JAVNA RASPRAVA TRAJE DO 19. VELJAČE
"Uz malo edukacije i truda Zagreb može postati grad koji reciklira najmanje 50% ukupne mase otpada proizvedenog u kućanstvu i najmanje 65% ukupne mase miješanog komunalnog otpada. To će biti Grad koji otpad koristi i prodaje kao sirovinu. Grad bez kanti na ulicama. Grad bez odlagališta na Jakuševcu. Grad kakav trebamo i zaslužujemo".
Tako u svom biltenu problem prikupljanja i odvajanja otpada rezimiraju političke platforme Možemo i Zagreb je naš koje za sebe kažu da im je cilj vratiti politiku u ruke građana.
U biltenu se navodi da je " Zagreb prije nekoliko godina zauzimao posljednje mjesto među, tada 28, glavnih gradova EU po odvajanju i recikliranju otpada. Zbog neispunjenih ciljeva smanjenja odlaganja otpada, na što obavezuje Europska unija, u 2020. godini Grad Zagreb platio je gotovo 9 milijuna kuna penala, informacija je iz stranaka Možemo i Zagreb je naš.
Dosadašnji sustav sakupljanja komunalnog otpada nije poticao građane na odvajanje jer se bazirao na paušalnoj cijeni pa je naplata bila ujednačena, bez obzira na to razdvajaju li otpad ili ne. Zato novi model nije samo zeleniji, već i pravedniji jer će cijena koju će građani plaćati ovisiti o tome koliko će otpada razdvajati. Takav sustav naplate odvoza najpravedniji je među većim gradovima u Hrvatskoj."
"Prijedlogom novog modela prikupljanja i naplate miješanog komunalnog otpada biti će prvi korak prema zelenijem, održivijem i modernijem Zagrebu. U planu je smanjenje količine otpada, povećanje recikliranja, osloboditi gradske ulice velikog broja kanti, te učiniti korak ka zatvaranju odlagališta otpada Jakuševca. Prema otpadu se treba odnositi savjesno i odgovorno."
Nacrt prijedloga Odluke o javnoj usluzi sakupljanja komunalnog otpada u Gadu Zagrebu
na javnom je savjetovanju od 20. siječnja do 19. veljače, a o čemu je riječ, informacije su na slijedećem linku:
https://www.zagreb.hr/nacrt-prijedloga-odluke-o-javnoj-usluzi-sakupljanj/176797
ŠTO DONOSI NOVI SUSTAV ODVOZA OTPADA?
Odvoz proizvedenog otpada naplaćivat će se po količini, a ne više paušalno po kvadraturi nekretnine bez obzira na to koliko se otpada odloži. Time se građane dodatno potiče da razdvajaju otpad na kućnom pragu.
• Omogućuje se individualna naplate po količini miješanog komunalnog otpada za svako pojedino kućanstvo.
• Prikupljati će se veće količine otpada koji se mogu reciklirati, kako bi se iskjoristili kao sirovina, umjesto da se tretiraju kao otpad.
• Način prikupljanja otpada bit će usklađen s Zakonom o gospodarenju otpadom NN 84/2021 ,
• https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2021_07_84_1554.html