Knjiga "Factory girls" (doslovno "Tvorničke djevojke", nisam našao naše izdanje, ispravite me u komentarima ako netko nađe) Leslie T. Chang priča par usporednih migrantskih priča u prošlih stotinjak godina.
Najstarija je ona njene porodice, koja je preselila prvo iz unutrašnjosti Kine u Manđuriju, da bi kasnije, sa padom Kuomintanga preselila na Tajvan, i konačno u SAD. Čak i prije seobe iz Kine, njen djed je bio jedan od inžinjera koji su učili u SAD i vratili se natrag, graditi Kinu. Naravno, kao nepoželjan element, ubijen je tokom političkih previranja u Kini. Leslie je rođena u SAD, ali su ju roditelji učili kineski, pa joj je svijet domovine njenih roditelja ipak ostao donekle otvoren.
Tako otškrinuta vrata si je dalje otvorila sama, kao novinarka, slijedeći povijest vlastite porodice, ali i sudbine suvremene mladeži u Kini početkom novog tisućljeća. Kroz sudbine i priče nekoliko stvarnih akterica, prati migrante u Kini, koji odlaze daleko od svojih porodica i domova, na rad u tvornice, gdje se proizvodi ... sve, za cijeli svijet. Slikica ove tvornice, koju recikliram s posta od... davno, je s Tajvana, ali da sam ju snimio u Kini ne bi sad ja tu pisal blog, nego gulio kamene krumpire na dnu neke duboke kineske rijeke ili bio dio temelja neke visoke zgradurine ili tvornice nebitne visine.