Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/viatrix

Marketing

Rakotule – tri crkve

Cesta L50060 vodi od ceste Ž5042 (Karojba - Vranići kod Poreča) do naselja Rakotule. Naselje Rakotule je 2011. godine imalo 226 stanovnika, a administrativno su u sastavu Općine Karojba. Naselje se sastoji od više raštrkanih zaseoka: Konobari (ili Gornji Pahovići), Kramari, Kuzmi, Martineli, Milići, Močitad, Nadalini, Pahovići (ili Donji Pahovići), Pupičići, Radoslavi, Rapki i Špinovci. Naselje se prvi put spominje u 13. stoljeću talijanskim nazivom Racotole di Montona (Rakotule Motovunski). Ime kazuje na usku povezanost naselja s obližnjim Motovunom. U to vrijeme je više motovunskih polemičkih obitelji imalo posjede na području Rakotule (Barbo, Dolzan, Pramperga ili Pamperga i Polesini), kao i motovunski Kaptol kojem je najviše prihoda donosila šuma na padinama prema potoku Krvaru. Drvena građa se rijekom Mirnom transportirala do mora, a potom u Veneciju.



Kratki obilazak naselja Rakotule smo započeli kod mjesnog groblja.



Na groblju se nalazi romanička crkva sv. Nikole s upisanom apsidom i preslicom. Crkva je izgrađena u 14. stoljeću, dok je u 15. stoljeću nadograđena, tj. produžena u prednjem dijelu. Izgradnju i nadogradnju obilježavaju dva kamena grba plemićke obitelji Barbo sa uzdignutim lavom i dijagonalnom gredom. Plemićka obitelj Barbo je imala brojne posjede u Istri i dala je više crkvenih dostojanstvenika, kapetana, i jednog Papu (Pavao II, od 1464. do 1471.), tako da su mogli angažirati vrhunske slikare tog vremena za oslikavanje malih seoskih crkva na svom posjedu. U crkvi sv. Nikole se nalaze djelomično očuvane freske iz sredine 14. stoljeća. Pretpostavlja se da su ih oslikali dvoje talijanskih slikara, koji su djelovali pod utjecajem Giotta. Prvi je u apsidi naslikao Maiestas domini (Krista na prijestolju), sv. Nikolu i nepoznata sveca, dok je drugi na bočnim zidovima prizore iz legendi o svetom Nikoli: Rođenje sveca, Sveti Nikola obara Artemidino drvo i Zlatnu legendu.



S groblja se pruža lijep pogled na Motovun.



Od groblja smo krenuli cestom prema jugu.



Nakon šestotinjak metara došli smo do središta naselja Rakotule. Prije samog ulaza u naselje, ako se pogleda prema zapadu, u daljini se vidi zvonik crkve sv. Vitala u naselju Brig.



Središte naselja Rakatule se sastoji od nekoliko kuća izgrađenih oko župne crkve sv. Roka po kojoj je naselje vjerojatno dobilo ime.



Kako se naselje Rakotule spominje kao župa 1580. godine, pretpostavlja se da je crkva izgrađena u tom vremenu. Crkva je više puta proširivana i nadograđivana, a pročelje je izrađeno 1934. godine od domaćeg kamena iz zaseoka Močitad. U zid stare sakristije ugrađena je kamena niša ukrašena reljefnim prikazima s natpisom iz 1560. godine kao i luk romaničke apside što daje naslutiti da je crkva još starija. Crkva je bila oslikana freskama. Jedan fragment je otkriven prilikom radova u unutrašnjosti crkve 1958. godine, te je zajedno sa slojem žbuke prebačen na platno i učvršćen. Danas se fragment čuva u Zbirki crkvene umjetnosti u biskupiji Eufrazijane u Poreču. Uz crkvu je 1850. godine podignut 22 metra visok zvonik.



Dalje smo nastavili cestom prema zapadu. Kada smo ušli u zaseok Nadalini skrenuli smo lijevo te prošli zaseokom Pupičići i stigli do raskršća na kojem smo skrenuli lijevo.



Cestom smo prošli pored zaseoka Radoslavi i opet u daljini ugledali Motovun.



Nastavili smo dalje cestom i nakon jednog kilometra stigli do raskršća na kojem smo skrenuli lijevo u zaseok Konobari iz kojeg se u daljini lijepo vidi župna crkva sv. Roka.



Oko dvjesto metara od raskršća se nalazi crkva sv. Magdalene (negdje se spominje i kao sv. Blaž).



Crkva sv. Magdalene je izgrađena u 12. stoljeću. Tijekom povijesti je više puta obnavljana, a zadnji put 2010. godine. Crkva je posvećena i sv. Mariji od Karmela. 1770. godine veleposjednik Raguzzi iz obližnje Vižinade (podrijetlom iz Dubrovnika) koji je oko crkvice imao svoje posjede crkvu je potpuno preuredio te joj odredio novog zaštitnika, svetog Blaža. S vremenom je svetkovanje ovog sveca preraslo u najveću godišnju proslavu u Rakotulama.



Karta s posjećenim lokacijama.



Dužina rute 3,13 km.



Post je objavljen 07.07.2021. u 22:40 sati.