Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/viatrix

Marketing

Peroj – pravoslavno naselje u Istri

Na cesti Ž5115 (Pula – Barbariga) se nalazi naselje Peroj. Naselje je 2011. godine imalo 833 stanovnika te administrativno spada pod Grad Vodnbjan. Naselje je bio poznato ljetovalište u rimsko doba i tada se zvalo Praetoriolum ili Casale Petriolo. Peroj se prvi put, u pisanom obliku, spominje u ispravi Rižanske skupšine 804. godine (koju je sazvao, na rijeci Rižani kraj Kopra, franački car Karlo Veliki i njegov sin Pipin kako bi se riješili sporovi između stanovništva u Istri) kao Casale Petriolo. Peroj je 1197. godine, kao Petroro, bio u vlasništvu ravenskih nadbiskupa. 1198. godine je prešao u vlasništvo obitelji Morosini, potom, u 14. stoljeću, prelazi obitelji Castropola. Nakon što je kuga 1561. godine u potpunosti opustošila naselje, 1657. godine naseljava ga nekoliko crnogorskih obitelji iz Crmnice. Tako da se toj godini pripisuje godina osnutka današnjeg naselja Peroj.



Auto smo parkirali na šljunčanom parkiralištu nekoliko desetaka metara južno od crkve sv. Spiridona, na cesti Ž5115, u samom središtu naselja.



Od parkirališta smo krenuli prema crkvi sv. Spiridona.



1788. godine crnogorci iz Peroja su dobili dozvolu od Mletačke Republike za izgradnju svoje crkve na mjestu ruševne grobljanske katoličke kapele sv. Jerolima koju su otkupili. Pravoslavna parohijska crkva sv. Spiridona današnji je izgled dobila 1834. godine. U crkvi se čuvaju ikone (14.-15. st.) i ikonostas iz (16. st.) s prikazanim grčkim svecima. Sveti Spiridon (Paşaköy (Cipar), 270. - Erdemli (Cipar) 12. prosinca 348.) bio je čudotvorac i episkop trimituntski (Cipar), a postoj legenda koja govori da je smirio bijesnu oluju kako bi sretno doveo brodove u luku te je zbog te legende zaštitnik mornara. Pored crkve se nalazi zvonik podignut 1860. godine.



Odmah do crkve nalazi se pravoslavno groblje u kojem je 1896. godine podignuta neogotička grobna kapela obitelji austrougarskog admirala Petra Matijaševića.



Dalje smo nastavili ulicom prema sjeverozapadu. Nakon pedesetak metara smo stigli do suhozida koji omeđuje uzvisinu, "Gromača", u samom središtu naselja Peroj. Na uzvisinu se može popeti s dva kamena stepeništa, a na vrhu sjevernog stepeništa u kamenu je uklesan natpis "Peroj" na ćirilici i na latinici te godina osnutka naselja "1657". Na uzvisinu smo se popeli južnim stepeništem, a sišli sjevernim.



Dalje smo nastavili ulicom prema sjeverozapadu i nakon 150 metara stigli do raskršća s cestom Ž5115.



Na raskršću se nalazi predromanička crkva sv. Stjepana iz 7. ili 8. stoljeća.



Crkva sv. Stjepana je zapuštena nakon što je područje Peroja opustošila kuga. Nakon izgradnje crkve sv. Spiridona austrijska vlast je crkvu nacionalizirala i prodala. Kasnije je pretvorena u gospodarski objekt i po dužini pregrađena na tri djela te podijeljena na tri vlasnika. Do 2000. godine, kada je Grad Vodnjan postao vlasnik crkve sv. Stjepana, služila je kao štala i spremište za sijeno. Crkva je prema izvornoj strukturi bila jednobrodna izrazito izdužena građevina s tri četvrtaste apside na istočnoj strani. Restauratorski radovi su trajali od 2008. do 2013. godine. Crkva je bila ukrašena freskama. U prvom sloju (10.-11. st.) su prikazani likovi svetaca, dok je drugi sloj (15. st.) neznatno sačuvan. Pored fresaka u crkvi su pronađeni reljefi i zidani grob postavljen poprečno ispred vrata kroz koja se iz zvonika ulazilo u crkvu, te antički, ranokršćanski i predromanički ulomci koji su pronađeni i oko nje.



Od crkve sv. Stjepana smo nastavili cestom Ž5115 prema istoku i nakon tristotinjak metara stigli do raskršća s cestom L50158 koja vodi prema naselju Vodnjan.



Pored raskršća se nalazi parohijski dom s kulom s križem i sa sunčanim satom. Na vrhu luka ulaza u parohijski dom nalazi se isklesan natpis "1754 NICOLO LOBOT F.F." (možda godina izgradnje), a iznad natpisa je križ s natpisom na ćirilici "PEROJ 1864".



Nastavili smo dalje cestom Ž5115, potom smo prošli ispred pravoslavne parohijske crkve sv. Spiridona i pored spomenika palim borcima NOB-a te stigli do šljunčanog parkirališta.



Peroj je, uz Pulu (crkva sv. Nikole), jedino naselje u Istri s pravoslavnom parohijom (župom), a jedinstveno je jer je pravoslavna crkva glavna u naselju te ima jedino pravoslavno groblje u Istri.



Karta s posjećenim lokacijama.



Dužina rute 1,11 km.



Post je objavljen 05.10.2021. u 19:33 sati.