U južnom dijelu naselja Vodnjan nalazi se raskršće ceste D75 (Pula-Plovanija) i ceste Ž5192 koja vodi u naselje Fažana. Oko sto metara od raskršća, s lijeve strane ceste Ž5192, nalazi se Centar za rehabilitaciju Pula, Dislocirana jedinica Vodnjan.
Centar se nalazi u nekadašnjoj zakladnoj bolnici Cecon (talijanski Ospitale Fondazione Cecon) koja je osnovana 1888. godine. Bolnica je nazvana po vodnjanskom dobrotvoru Angelu Ceconu (Vodnjan, 18. kolovoza 1830. – Vodnjan, 28. srpnja 1873). Djelovala je kao gradska bolnica u Vodnjanu sve dok njezinu djelatnost nije potpuno preuzela Pokrajinska bolnica u Puli. U bolnici se nalazio prostor za prijem pacijenata, kirurška ambulanta te sobe za smještaj tridesetak bolesnika u prizemlju i dvadesetak na katu, gdje su bile i sobe za bolničko osoblje. Skladište za hranu i kuhinja su se nalazili u dvorištu. Pored nekadašnje bolničke zgrade se nalazi kamena cisterna (šterna) dok je iza zgrade crkva sv. Antuna opata.
Crkva sv. Antuna opata vjerojatno je iz 13. stoljeća. Crkva je jednobrodna i ima preslicu s jednim zvonom. U unutrašnjosti crkve su vidljivi fragmenti fresaka iz 13. i 14. stoljeća. Kako je Sveti Antun opat (Herakleopolis Magna (Egipat), 12. siječnja 251. - Monte Colzim (Egipat), 17. siječnja 356.) zaštitnik uzgoja svinja i ostale stoke, na njegovom spomendanu (17. siječnja) su se dovozili na blagoslov volovi i krave u dvorište oko crkve, a za ostale životinje blagoslovna se sol nosila kućama. Crkvu je 1894. godine dao obnoviti Angelo Cecon.
Nastavili smo dalje cestom Ž5192 prema jugoistoku i nakon jednog kilometra stigli do kapele obitelji Tumia.
Kapelica obitelji Tumia je izgrađena u 19. stoljeću, a u unutrašnjosti se nalazi raspelo koji je izradio Andrea Trevisan, sin cijenjenog istaknutog vodnjanskog slikara Veneria Trevisana.
Vratili smo se nazad cestom sedamdesetak metara, do raskršća s makadamskom cestom. Na raskršću smo skrenuli desno.
Makadamsku cestu smo pratili oko 350 metara te smo skrenuli desno prema jugu na poljsku cestu.
Poljskom cestom smo došli, nakon 350 metara, do raskršća s još jednom makadamskom cestom. Na raskršću smo skrenuli lijevo...
... te nakon četiristotinjak metara, na raskršću makadamskih cesta, skrenuli desno.
Prošli smo pored lovačke kuće te nakon četiristotinjak metara nastavili ravno na šumsku cestu s kojom smo došli do maslinika.
Dalje cesta vodi kroz maslinik i nakon 450 metara smo primijetili rimsku cisternu koja se nalazi na području koje se zove Vižanel. Cisterna je, s lijeve strane, nekoliko desetaka metara udaljena od ceste.
O cisterni nisam našao nikakve pisane dokumente, tako da je pretpostavka da je izgrađena u doba antike te da se na tom području, možda, nalazilo antičko naselje ili gospodarski objekti. Cisterna nema prirodni izvor tako da se puni kišnicom. Iako nema pisanih dokumenata o cisterni to ne umanjuje njenu ljepotu obogaćenu okolnim maslinikom u kojem se nalazi. Maštom možemo samo pretpostaviti kako je sve to izgledalo u doba Rimljana.