PLENKOVIĆ JE POTROŠIO SVOJ POLITIČKI RESURS !
Na godišnjicu potresa u Petrinji i Sisku, koji je jačinom od 6,2 stupnja po Rihteru 29.12. 2020. u 12 sati I 19 minuta teško oštetio sve građevinske objekte , Petrinju je posjetio premijer Andrej Plenković sa članovima Vlade. Osječali su obvezu da odu na to područje, no da li su imali svijesti o tome da su vrlo malo učinili u godinu dana za to područje, to je pitanje koje zadire u područje psihologije političara. U jednom dijelu grada Petrinje stanovnici grada su članove Vlade dočekali sa ovacijama “ Hoćemo obnovu, hoćemo obnovu”.
PETRINJA OSTAJE KONTEJNERSKI GRAD
Nime u gradu Petrinji i okolici, nije u godinu dana sagrađena ni jedna jedina kuća od čvrstog materijala. U Petrinji je sagrađeno kontejnersko naselje , gradske institucije rade u kontejnerskom naselju, neka industrijaka zona u kojoj je zaposleno 150 osoba je u kontejnerskom naselju. Popravljane su tek kuće sa zelenim naljepnicama- jer tim objektima u pravilu nije trebao veliki popravak, ali većina stanovništva je izvan svojih kuća. Oko pet I pol tisuća stanovnika Petrinje živi u kontejnerima i to onih starijih ljudi koji su imali stoku, mala poljoprivredna domaćinstva , svinje, perad, svoja imanja s kojih ne žele otići, jer je tu sva njihova imovina. Obitelji na Banovini u svakom razgovoru spominju svoju djecu. Obnova i gradnja kuća potrebna im je hitno radi djece, koja moraju ići u školu, živjeti normalno. Već godinu dana su cijele obitelji u kontejnerima, koji u pravilu ima jednu prostoriju, gdje grijanje dolazi – iz električne grijalice. Sve povlastice koje je na nekoliko mjeseci stanovnicima obećala Vlada, građanima jako malo znaće, jer njihov život nema tijek normalnosti. Kada bi hrvatski događaj obove Petrinje netko pričao stanovniku, Švedske, Irske, Nizozemske, Njemačke ili bilo koje druge zemlje, da je Hrvatska Vlada radila tako da u godini dana – dakle u 365 dana, na području pogođenu razornim potresom nije sagradila ni jednu kuću za stanovnike brojnih sela , taj bi ostao u čudu i pitao ” Nemoguće, pa kakvu vi to Vladu imate?” I sigurno bi preporučio “ Mijenjajte je što prije”.
HDZ – ovci SU STRUČNJACI ZA SVE!
U Hrvatskoj Vladi se ne komunicira sa stručjnjacima, tamo odlučuju samo članovi HDZ-a, činjenica je- bez obzira o čemu se radi, a isto je i sa obnovom na Banovini . Da se komunicira sa stručnjacima obnova Banovine bi imala potpuno drugi tijek. Na način na koji radi aktualna Vlada, Republika Hrvatska ne može napredovati. Premijer i njegov izbor ministara u Vladi pokazali su što mogu. Hrvatska je u EU a u Hrvatskoj se radi po modelima koji se nalaze u glavama ministara, a ne po modelima koje diktira vrijeme u kome teće život u Europi. Tko je odgovoran zato što na Banovini, dakle i u Petrinji i u Sisku nisu napravljene kuće porušene potresom? Zar nitko nije odgovoran? Ako nitko nije odgovoran, sve će još dugo ostati kao i do sada.Premijer ne proziva nikog! Odakle premijeru takva ravnosušnost i pasivan odnos prema potresom pogođenim građanima Hrvatske, kojima se kuće ne obnavljaju. Premijer je toliko apatičan da ne proziva ni ministra graditeljstva. Za premijera vrijeme ništa ne znaći, iako radni dan ima 8 sati, kalendarski dan 24 sata, godina 365 dana? Kako je moguća takva neodgovornost, takav gubitak osjetljivosti za ljudde koji žive u kontejnerima od tankog materijala. Građani Petrinje izjavljuju za političare koji sui h došli posjetiti“ samo obečavaju i sjede u foteljama” Premijer je rekao da što nisu napravili do sada da će napraviti iduće godine! Ta izjava premijera je bez imalo osjećaja za ljude na području Banovine.
Kad bi meneđer trgovačkog lanca Špara za Hrvatsku rekao svom šefu u Njemačkoj, da mu hrvatski poduzetnici koji stalno žele suradnju sa Šparom idu na živce i da želi odgoditi tu suradnju na godinu dana, odletio bi sa svog mjesta meneđera istog trenutka . Jer ne suradnja bi utjecala na ukupni rejting tog trgovačkog lanca u Hrvatskoj, koji ionako nije prestižan, a čiji rejting njemački menađment u Hrvatskoj želi znatno podići.
Premijer je na neobnavljanje Banovine indiferentan, mogu ga smjeniti građani tek na izborima, ponavljam on kaže " što nismo napravili do sada, napraviti ćemo iduće godine." Na pitanje – u kom vremenu namjeravaju napraviti kuće na Banovini – premijer nema jasnog odgovora. On priča o auto cesti A11, o BDP-u o zdravstvu, o cjelovitoj obnovi i mnogo čemu drugom. Zanemaruje ljudske živote, činjenica je, na taj svoj sveobuhvatan način tumačenja obnove. A kako premijer razmišlja, tako i radi. On nezna da za obnovu kuća onima koji ih toliko željno čekaju treba više od četiri godine. Možda i zna ali ne želi reći, ali je to teška spoznaja koju znaju građevinari.
Što ljudima na Banovini znači 15 milijardi za sisačko –moslavačku županiju kroz osam godina o kojima je premijer Plenković počeo govoriti, kada mnogi od onih koji sada čekaju svoju kuću čvrstih zidova, više neće biti živi? Premijeru Plenkoviću nedostaju osjećaji empatije za druge ljude, koji bi ga pokretali u političkom radu. Plenković je čini se potrošio svoj politički resurs.
ZAR ISKUSTVO IZ OBOVE GUNJE NIJE MOGLO POMOĆI?
I još jedna važna činjenica: Hrvatska ima iskustvo velike elementarne nepogode- poplave prilikom puknuća nasipa na rijeci Savi u svibnju 2014. godine, i obnove nakon te poplave. Jer voda je ušla u kuće, a iznad vode ostali su samo krovovi – kao u selu Gunja. Poplavljeno je oko sedam tisuća objekasta. Iste godine potkraj kolovoza mjeseca počela je obnova poplavljenih i uništenih kuća i objekata. Zar iskustvo iz te elementarne nepogode ni u jednom segmentu nije moglo koristiti hrvatskoj Vladi? U to vrijeme ministrica graditeljstva bila je Anka Mrak Taritaš, koja je i danas živa i politički aktivna. Činjenica je da je njeno iskustvo brzog postupka građenja itekako moglo koristiti u obnovi Banovine, ali Mrak Taritaš nije članica HDZ-a. Ona je u oporbi HDZ-u!
Margareta Zouhar Zec
Post je objavljen 30.12.2021. u 12:02 sati.