija uživa kao članica WTO-a. Ove akcije protiv Rusije štite važne sigurnosne interese EU-a i njezinih partnera radi smišljene agresije Rusije na Ukrajinu, uz pomoć Bjelorusije. s obzirom na materijalnu potporu Bjelarusa djelovanjima Ruske Federacije, EU smatra da bjeloruski proces pristupanja WTO-u treba biti suspendiran.
Kao čuvar Ugovora EU-a, Europska komisija zadužena je za praćenje provedbe sankcija EU-a u cijeloj Uniji. EU je ujedinjen u svojoj solidarnosti s Ukrajinom i nastavit će podržavati Ukrajinu i njezin narod zajedno sa svojim međunarodnim partnerima, uključujući dodatnu političku, financijsku i humanitarnu potporu.
„Prilikom poslovanja morate se pridržavati zabrana. Da biste provjerili je li određeni pojedinac ili subjekt na popisu, možete koristiti funkciju pretraživanja na karti sankcija EU-a koju održava Komisija“ Informacije su na Internet stranici
:

www.sanctionsmap.eu/.



Karta EU


EUROPSKA UNIJA ISPLATILA 300 MILIJUNA EURA MAKROFINANCIJSKE POMOĆIi

Europska komisija isplatila je 11. ožujka Ukrajini 300 milijuna eura hitne makrofinancijske pomoći (MFA) kako bi se pomoglo poboljšanju makroekonomske stabilnosti Ukrajine u kontekstu ratnih djelovanja Rusije. To je prva rata od 600 milijuna eura u okviru ukrajinskog MFA programa od 1,2 milijarde eura. Sljedeći tjedan očekuje se druga isplata od 300 milijuna eura. Program predstavlja konkretnu potporu Europske unije Ukrajini, dok će preostala sredstva od 600 milijuna eura biti isplaćena tijekom godine, u skladu s Memorandumom o razumijevanju koji su potpisale EU i Ukrajina.

EU i europske financijske institucije dodijelile su Ukrajini od 2014. zemlji više od 17 milijardi eura bespovratnih sredstava i zajmova. Ova brojka uključuje osiguranje od 5,6 milijardi eura Ukrajini kroz pet programa MVP-a za potporu provedbi široke lepeze reformi u područjima kao što su borba protiv korupcije, neovisni pravosudni sustav, vladavina prava i poboljšanje poslovne klime.
U okviru posljednjeg programa MFA za Ukrajinu, EU je isplatila 1,2 milijarde eura. Program je završio 2021. godine, pri čemu je Ukrajina implementirala sve uvjete dogovorene u Memorandumu o razumijevanju u područjima upravljanja javnim financijama, upravljanja i vladavine prava te poboljšanja poslovne klime. Istodobno, Komisija radi na svim frontama kako bi podržala Ukrajinu u hitnoj pomoći. To uključuje i humanitarnu pomoć i pomoć civilne zaštite. Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen najavila je 1. ožujka najmanje 500 milijuna eura dodatnih sredstava EU-a za aktivnosti odgovora na humanitarne posljedice krize.

Izvor. Priopćenja EK





Post je objavljen 15.03.2022. u 16:10 sati.