Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

4,8 MILIJARDE KUNA PAKET MJERA ZA UBLAŽAVANJE CIJENA ENERGENATA U RH

Premijer ANDREJ PLENKOVIĆ:

"OVAJ PAKET MJERA JE JEDAN OD NAJSVEOBUHVATNIJIH U EU. DOTIĆEMO SVE SLOJEVE DRUŠTVA"

Premijer Plenković predstavio je 16. veljače paket mjera za ublažavanje rasta cijena energenata vrijedan 4,8 milijardi kuna. U okviru tog paketa mjera, RAST cijena električne energije biti će limitiran na 9,6 posto, te RAST plina na najviše do 20 posto.
"Paket koji predstavljamo rađen je sustavno, on je pravovremen, kvalitetno pripremljen i sveobuhvatan. Paket se odnosi na kućanstva, poduzeća i poljoprivrednike", rekao je premijer RH Andrej Plenković.



Premijer RH Andrej Plenković na predstavljanju mjera za ublažavanje cijena energenata fotka: M. Zouhar Zec

Kada je riječ o trenutnoj situaciji na energetskom tržištu, premijer Plenković naveo je da je prosječni rast cijena u Europskoj uniji krajem prošle godine iznosio 30% za električnu energiju te 70% za plin. „ Zahvaljujući sustavu reguliranih cijena u Hrvatskoj, cijene su ostale nepromijenjene za kućanstva. Da Vlada ne donosi ovaj paket mjera i da nema ove intervencije, od 1. travnja računi za struju bi poskupjeli 23%, a za plin 79%", naglasio je premijer Plenković.

Govoreći o opskrbi plina u Hrvatskoj, premijer je rekao da:
- 57% plina dolazi u Hrvatsku putem LNG terminala,
- 21% je domaća proizvodnja,
- 22% uvoz iz Rusije.
"Hrvatska proizvodi oko petine svoga plina kojeg troši", rekao je premijer RH .
Polovica ukupne potrošnje plina u Hrvatskoj se koristi u kućanstvima – 46,3%,
- na toplane i termoelektrane odlazi 27,7%,
- na industriju 11,3%
- i Petrokemiju 15%.

Godišnja potrošnja električne energije iznosi 18,5 TWh.
Obnovljivi izvori energije osiguravaju 19% potrošnje.
Hidroelektrane i obnovljivi izvori energije dosežu 45% potrošnje.

Niskougljični izvori čine oko 77% proizvodnje, dok se petina struje proizvodi na plin i ugljen,
- a izvoz struje iznosi 9%.
fotka
"Paket mjera koji predstavljamo vrijedan je 4,8 milijardi kuna. Paket je rađen sustavno u koordinaciji svih nadležnih ministarstava . Paket je pravovremen, kvalitetan i sveobuhvatan“ naglasio je premijer Plenković

"Ovaj paket mjera odnosi se na kućanstva, na poduzeća i na poljoprivrednike. On je univerzalan zato što je usmjeren prema svim korisnicima. Ublažavamo rast cijena električne energije. Hrvatska elektroprivreda će podnijeti dio tereta ovoga paketa", rekao je.

Što se tiče kućanstava, paket mjera se odnosi na:
- potpore za trošak plina kućanstvima,
- na porezna rasterećenja,
- na socijalne naknade za građane u riziku od energetskoga siromaštva
- te dodatno za umirovljenike jednokratnom naknadom.

Što se tiče poduzeća paket se odnosi na potpore
- za trošak plina poduzetnicima,
- za poljoprivrednike radi se o potporama male vrijednosti za nabavu umjetnog gnojiva
- te posebni program potpora za ribarstvo i akvakulturu.

Govoreći o očekivanim učincima ovog paketa mjera, premijer Republike Hrvatske Plenković je rekao kako će cijene električne energije:
- umjesto 23% rasta, kakav bi bio bez paketa mjera,
- biti 9,6%,
- a plina najviše do 20%, umjesto 79%.


Ublažavanje rasta cijena električne energije

Premijer Plenković kazao je da je danas u Hrvatskoj prosječna cijena godišnjeg računa za struju u kućanstvu 3.400 kuna.

"Da ništa ne napravimo ta cijena bi narasla za 782 kune na 4.182 kune prosjeka u godini dana. S našim mjerama ono što je bilo 3.400 narast će na 3.725, dakle 325 kuna godišnje", pojasnio je.

To znači, dodao je, da je Vlada mjerama uštedjela građanima 457 kuna.

