Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

COLD RESPONSE 2022 - VJEŽBA NATO SAVEZA



ZA ZAŠTITU ZEMALJA ČLANICA I LJUDI

Kako stoji u kračoj informaciji na internet stranici NATO-a, Savez je započeo vježbu pod nazivom COLD RESPONSE 2022 na području Norveške i okolnih mora. U vježbi sudjeluje oko 30 000 ( trideset tisuća) vojnika iz preko 25 zemalja Europe i Sjeverne Amerike. Vježba će trajati tijekom ožujka I travnja ove godine. Namjena je vježbe pomaganje saveznicima i partnerima da zajednički vježbaju rad kako bi bili spremni za svaku situaciju. U tekst se kaže “Cold Response 2022 dugo je planirana i redovita vježba koju Norveška organizira svake dvije godine. Ovogodišnja vježba najavljena je prije više od osam mjeseci. To nije povezano ni sa čim konkretno kao ni sa neopravdanom invazijom Rusije na Ukrajinu, na koju NATO odgovara preventivnim, proporcionalnim i ne eskalirajućim mjerama.”
Navodi se dalje u toj informaciji da svake godine NATO organizira desetke vojnih vježbi. Članice NATO-a također organiziraju nacionalne vježbe koje uključuju druge saveznike. Cold Response 2022 organiziraju norveške oružane snage. Sljedećih tjedana savezničke i partnerske oružane snage će pješačiti golemom divljinom, izvoditi vježbe gađanja, skakati u ledena jezera i još mnogo toga.
Što je potrebno za obranu, borbu i opstanak u arktičkom okruženju? Što učiniti ako padnete kroz led noseći 20 kilograma vojne opreme? Na testu je sposobnost zajedničkog rada u hladnim vremenskim uvjetima diljem Norveške – na kopnu, u zraku i na moru. Smisao vježbe je u obučavanju vitalnih vještina, osiguravanju da su NATO oružane snage spremne odgovoriti na svaku prijetnju ili krizu i zaštititi naše zemlje i ljude. Cold Response 2022 okuplja saveznike iz Europe i Sjeverne Amerike, demonstrirajući trajnu transatlantsku vezu.





Fotografija koju je uz vijest, kakav je naslov na fotografiji, u dane vikenda prenijela HRT.
Podrška NATO snagama američka vojska može biti samo u zajedničkoj vježbi. Dakako da se u krizno vrijem, kakvo je sada, za medije ne objašnjava svaki korak i
svaka politička i sigurnosna odluka.
mzz

NORVEŠKA
Norveška (službeni naziv: Kraljevina Norveška) država je Nordijske regije Sjeverne Europe koja obuhvaća zapadni dio Skandinavskog poluotoka, kao i otok Jan Mayen i arktičko otočje Svalbard. Tu zemlju površine 385.207 kvadratna kilometra nastanjuje oko 5,2 milijuna stanovnika. Norveška je jedna od najrjeđe naseljenih država Europe. Najveći dio zemlje graniči sa Švedskom na istoku, dok na sjeveroistoku graniči s Finskom i Rusijom. Krajnji jug od Danske razdvaja tjesnac Skagerrak. Glavni grad Norveške je Oslo. Razvedena norveška obala uz Atlantski ocean i Barentsovo more, ima vrlo mnogo fjordova. Norveška nije članica Europske unije, ali je članica schengenskog područja.

Norveška obiluje naftom, prirodnim plinom, hidroenergijom, šumama i mineralima, a 2006. je bila drugi najveći izvoznik morskih plodova (nakon Kine). Druge važne grane industrije uključuju prijevoz, preradu hrane, brodogradnju, metalurgiju, kemijsku industriju, rudarstvo te drvnu i papirnu industriju.
Norveška njeguje skandinavski socijalni model s univerzalnom zdravstvenom skrbi, subvencioniranim visokim obrazovanjem i opsežnim sustavom socijalnog osiguranja. Norveška je bila najviše rangirana država svijeta po ljudskom razvojnom indeksu od 2001. do 2007. te ponovo 2009. Godine 2007. je ocijenjena najmiroljubivijom državom svijeta prema indeksu globalnog mira.
Norveška je ustavna monarhija i parlamentarna demokracija na čelu s poglavarom kraljem Haraldom V. i premijerom Jonasom Storeom. Unitarna je država s administrativnom podjelom na dvjema razinama: na okruge i na općine . Narod Saami uživa određeni stupanj samouprave putem vlastitog parlamenta nad tradicionalno poznatim teritorijima. Iako je norveški narod dvaput na referendumima odbio ulazak svoje države u Europsku uniju, Norveška usko surađuje s tom zajednicom, zemljama članicama, kao i sa Sjedinjenim Državama. Norveška je jedan od glavnih financijskih pokrovitelja UN-a i sudjeluje u međunarodnim misijama te organizacije, posebice u Afganistanu, Kosovu i Sudanu. Norveška je zemlja-suosnivač UN-a, NATO-a, Vijeća Europe i Nordijskog vijeća, te članica Europskog ekonomskog prostora, WTO-a i OECD-a.

Izvor Wikipedia





Post je objavljen 14.03.2022. u 11:11 sati.