PAPA FRANJO POZVAO DA 26.SIJEČANJ BUDE DAN MOLITVE ZA MIR
Kako piše na stranici vijesti iz Vatikana Papa Franjo je na kraju nedjeljnog Angelusa, 26. siječan, proglasio danom molitve za mir. Papa je“ zabrinut zbog vjetrova rata koji potresaju granicu između Rusije i Ukrajine, a time i cijelog europskog kontinenta“ . Predlaže zato dan molitve u srijedu 26. siječanj. Srijeda je inače u katoličkoj vjeri dan treće božanske osobe Duha Svetoga. „Svaka akcija i politička inicijativa trebaju biti u službi ljudskog bratstva, umjesto stečenih interesa" – kaže papa Franjo. On moć molitve želi suprotstaviti prevladavanju mržnje, rata i smrti.
„ Još jednom, kao i posljednjih godina za Libanon (2021.), Kongo i Južni Sudan (2018.), Siriju (2013.), papa Franjo okuplja kršćanstvo da se s vjerom suoči s hitnom prijetnjom koja visi nad čovječanstvom. Sablast novog rata lebdi tjednima na granici između Rusije i Ukrajine i diplomacija se trudi pronaći sporazum“. „Sa zabrinutošću pratim porast napetosti koje prijete nanijeti novi udarac miru u Ukrajini i dovesti u pitanje sigurnost na europskom kontinentu, s još širim posljedicama. Papa Franjo traži da se moli i djeluje, ali ne u osobnom, nego u zajedničkom interesu.
Koliko je vjerojatan rat Rusije protiv Ukrajine? Na internet stranici ukrajinskog glasila pravda https://www.pravda.com.ua/articles/2022/01/24/7321423/
piše da značajan broj političara i promatrača izvještava o velikoj vjerojatnosti eskalacije vojne agresije Rusije. Spominju se različiti scenariji, a posebno se naširoko raspravlja o scenariju opsežne vojne operacije sa zauzimanjem ili velikog dijela Ukrajine ili cijele zemlje. O ovom scenariju se aktivno raspravlja među zapadnim političarima i stručnjacima. Ponekad govore o izgledima nadolazećih tjedana, a ponekad čak i dana.
Koliko je to realno, koji su najizgledniji scenariji i što učiniti? Na to pitanje na spomenutoj Internet stranici od 24 siječnja piše
“ Čini se malo vjerojatnom invazija punog razmjera za zauzimanje većine ili cijele Ukrajine u bliskoj budućnosti. Ukrajina mora ostati mirna i aktivno se pripremiti za obranu zemlje u svakom slučaju.
Trenutno je situacija vrlo složena i iznimno dinamična, svaki dan se pojavljuju novi podaci koji ažuriraju prognoze. Stoga smo u bliskoj budućnosti spremni ažurirati poziciju.
Trenutno nema dovoljan broj ruskih vojnika i dovršetak stvaranja skupina trupa potrebnih za provođenje potpune strateške ofenzive na Ukrajinu u bliskoj budućnosti.
Prema našoj procjeni, podržanoj mnogim pokazateljima u nastavku, opća vojna operacija velikih razmjera ne može se održati barem sljedeća dva ili tri tjedna.
Od 23. siječnja 2022. ne poštuju se svi zahtjevi za formiranje skupine od nekoliko stotina tisuća vojnika ne samo na granici s Ukrajinom, već i u stražnjem dijelu ruskog teritorija.
Osim toga, ne postoje mjere za stvaranje strateških pričuva i mobilizaciju potrebnih veza i postrojbi na temelju Središta za mobilizacijski raspored.
Kretanje ruskih postrojbi odvija se uglavnom bataljunskim taktičkim skupinama (mehanizirane, tenkovske i zračno-desantne postrojbe) i taktičkim skupinama (topništvo, MLRS, trupe).
Formiranje skupina postrojbi u operativnim područjima nije dovršeno. Ratni sustav upravljanja nije uspostavljen niti testiran.
Dakle, možemo govoriti o vojnoj prijetnji, koju sada predstavlja oko 127 tisuća ruskih vojnika duž granica, na okupiranim područjima istočne Ukrajine i Krima. Ova brojka se zapravo nije povećala od travnja. Ovaj broj vojnika nije dovoljan za potpunu ofenzivu.
Istodobno, postoji mogućnost povećanja ovog pokazatelja zbog:
formiranja novih formacija i postrojbi u južnim i zapadnim vojnim okrugima Ruske Federacije;
prebacivanju postrojbi Oružanih snaga Ruske Federacije na teritorij Bjelorusije radi vježbi;
korištenju vojnih poligona u blizini granice Ukrajine i na okupiranom Krimu od strane postrojbi kopnenih snaga, mornarice i zračno-desantnih postrojbi Rusije;
povećanju broja ruskih vojnika na udaljenosti od 150-300 km od državne granice Ukrajine.
Broj ruskih vojnika duž granica može se značajno povećati premještanjem jedinica i dijela stalne borbene gotovosti, koje imaju odgovarajuće borbeno iskustvo i potrebne vještine za djelovanje na nepoznatom terenu. Ali za to je potrebno i neko vrijeme.
Istodobno, prema dostupnim informacijama, tijekom 2021. formacija Rosgarde provela je niz vježbi testiranja njihove borbene uporabe na okupiranom Krimu i Bjelorusiji.
To može ukazivati na pripremu za djelovanje Ruske Federacije na okupiranim područjima, posebice na istoku Ukrajine. Slično se poduzimaju aktivne mjere za akumuliranje zaliha hrane, goriva i maziva i drugih materijalnih sredstava u ruskoj vojsci.
Jedan od pokazatelja ruske pripreme za napad je broj raspoređenih mobilnih bolnica i brzina popunjavanja medicinskih jedinica. Trenutno nema dokaza o spremnosti zdravstvenih ustanova za sudjelovanje u mogućoj operaciji ruskih oružanih snaga.
Općenito, prema mišljenju stručnjaka, još se nisu pojavili svi kritični pokazatelji i obavještajni znakovi koji obilježavaju završetak priprema ruske vojske za veliku ofenzivnu stratešku operaciju.
Ukratko, Ruska Federacija sada nema dovoljno snaga i sredstava za izvođenje zadaća velike operacije, potrebnu koncentraciju svih raspoloživih borbeno spremnih snaga, što zahtijeva značajno vrijeme i značajnu količinu mjera i sredstava"- informacije su s spomenute internet stranice.
Post je objavljen 25.01.2022. u 05:25 sati.