Španjolska Gvineja – Ekvatorijalna Gvineja
Španjolska Gvineja (špa. Guinea Espanola) bila je skup otočnih i kontinentalnih teritorija pod nadzorom Španjolske od 1778. u Gvinejskom zaljevu i u zaljevu Bonny (Biafra), u središnjoj Africi.
Rio Muni je ustupljen Španjolskoj od strane Portugala 1778. (Ugovor iz El Pardo).
Između 1926. i 1959. Španjolska je ujedinila otok Bioko i Rio Muni kao koloniju Španjolske Gvineje.
Španjolska je pokrenula vojne kampanje 1920-ih kako bi pokorila autohtoni narod Fang, a cijela kolonija se smatrala 'pacificiranom' do 1929.
Ekvatorijalna Gvineja nezavisnost je stekla 1968. kao moderna država.
Zastava Ekvatorijalne Gvineje utemeljena je 21. kolovoza 1979., a to je vodoravna trobojnica, sa zelenim, bijelim i crvenim gredama i plavim trokutom grboslovno desno.
U središtu polja je grb (amblem) štita u čijem se polju nalazi drvo. Štit nadvisuje šest žutih zvijezdi (šest krakova) koje simboliziraju kopno i pet otoka. Zelena boja simbolizira prirodna bogatstva, (poljoprivredu i džungle zemlje), plava boja simbolizira more koje povezuje kopno s otocima, bijela boja simbolizira mir, a crvena boja simbolizira krv koju se prolila tijekom borbe za neovisnost.
Pod vladavinom diktatora Francisca Ngueme zastava je izmijenjena i u njoj je korišten drugačiji nacionalni amblem (nekoliko alata, mač i pijetao). Nakon što je svrgnut, originalna zastava je vraćena.
Ispod štita nalazi se srebrni svitak s nacionalnim motom Unidad, Paz, Justicia (Jedinstvo, mir, pravda).