Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/viatrix

Marketing

Gradina Ledenice – ruševine „zaleđene“ na vrh brda

Cesta L58083 od ceste Ž5094 prolazi naseljima Donji Zagon i Ledenice te se vraća do ceste Ž5094 (Novi Vinodolski, D8 – Jasenak, Ž5191). Na cesti L58083, oko 500 metara zapadno od naselja Ledenice, nalazi se raskršće za mjesno groblje Ledenice.



Tridesetak metara od raskršća, na cesti prema groblju, parkirali smo auto. Krenuli smo prema raskršću s cestom L58083. Na raskršću smo nastavili ravno na usku asfaltiranu cestu koja vodi uzbrdo.



Nakon nekih tristo do četiristo metara došli smo do kraja asfalta. Dalje smo prošli preko šljunčanog parkirališta i ubrzo stigli do Okruglog groblja.



Okruglo groblje je okruženo suhozidom savršenog kružnog oblika promjera 35 metara. Služilo je kao groblje obližnjeg starog grada Ledenice, udaljenog nešto više od sto metara.



Većina nadgrobnih spomenika datira s kraja 19. stoljeća. Prema nekim izvorima groblje je bilo u funkciji do početka 20. stoljeća, ali smo naišli na nadgrobnu ploču na kojoj piše godina smrti 1986.



U središtu groblja se nalaze ostaci jednobrodne crkve sv. Jurja s istaknutom polukružnom apsidom koju je 1695. godine spomenuo senjsko-modruški biskup Sebastijan Glavinić (Pićan, prije 18. siječnja 1632. – Slovenske Konjice, 5. prosinca 1697.).



Ušli smo kroz željeznu kapiju na staro Okruglo groblje. Napravili smo krug na groblju obrnuto od kazaljke na satu te izašli kroz kapiju na šljunčanu stazu.



Nastavili smo prema zapadu šljunčanom stazom s kojom smo nakon dvjestotinjak metara stigli do vidikovca Gradina. Vidikovac je jedan od šest vidikovca koji su uređeni diljem Vinodola, "Oči Vinodola".



Vidikovac Gradina je smješten na 379 mnv. S vidikovca se pruža prekrasan pogled na Vinodolski kanal, otok Krk te na naselja Novi Vinodolski, Povile i Klenovicu.



Nakon uživanja u pogledu s vidikovca, krenuli smo nazad istom šljunčanom stazom.



Sa staze se pruža lijep pogled na brdo (378 mnv) na čijem vrhu se nalazi Gradina Ledenice.



Vratili smo se nazad sve do asfaltirane ceste i tu smo skrenuli desno na stazu koja vodi uzbrdo do Gradine (ili Starog grada) Ledenice.



Trebalo nam je oko sto metara do sjevernog ulaza u nekadašnje naselje. Na tom mjestu se nalaze ostaci romaničko-gotičke crkve sv. Stjepana. Pored crkve se nalazio zvonik koji je ujedno bio i obrambena kula gradskih vrata.



Nastavili smo dalje stazom i uživali u pogledu na Vinodolski kanal.



Staza prolazi uz ostatke nekadašnjih gradskih zidina. Pratili smo je do ostataka najjužnije obrambene kule.



Pored kule se nalazi prolaz kroz zidine kroz koji smo prošli i uputili se do najviše točke brda.



Na najvišoj točki se nalaze ruševine feudalnog kaštela obitelji Frankopan s kojih se pruža lijep pogled na sadašnje naselje Ledenice (173 stanovnika – 2011. g.) sa župnom crkvom Blažene Djevice Marije Karmelske iz 1827. godine. Usred kaštela se nalazila četvrtasta branič-kula, tzv. donžon.



Staro naselje Ledenice je izgrađeno na mjestu gdje se je nekada nalazila ilirska gradina ili rimska vojna postaja. Naselje je utvrđeno zidinama i obrambenim kulama u srednjem vijeku. Pretpostavlja se da od 1225. godine Ledenice dolaze u posjed Krčkih knezova (od 15. stoljeća se nazivaju Frankopani). Prvi put spomenute 1248. godine. Ledenice su jedan od devet vinodolskih općina (Novi, Ledenice, Bribir, Grižane, Drivenik, Hreljin, Bakar, Trsat i Grobnik) potpisnika Vinodolskog zakona iz 1288. godine. Vinodolski zakonik je najznačajniji pisani pravni dokument na hrvatskom jeziku i glagoljici te je ujedno i najstariji pravni dokument u ovom dijelu Europe. Ledenice su kao utvrda bile u posebnoj upravnoj jedinici za vrijeme Vojne krajine i imale su veliku važnost u borbi protiv Osmalija. Kako je prestala opasnost od Osmalija Ledenice gube na važnosti i postepeno propadaju.



Od kaštela smo se spustili nazad do crkve sv. Stjepana kod koje smo skrenuli desno, uzbrdo, do mjesta gdje se pruža lijep pogled na Okruglo groblje.



Nakon obilaska Gradine Ledenice s ostacima sedamdesetak kuća, crkve, kaštela, zidina i kula, spustili smo se istom stazom te nastavili uskom asfaltiranom cestom do početne točke šetnje.



Karta s posjećenim lokacijama.



Dužina rute 2,39 km.



Post je objavljen 20.09.2021. u 19:25 sati.