Na cesti Ž5209 koja povezuje vrh Lima (D75) s naseljem Kaštel (D510) nalazi se naselje Vižinada. Naselje Vižinada (279 stanovnika – 2011. g.) je sjedište Općine Vižinada (1.158 stanovnika – 2011. g.). Područje Vižinade je od prapovijesti bilo zanimljivo zbog prometnog položaja, tako da je bilo naseljeno u prapovijesti (gradine na okolnim brdima), preko antike i srednjeg vijeka pa do današnjeg dana. 1177. godine Vižinada se prvi put spominje u pisanom obliku i to kao posjed porečkih biskupa. Zajedno s Grožnjanom dijelila je luku Baštiju na rijeci Mirni. Luka se koristila od antike pa sve do propasti Mletačke republike 1797. godine kada su se prestali održavati kanali. Danas se tamo nalazi crkva sv. Marije od Baštije.
Auto smo parkirali na parkiralištu na cesti Ž5041, nekoliko desetaka metara udaljenom od raskršća s cestom Ž5209. Od parkirališta smo krenuli prema istoku. Kada smo došli do raskršća, prešli smo cestu Ž5209 i nastavili prema istoku.
Prošli smo pored spomenika palim borcima iz Drugog svjetskog rata podignutog 1963. godine te stigli do romaničke crkve sv. Ivana Krstitelja iz 12. ili 13. stoljeća. Crkva je zanimljiva po tome što je jedna od desetak crkva na istarskom poluotoku koja ima dvije apside. Na pročelju se nalazi rozeta, a iznad nje preslica s dva zvona.
Uz sjeverni zid crkve se spušta ulica prema povijesnom središtu naselja Vižinada.
Spustili smo se ulicom i ubrzo stigli do raskršća na kojem smo skrenuli desno, a odmah potom, na slijedećem raskršću, skrenuli lijevo i stigli do središnjeg trga.
Na zapadnom dijelu trga se nalazi cisterna s dva grla bunara. Cisterna je izgrađena 1782. godine u stilu venecijanskog klasicizma te se sa zapremninom od 600.000 litara vode ističe svojom veličinom. Uz cisternu se nalazi stara slavina iz vremena kada je Istra bila pod talijanskom vlašću na kojoj piše "ACQUEDOTTO ISTRIANO" (ISTARSKI VODOVOD).
Sjeverozapadno od cisterne se nalazi stari Fontik (ili kuća "Lav") iz 15. stoljeća, najstarija očuvana javna građevina svjetovne namjene na području Općine Vižinada. Fontik je srednjovjekovni naziv za zgradu ili kompleks zgrada koje su služile za odlaganje robe i smještaj stranih trgovaca. Na južnoj strani pročelja nalazi se renesansni lav sv. Marka (16. stoljeće) koji spada u najpoznatije kiparske radove ovoga tipa spomenika. Ispod lava se nalazi kameni Tarifarnik iz 1726. godine na kojem su uklesane cijene nameta za trgovinu i plovidbu rijekom Mirnom.
Istočno od Fontika se nalazi najviša stambena zgrada u Općini Vižinada, kuća Maraston, koja je visoka 14 metara, a izgrađena je u razdoblju od 16. do 17. stoljeća.
Južno od cisterne se nalaze ostaci komunalne palače od koje je ostalo tek pokoji zid i dva luka koja su vjerojatno služila kao ulaz u palaču.
Na jugoistočnom dijelu trga se nalazi gradska loža iz 1930. godine.
U nastavku je javna zgrada iz 1875. godine.
Na sjeveroistočnom dijelu trga se nalazi jednobrodna neoklasicistička župna crkva sv. Jeronima. Crkva je izgrađena 1840. godine na mjestu starije crkve iz 16. stoljeća.
Pored župne crkve se nalazi samostojeći zvonik s lapidarijem. Zvonik je podignut najkasnije u 16. stoljeću te je jedan od najstarijih u Istri. Lapidarij ima pet rimskih natpisa iz razdoblja ranog prisustva rimskih veterana kojima se nakon Cezarovog vremena dodjeljivala zemlja na području između današnjih naselja Vižinade i Motovuna.
Između župne crkve sv. Jeronima i zvonika se nalazi željezna kapija iza koje je križ s razapetim Isusom. Prošli smo kroz kapiju i ušli u dvorište crkve.
Uz zid župne crkve smo primijetili dvije kamene ploče, jedna s tekstom na latinskom, dok je druga pisana glagoljicom.
Kada smo došli iza župne crkve otvorio nam se prekrasan pogled na Motovun i dolinu rijeke Mirne.
Iz dvorišta smo izašli kroz manju željeznu kapiju na ulicu. Prošli smo pored javne zgrade iz 1875. godine te kod gradske lože skrenuli lijevo.
Nakon pedesetak metara smo stigli do jednobrodne crkve sv. Barnaba.
Crkva sv. Barnabe je izgrađena u 12. ili 13. stoljeću, dok je u 17. ili 18. stoljeću barokizirana. Iznad ulaza ima preslicu s dva mjesta za zvona (oba su prazna).
Zanimljivo je da je 1969. godine u Vižinadi snimljen hollywodski film Kelly’s Heroes predvođen glumcima Clintom Eastwoodom, Tellyem Savalasom i Donaldom Sutherlandom. Vižinada u tom filmu „glumi“ francuski grad Clermont za vrijeme Drugog svjetskog rata. Za potrebe filma crkva sv. Barnaba je služila kao skladište rekvizita. Tada su sasvim slučajno otkrivene jedne od najzanimljivijih fresaka u Istri.
Freske su naslikane u 14. stoljeću od strane majstora južnotirolske radionice. Freske imaju Kristološki ciklus koji započinje s Rođenjem te preko Poklonstvo kaljeva, Pokolj nevine dječice, Krist koji kruni Bogorodicu, a završava sa Sedam smrtnih grijeha (ili Pakao). Najviše su me intrigirale freske koje imaju elemente horora Pokolj nevine dječice te, naročito, Sedam smrtnih grijeha jer se prvi put susrećem s freskama s takvom tematikom.
Nakon razgledavanja crkve sv. Barnabe vratili smo se na središnji trg…
…te ga napustili ulicom koja vodi prema zapadu.
Ulicom smo došli do ceste Ž5209. Prošli smo pored kolne vage i kapelice sv. Filomene te došli do parkirališta gdje nam se nalazio auto.