Zastave oslobodilačkih pokreta Angole
MPLA je utemeljena 1956. kao marksistička stranka s jakim sljedbenicima u glavnom gradu Angole, Luandi, a prve oružane (vojne) operacije protiv Portugalaca MPLA je započela 1963.
Zastava je podijeljena vodoravno, crveno preko crne, sa žutom zvijezdom u sredini. (ova zastava podsjeća na zastavu Viet Conga u Vijetnamu, čija boje su bile crvena preko plave s istom žutom zvijezdom).
Zastava MPLA snažno je utjecala na zastavu onoga što je nakon neovisnosti postala Narodna Republika Angola. MPLA ostaje vladajuća stranka u Angoli i nakon što se službeno odrekla jednostranačke vladavine i marksizma početkom 1990-ih.
Zastava FNLA imala je crvenu prugu koja se proteže od grboslovno donjeg desnog do gornjeg lijevog kuta. U središtu je bila bijela zvijezda.
Gornji trokut bio je bijeli, a donji žuti. Simbolika ove zastave je nejasna i nerazjašnjena, ali postoji sličnost sa zastavom Konga (Zair) i Cabinde, s obzirom na etničke i političke veze između FNLA-e i južnog Zaira, moglo biti više nego slučajno.
UNITA je utemeljena 1966., a isticala je etnička i ruralna prava za razliku od urbaniziranog marksizma vladajuće MPLA. UNITA je također bila 'maoistička' (ne u smislu da je slijedila kineski komunizam, već po usvojenoj taktici gerilskog rata.
Zastava UNITA je crveno-zeleno-crvena trobojna greda s crvenim suncem u središtu, ali postoji i inačica gdje je to crveno sunce pomaknuto grboslovno lijevo i dodan je crni pijetao.
Simbolika pijetla ostala je nerazjašnjena, a neki izvori tvrde da je pijetao simbolizirao vođu pokreta.
Dva puta je Angola pokušala promijeniti svoju zastavu, 1996. kao panafričku trobojnicu vodoravnih greda (crvena-zelena-crna) i 2003. kao crvenu gredu u čijem je središtu sunce (špiljska slika pronađene u špilji Tchitundo-Hulu) i koju porubljuju bijelo plava traka prema gore i prema dolje.
No, oba prijedloga glatko su odbijena u parlamentu Republike Angola iako su oba prijedloga zapravo i došla iz parlamenta.