"Ograničenjem porasta naknada za električnu energiju rasteretit će se kućanstva za oko 460 milijuna kuna, što znači 460 milijuna kuna manje prihoda za Hrvatsku elektroprivredu. Na ovaj način značajno ublažavamo rast cijena električne energije za naše sugrađane", rekao je.
PLIN ZA KUĆANSTVA
Kada je riječ o plinu, premijer Plenković kazao je da je očekivani porast cijene plina za kućanstva bez Vladinih mjera 76%.

Kada smanjimo PDV na 5% dolazimo na povećanje od 48%, a s dodatnom subvencijom na 17%, bez vaučera.Potpore građanima odnose se na sva kućanstva koja koriste plin.

Iznos potpore direktno po računu je 10 lipa po kWh, što je oko 20% projicirane cijene od 66 eura po MWh, a popust se iskazuje na računu posebnom stavkom. Opskrbljivači zahtjev za nadoknadom za popust šalju Ministarstvu gospodarstva koje ga podmiruje svaki mjesec od travnja 2022. do ožujka 2023.

"Trošak ove mjere je 600 milijuna kuna, a financiranje će se osigurati prodajom emisija jedinica stakleničkih plinova na dražbi", objasnio je predsjednik Vlade.

PODUZETNICI

Potpora poduzetnicima odnosi se na mikro, male i srednje poduzetnike s prosječnom godišnjom potrošnjom do 10 GWh. Iznos potpore je 15 lipa po kWh, odnosno 22% projicirane cijene od 89 eura po MWh, a ostvaruje se vaučerom na iznos potpore male vrijednosti.

"Poduzetnici će se prijavljivati za potporu kroz aplikaciju HAMAG-BICRO, koja donosi odluke o dodjeli potpora i vaučer na ukupni iznos potpore procijenjen na osnovi pojedinačne referentne godišnje potrošnje. Svaki mjesec se subvencionirani iznos odbija s vaučera dok ga se ne potroši ili zaključno s ožujkom 2023", rekao je predsjednik Vlade.

Projicirani trošak ove mjere je 600 milijuna kuna, a također će se financirati prodajom emisija jedinica stakleničkih plinova na dražbi.

SMANJENJE PDV-a

Premijer Plenković rekao je da će se PDV na plin i toplinsku energiju promjenom zakona trajno sniziti s aktualne stope od 25% na 13%.

"U ovim iznimnim okolnostima uzrokovanim ovakvom globalnom krizom porasta cijene energenata, smanjujemo PDV na plin s 25% na 5% od 1. travnja 2022. do 31. ožujka 2023.", naglasio je.

PDV na pelet, briket, sječku i ogrjevno drvo smanjuje se s 25% na 13%.

„Dodatno smanjenjujemo stope PDV-a na hranu", najavio je predsjednik Vlade podsjetivši da je Vlada u ranijim ciklusima poreznih reformi već smanjivala PDV na hranu na 13%.

Na svježe meso, ribu, jaja, voće, povrće, jestiva ulja i masti, dječju hranu, troškove u poljoprivredi – sadnice, gnojivo, pesticidi – stopa PDV-a spuštena je na na 5%, ( s 13 posto PDV-a) dakle na najnižu stopu PDV-a.

Dodatno, smanjit će se i stopa PDV-a na maslac i margarin, s trenutnih 25% na 5%.

Ujedno, smanjit će se i stopa PDV-a na higijenske uloške i tampone s 25% na 13%.

Za područje kulture i sporta odnosi se smanjenje PDV-a na ulaznice za sportske, kulturne i ostale priredbe s 25% i 13% na 5%.

VAUČERI ZA STRUJU I ZA PLIN, S 200 NA 400 KUNA

Predstavljajući mjeru koja se odnosi na socijalne naknade za ugrožene kupce energenata, premijer Plenković podsjetio je da u postojećem sustavu dio najugroženijih građana dobiva vaučer od 200 kuna za troškove struje.

Riječ je o korisnicima zajamčene minimalne naknade, odnosno oko 51 tisuću osoba, koja je ranijim izmjenama zakona podignuta s 800 na 1.000 kuna, te korisnicima osobne invalidnine i njihovim članovima kućanstava, odnosno oko 40 tisuća osoba, a taj je naknada prvo podignuta na 1500 kuna, a onda na 1750.

Ta se naknada proširuje i na korisnike nacionalne naknade za starije osobe, a riječ je o oko 5.700 osoba.

"Proširujemo opseg, uz postojeći vaučer za struju, osmišljen je i vaučer za plin, a mjesečni iznos naknade podiže se s 200 na 400 kuna", rekao je premijer Plenković.

