kažu da je čistoća pola zdravlja i ja se sanjima slažen, a kako svaka medalja ima svoje lice naličje onda je ona druga polovica je šporkica. pa tako su najnovija znanstvena istraživanja ustvrdila, vidi lipe riči, da je pranje ruku zdravo ali ako se satin pretjera može doći do ozbiljnih dermatoloških oboljenja poradi toga šta u šporkici ima dobrih bakterija koje jačaju imunitet organizma. ka npr. dica koja se igraju vanka i valjaju u zemlji imaju manje alergijskih pojava od oni šta in mater svakodnevno dobre bakterije ubija domestoson.
e, a šta je sa pivon? ili ajmo to reč ovako koje je prvo pivo koje se popili i dali današnja piva imaju isti okus? moje prvo pivo bilo je 'lederer' i dan danas pantin taj reski okus koji je osvježavao nepce u vrućim ljetnim danima i od tada pijen pivo. pokuša san sljedit tradiciju i nastoja uživat u čaši dobrog vina, ali nije išlo, mislim, jednostavno mi vinokao piće nije 'leglo', vataju me srsi kad ga proban.
no, da se ja vratin na pivu. znači. do dana današnjega nisan uspija pronač pivo koje bi imalo taj okus kojeg je ima lederer, a zajeb je u zakonu ilitiga reinheitsgebot-u šta u prijevodu znači 'zakon o čistoći piva'. koliko je poznato, a je, to je prvi zakon na svitu o uspostavi kvalitete prehrambenih namirnica, a on kaže da se pivo radi od: ječma, hmelja i vode i šlus. poslin su dodali još i pivski kvasac jer u doba donošenja tog zakona 1516. godine on još nije bija poznat. dakle više od pesto godina taj zakon regulira kvalitetu pive.
i sad se logično nameće pitanje kako je do njega došlo, evo vako. za novu godinu daleke 1516, a tad se nova godina obilježavala 1. aprila ilitiga travnja, brača wilhelm IV i njegov mlađi brat ludovik X, bavarske vojvode, su se za tu novu godinu toliko oblejali pivon da i je pet dana bolila glava i kada su došli sebi počeli su kontat šta su sve popili, a pili su samo pivu i razumni ljudi zaključili da nije problem u pivi nego u onemu šta se unju stablja te odma, po hitnom postupku bez saborske rasprave, ajme koje je to lipo vrime bilo, 23. travnja 1516. donili već spomenuti zakon o čistoći piva, reinheitsgebot.
e sad, di se izgubija oni okus lederera?! izgubija se u europskoj uniji! i sa se vi pitatate u čudilu koji kurac europska unina ima satin?! ima, ima, sa će te vidit. znači, daleke 1979. godine jadranska pivovara iz splita koja je bila dio kombinata prerade iz splita proizvodila je pivo 'lederer' po licenci istoimene tvrtke iz nürnberga, evo etikete, ali gle zajeba morali su ga radit po reinheitsgebot-u i zatoje bilo nešto skuplje odostalih, al bogami i bolje. eee onda su kurbe francuzi, koji su isto bili u europskoj uniji ka i njemci, 1987. godine rekli da je to nepoštena trgovačka praksa, taj reinheitsgebot, i da to triba ukinit kako bi oni mogli prodavat svoje splačine na njemačkon tlu. nedugo zatin je propala firma u nürnbergu a sa njon i licenca za proizvodnju pive u jadranskoj pivovari i otad mi pijemo splačine, je doduše da je propala i prerada a sanjon i jadranska pivovara, ali to je već jedna druga priča, temeljena na nekim drugim zakonima i nepoštenoj trgovačkoj praksi.
Post je objavljen 18.12.2021. u 08:16 sati.