Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

ZABRINUTOST RADI RASTA CIJENA ENERGENATA



U HRVATSKOJ 6.372 EKOLOŠKA PROIZVOĐAČA



Izvor slijedećih informacija su priopćenja iz Ministarstva poljoprivrede

U prva dva mjeseca ove godine iz Europskog fonda za poljoprivredu i ruralni razvoj isplaćeno je 601 milijun kuna. Isplaćena su 333 milijuna kuna kroz IAKS mjere te 268 milijuna kuna kroz non-IAKS mjere, dok je u okviru izravnih potpora isplaćeno 640 milijuna kuna.
Realizirane su isplate za osnovno, zeleno i preraspodijeljeno plaćanje, potpora za mlade poljoprivrednike, duhan te plaćanja područjima s prirodnim ograničenjima ili ostalim posebnim ograničenjima (Mjera 13).
Započela je isplata potpore za dobrobit životinja (Mjera 14) kroz koju će se poljoprivrednicima isplatiti iznos od 250 milijuna kuna, a tijekom ožujka i travnja započet će isplata i za proizvodno vezane potpore za krave u proizvodnji mlijeka, krave dojilje, ovce i koze, maslinovo ulje te očuvanje izvornih i zaštićenih pasmina, za okoliš i klimatske promjene (Mjera 10), Ekološki uzgoj (Mjera 11), proizvodno vezana potporu za tov junadi te potpora za rasplodne krmače.
Na račune više od 100.000 poljoprivrednika će se kroz sve oblike izravnih plaćanja i IAKS mjera ruralnog razvoja ove godine isplatiti ukupno 4,2 milijarde kuna, temeljem podnesenih jedinstvenih zahtjeva za potporu u 2021. godini.
U završnom dijelu odobravanja isplate slijedi isplata preostalih potpora te poravnanje računa za sve potpore, pri čemu je planirana isplata u iznosu oko 400 milijuna kuna.


Od 1. siječnja 2022. godine Ministarstvo poljoprivrede je uvelo obvezu za kontrolna tijela, čime oni imaju obvezu da na certifikatu ekoloških proizvođača navedu proizvodne površine i količine proizvoda obuhvaćene certifikatom. Na taj će način biti osigurana transparentnost sustava te informiranje potrošača, čime bi se učvrstilo povjerenje u domaći ekološki proizvod.
Godine 2013. u Republici Hrvatskoj površine pod ekološkom proizvodnjom iznosile su preko 40 tisuća hektara, dok su u 2020. godini iznosile više od 108 tisuća ha.
U Hrvatskoj je 6.372 proizvođača ekoloških proizvoda. Njih 5.081 bavi se biljnom proizvodnjom, 182 stočarskom proizvodnjom, 1.070 proizvođača mješovitom proizvodnjom dok se 25 proizvođača bavi sakupljanjem samoniklog bilja, 24 pčelarstvom te 12 akvakulturom. Registrirana su 202 subjekta koji se bave i preradom ekoloških proizvoda.

U okviru zajedničke poljoprivredne politike daju se posebne potpore za ekološke proizvođače. Isto tako, Hrvatska priprema svoj Nacionalni akcijski plan razvoja ekološke poljoprivrede 2023.-2030. Tim Planom će biti predviđene i dodatne mjere i potpore iz nacionalnog proračuna kao podrška sadašnjim i budućim ekološkim proizvođačima te kroz različite aktivnosti pružiti potrošačima informacije o tome što su ekološki proizvodi i da se pravila o ekološkoj proizvodnji poštuju.
Potpore iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj dodjeljuju se na temelju izračuna koji uzima u obzir povećane troškove u ekološkoj proizvodnji, niže prinose i cijene ekoloških proizvoda u odnosu na konvencionalne proizvode. Za daljnji razvoj ekološke poljoprivrede, osim poticanja proizvođača, važno je i informiranje potrošača o pozitivnim aspektima ekološke proizvodnje.


Od 7. ožujka započelo je podnošenje Jedinstvenog zahtjeva za izravne potpore i IAKS mjere ruralnog razvoja za 2022. godinu. Poljoprivredni proizvođači zahtjev mogu samostalno popuniti u Agronetu, potom ga isprintati te poslati poštom ili ga osobno donijeti u podružnicu Agencije u svojoj županiji do 16. svibnja 2022. godine.
Poljoprivrednici koji posjeduju e-poljoprivrednu iskaznicu zahtjev mogu podnijeti elektronički, uz elektronički potpis. Svima koji nemaju tu mogućnost pomažu djelatnici Agencije za plaćanja, Ministarstva poljoprivrede i Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.
Za već prijavljene pojedinačne poljoprivredne parcele ili za pojedinačna prava na plaćanja u jedinstvenom zahtjevu može se zatražiti izmjena ili dopuna jedinstvenog zahtjeva najkasnije do 31. svibnja 2022. i to bez primjene administrativnih kazni za kašnjenje. Podnošenje jedinstvenog zahtjeva za zakašnjele zahtjeve je do 10. lipnja 2022. U tom se slučaju smanjuje visina plaćanja po danu kašnjenja.
Pravilnik o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2022. godinu (NN, br. 27/2022) moguće je pronaći na linku.

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2022_03_27_352.html

Ministrica poljoprivrede Marija Vučković i državni tajnik Tugomir Majdak 4. ožujka 2022. godine, održali su sastanak s Damirom Zorićem glavnim direktorom Hrvatske udruge poslodavaca, Mladenom Jakopovićem predsjednikom Hrvatske poljoprivredne komore, te potpredsjednikom Hrvatske gospodarske komore za poljoprivredu i turizam dr.Draganom Kovačevićem i njihovim suradnicima. Razlog sastanka bio je porast cijena energenata i repromaterijala, aktualna ratna zbivanja u Ukrajini koja je bila izvoznica žitarica, s ciljem pronalaženja riješenja za potencijalne poremećaje u prehrambenim sustavima koji bi mogli zahvatiti hrvatsko tržište.
Sudionici sastanka su izrazili zabrinutost zbog rasta cijena energenata i ostalih povezanih troškova proizvodnje. Ukazali su potrebu za dodatnim povećanjem potpora i olakšavanja poslovanja u nekim segmentima poljoprivredne i prehrambene proizvodnje, kao i pomoći hrvatskim tvrtkama pogođenim sankcijama namijenjenim prije svega Rusiji, koja je agresor na Ukrajinu.
U tom kontekstu uslijediti će natječaji koji će se odnositi na ulaganja u skladišta žitarica i uljarica te mliječno govedarstvo, pri čemu će se pokušati osiguravati što je moguće veći iznos raspoloživih sredstava. U pripremi su programi pomoći za poljoprivrednike i ribare, vrijednosti 250 milijuna kuna, dok je Vlada RH prošlog mjeseca predstavila paket mjera za ublažavanje rasta cijena zbog poskupljenja energenata koji uključuje smanjivanje PDV-a na hranu i na poljoprivredne inpute na 5 posto.
Ovaj je sastanak ministrica Vučković održala u okviru novonastale krizne situacije u Ukrajini, nakon što se tu temu susrela s predstavnicima ključnih hrvatskih tvrtki u sektoru ratarstva, stočarstva, mljekarstva i mesne i ribarske industrije. Sudjelovala je prethodno na izvanrednom video-sastanku ministara poljoprivrede EU gdje je zatražila aktivaciju izvanrednih tržišnih mjera te drugih mjera usmjerenih na proizvodnju.



Post je objavljen 10.03.2022. u 23:53 sati.