Godišnji iznos troškova za ovu mjeru je oko 300 milijuna kuna.
Povrh toga, pružit će se i mjesečna naknada za 46 tisuća primatelja socijalnih usluga.

Ovo se odnosi na pravne osobe, kojih je 11 tisuća, a pružaju usluge smještaja, organiziranog stanovanja i boravka za oko 40 tisuća korisnika. Oni će dobiti mjesečnu naknadu od 1.000 do 4.000 kuna.

Ujedno, ova će naknada biti dostupna i udomiteljskim obiteljima – mjesečna naknada od 400 kuna za 2570 udomiteljskih obitelji u kojima je 6.000 korisnika.

Ukupni iznos ove mjere je 33 milijuna kuna.

POTPORA UMIROVLJENICIMA

Što se tiče potpore umirovljenicima, predviđena je posebna jednokratna naknada odnosno energetski dodatak za 721 tisuću umirovljenika s mirovinom do 4.000 kuna.

Iznos sredstava za ovu mjeru je 470 milijuna kuna.

Oni umirovljenici koji imaju mirovinu do 1.500 kuna, dobit će:
- jednokratnu naknadu od 1.200 kuna
- Oni koji imaju mirovinu između 1.500 i 2.000 kuna, dobit će jednokratnu naknadu od 900 kuna
- Oni koji imaju mirovinu između 2.000 i 3.000 kuna, dobit će jednokratnu naknadu od 600 kuna,
- oni koji imaju mirovinu između 3.000 i 4.000 kuna, dobit će jednokratnu naknadu od 400 kuna.

POTPORE POLJOPRIVREDNICIMA ZA 88 TISUĆA POLJOPRIVREDNIH GOSPODARSTAVA

Govoreći o potporama u poljoprivrednom sektoru, premijer Plenković pojasnio je da je taj sektor trenutno doživio negativne učinke rasta energenata.





"Upravo stoga krećemo u program potpora male vrijednosti poljoprivrednicima za nabavu umjetnog gnojiva. Radi se o
- 450 kuna po hektaru, za prvih deset hektara poljoprivredne površine te
- 250 kuna po hektaru za idućih deset hektara do ukupno prvih 20 hektara poljoprivrednih površina", pojasnio je premijer.
Dodao je da će ovom mjerom biti obuhvaćeno 88 tisuća poljoprivrednih gospodarstava, a procijenjeni iznos troška ove mjere je 200 milijuna kuna.

RIBARIMA 50 MILIJUNA KUNA

Što se tiče sektora ribarstva i akvakulture, predviđena je posebna mjera u iznosu od 50 milijuna kuna, a obuhvaća oko 2 tisuće ribara i uzgajivača ribe.

"Ukupna rasterećenja i potpore za kućanstva i poduzeća iznose 4,8 milijardi kuna", naveo je predsjednik Vlade.

Od toga se 2,1 milijarda kuna odnosi na porezna rasterećenja kroz snižene stope PDV-a,
- 1,2 milijarde kuna odnosi se na potpore za plin,
- 800 milijuna kuna socijalnih naknada i naknada za umirovljenike,
- 460 milijuna kuna odnosi se na ograničenje porasta naknada za struju te
- 250 milijuna kuna potpora za poljoprivrednike i ribare.

Politika ove Vlade stalno i jedino usmjerena na dobrobit naših sugrađana i na rast hrvatskoga gospodarstva

Premijer Plenković istaknuo je da je ovaj paket mjera jedan od najsveobuhvatnijih u Europskoj uniji, da je cjelovit te da je adresirao baš sve one ciljne skupine u društvu koje su na različite načine pogođeni rastom cijena energenata koji je globalni fenomen.

"S ovim učinkovito i značajno ublažavamo rast cijena plina i struje. Znatno ublažavamo rast cijena hrane i drugih potrepština. Sveobuhvatno dotičemo sve slojeve društva. Ovaj je paket i univerzalan i solidaran, a posebno je usmjeren na najosjetljivije skupine stanovništva. On će pridonijeti, već po treći put u našem mandatu, i očuvanju radnih mjesta i kupovnoj moći naših građana", rekao je predsjednik Vlade Andrej Plenković

Posebno je važnim istaknuo da će ovaj paket mjera pridonijeti i snažnom gospodarskom oporavku, konkurentnosti hrvatskoga gospodarstva, poljoprivrede i ribarstva, istovremeno imajući u fokusu najugroženije skupine u društvu.
Dodao je da će ovaj paket biti na snazi od 1. travnja ove godine.



Post je objavljen 17.02.2022. u 14:03 sati.