Bradavica na nosu, šiljasti šešir, metla, mačka, bilje, kotlić s čarolijama...Čari - mari - fuk - kažu Slovaci :)))))
Kakve veze imaju Slovaci i vještice?! Pa pivo ih povezuje! :))))
Vještice?! Da - ako ih tako doživljavate. Jer ono što one jesu radile jest svojevrsna čarolija.
Međutim, one nisu vještice. One su zapravo -. alewives. Pivarice!
Kuhanje piva u srednjovjekovnom (posebno anglosaksonskom, ali i drugdje!) svijetu bio je ženski privilegij. Tako su žene zarađivale novac - što ih je činilo neovisnima o patrijahalnom poretku. A to je, pak, uznemiravalo društvenu zajednicu....Tako su počeli progoni vještica...
U stvarnosti pivarice nisu bile povezane s nadprirodnim pojavama. Pivarstvo je bilo zanat- pivarice, kuharice piva kuhale su pivo kod kuće, pa su zajedničkim snagama proizvodnjom i prodajom piva osiguravale dodatne prihihode. Za sebe. Zlokobna legenda o čarolijama i vračanjima je noviji, umjetno stvoren motiv, koji dolazi s djelovanjem inkvizicije i lovom na vještice u petnaestom stoljeću. Babe s bradavicama, oronule starice koje mlade učenice uvode u svijet tajni. Kotao u kojem krčka puno misterioznih, ali zanimljivih sastojaka, mnogo biljaka - iz čega nastaje opojno piće. Mačke - navodno zlokobni članovi obitelji, postaju vražji glasnici. Iako su u stvarnosi služile za hvatanje miševa u žitaricama. Tu su i metle - koje su se postavljale kao simbol prodaje domaćih proizvoda - a ne da se leti na njima :)))) A onda se dogodila kuga. I Malleus malifecarum.
Tradicionalno pivo, koje je smatrano napitkom muževa, nastalo je baš zahvaljujući ženama. Bilo je tada uobičajeno da se pije četiri litre piva po osobi, a dužnost da ga spremi, skuha - kako god - pripalo je ženi. Pivo se moralo kuhati stalno, jer bi se pokvarilo za oko tjedan dana. Dakle, nije bilo nikakvog razloga da se nad kotlom u kojem krčka dragocjena tekućina ne okupi više žene odjednom i zajednički skuhaju zalihu piva. Tako je kuhanje piva postalo prijateljska zajednička djelatnost, a konkretna znanja proizvodnog postupka, trikovi i recepti prenosili su se usmeno. Od starijih i iskusnih kolegica učile su mlađe, a sve kako bi njihovi muževi bili sretni i zadovoljni.
A onda su počeli problemi....I to nakon epidemije crne smrti, kuge, koja je harala od 1347. do 1350. godine, koja je na žalost ubila trećinu stanovništva Europe, i potpuno promijenila do tada važeću ekonomiju. Zao glas domaćih kuharica piva vjerojatno je rastao upravo proporcionalno sa željom muškaraca da se uključe u posao s pivom. Sastavni dio sukoba bilo je i dolazak inkvizicije. Možda je to tek slučajnost, ali teološki inkvizicijski spisi , koji otkrivaju vještice, savršeno opisuju - pivarice. I tako, čak i nakon prestanka progona vještica, u 17. stoljeću više ne nalazimo žene na tržnicama diljem Europe. Proizvodnju pjenušave tekućine već su monopolizirale velike pivovare, na čijem su čelu muškarci.
Eto, malo više o toj divnoj, hmeljastoj, ukusnoj tekućini. U kojoj posebno uživam, a kad dođem u Slovačku - i odem u pivnicu na halušky i pivo - to je tek rapsodija okusa! :))))) Ljubim!
Ps: posebno posvećeno Tetralnom i U zvijezdama piše...:))))) Oni znaju zašto!
Post je objavljen 01.11.2021. u 19:44 sati.