Španjolska zastava i zastave španjolskih kolonija u Africi
Povijest nastanka i izgleda španjolske zastave vrlo je bogata i za to postoje mnogi izvori.
Izgled zastava za španjolske kolonije, kao univerzalan, ipak ne postoji, ali to opet ne znači da ne postoje zastave nekadašnjih španjolskih kolonija.
Španjolsko grboslovlje, a time i zastavoslovlje, vrlo je bogato i na tim područjima postoje mnogi izvori od najranijeg doba sve do današnjih modernih.
Dakle, u slijedećim danima pisat ću o zastavama španjolskih afričkih kolonija i iste usporediti s današnjim modernim zastavama.
Povijesno gledano, španjolsku nazočnost u Africi karakterizira odnos konvergencija (sličnost, sukladnost, podudarnost … ) i divergencija (neslaganje, nesuglasje, odstupanje, razilaženje, razlikovanje, razmimoilaženje …), pa je tako i kod zastava o kojima će biti riječi.
Španjolski Rif (autonomni španjolski gradovi Ceuta i Melilla), Španjolska Sahara (Ifni, Rt Juby i Zapadna Sahara), te Španjolska Gvineja (Ekvatorijalna Gvineja s otocima Fernando Po i Annobon) moje su ciljane teme.
No, prije svega prvo (nešto malo) o španjolskoj zastavi. Na mojoj slici vide se tri španjolske zastave (Zastava španjolskog Carstva – imperijalna, te zastave Španjolske (1785. – 1931.) i moderne danas službene zastave Španjolske (od 5. listopada 1981.).
Dakako, postoje i druge (po izgledu i dobu primjene) španjolske zastave, ali one u ovom dijelu neće biti tema.
Temelj modernoj španjolskoj zastavi (grbu) počiva na starim grbovima španjolskih kraljevstva: Kastilja, Leon, Aragon, Navarra i Granada, kući Burbon te na ostalim grboslovnim simbolima poput Herkulovih stupova, kraljevske krune …
Kako to izgleda prikazano je na mojoj slici dolje u privitku ovog teksta.